Evropským federalistům se podařilo útoky na Visegrádskou skupinu (V4) získat Česko na svou stranu. V tradičním projevu k maďarské menšině v rumunském městě Baile Tušnad (maďarsky Tusnádfürdö) to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Slovensko podle něj nyní váhá a jedinými členy V4, kteří brání suverenitu členských států EU, jsou tak Maďarsko a Polsko. Volby do Evropského parlamentu v příštím roce budou po Orbána soubojem mezi „federalisty a suverenisty“.
„Federalisté zaútočili na Visegrádskou čtyřku a výsledek všichni vidíme: Češi v podstatě přešli na stranu federalistů, Slovensko se potácí, jen Poláci a Maďaři drží,“ citovaly Orbána weby hirado.hu či telex.hu.
ČTĚTE TAKÉ: Už jste také nepřátelé. Rusové zařadili „vstřícné“ Maďarsko na černou listinu zemí
Podle něj je ale naděje, že tábor příznivců slabší EU a větší suverenity členských států poroste, například v Itálii, Rakousku či Španělsku. V Itálii od loňského října vládne premiérka Giorgia Meloniová ze strany Bratři Itálie, ve Španělsku se v neděli konají předčasné parlamentní volby, po nichž by se mohla do vlády dostat strana Vox. Federalismus na unijní úrovni podle Orbána podporují hlavně Německo a Francie.
Viktor Orbán Zdroj: Viktor Orbán / Facebook
Maďarský premiér Viktor Orbán se stále zastává ruského prezidenta Vladimira Putina i po agresi na Ukrajině. Zdroj: Profimedia.cz
Erdogan a Orbán Zdroj: foto youtube AFP
Viktor Orbán Zdroj: Profimedia.cz
Maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě Rakouska Zdroj: Profimedia.cz
Maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě Rakouska Zdroj: Profimedia.cz
Miloš Zeman a Viktor Orbán Zdroj: Profimedia.cz
Viktor Orbán a Vladimir Putin v roce 2018 Zdroj: AP
Federalistické síly podle maďarského premiéra otevřeně usilují o změnu vlády v jeho zemi. Podporují údajně opozici, k čemuž používají „všechny prostředky politické korupce“. Totéž dělají podle Orbána v Polsku, kde vládne národně-konzervativní kabinet premiéra Mateusze Morawieckého. Maďarsko a Polsko byly dlouhodobě v EU blízkými spojenci, jejich úzký vztah ale v poslední době rozklížily rozdílné názory na ruskou agresi vůči Ukrajině a reakci na ni. Polsko čekají letos na podzim parlamentní volby.
Orbán ve svém proslovu kritizoval rovněž unijní politiku vůči komunitě LGBT+ i v otázce zvládání migrace. Kritizoval také to, že EU podle něj kvůli sankcím uvaleným na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu oslabila svou vlastní konkurenceschopnost. Hovořil také o Číně, která se podle něj stala novou světovou mocností. „Otázka za milion dolarů zní, zda se dá konfrontaci mezi Čínou a USA zabránit,“ řekl Orbán.
Proti Orbánovi protestovaly před areálem, ve kterém hovořil, desítky lidí s rumunskými vlajkami. Oblast Sedmihradska, ve které se město Baile Tušnad nachází, bývala součástí Uherského království. Po první světové válce ji získalo Rumunsko. Rumunská média v této souvislosti věnují pozornost především té pasáži Orbánova proslovu, ve které podle nich nepřímo zpochybnil příslušnost Sedmihradska k Rumunsku. Orbán také prohlásil, že před návštěvou dostal dopis od rumunského ministerstva zahraničí, v němž se píše, o čem by neměl v projevu mluvit. Rumunští nacionalisté podle agentury APA na místě skandovali, že „Sedmihradsko je navždy rumunským“. V Rumunsku žije zhruba 1,5 milionu příslušníků maďarské menšiny.