Všichni víme, že sport a pravidelný pohyb obecně je skvělý pro naše tělo, že buduje fyzickou, ale i psychickou kondici, protože pomáhá čistit si hlavu. Už méně se ale mluví o tom, že sport člověka učí mnoha různým schopnostem, které se mu pak hodí v byznysu a při budování jakékoli kariéry.
„Jako malá jsem hrála tenis, později jsem se na profesionální úrovni věnovala golfu. Změnilo mě to a naučilo spoustu věcí,“ říká Gabriela Teissing, někdejší profesionální golfistka a dnes šéfka společnosti Creative Dock, která působí v deseti světových zemích, má pobočky ve čtyřech světových a více než 500 pracovníků.
„Ráda bych řekla, že mě sport naučil cílevědomosti a odhodlanosti, ale ne, s tím jsem se narodila. Přesto mi sport dal základ do života,“ dodává Gabriela s tím, že si je jistá, že právě sport má důležitou zásluhu na všech jejích životních úspěších a díky sportu je tím, kým je.
Sport umožňuje jednotlivcům rozvíjet sociální dovednosti a učit se důležitosti spolupráce, komunikace a empatie. Zdroj: se souhlasem Gabriely Teissing
Vyhrávat opakovaně je ještě těžší
„Díky sportu jsem dříč, naučil mě každý den vstát nehledě na počasí a den v týdnu a jít na sobě pracovat, znovu a znovu. Také jsem se naučila nevzdávat se. Jak výhry, tak prohry přijímám s pokorou. Jsem vděčná za konkurenci a snažím se obklopovat lidmi, kteří jsou v tom, co dělají, esa,“ vysvětluje žena, která se coby šéfka technologické firmy musela také naučit fungovat v převážně mužském světě.
„Vyhrávat není jednoduché a umět vyhrát opakovaně je ještě daleko těžší. Je třeba bezchybně opakovat pohyb v jakékoliv situaci, být za každých okolností kreativní,“ uvědomuje si Teissing.
Její slova o důležitosti sportu v kariéře potvrzují i odborníci. „Vyčíslit všechny pozitivní dopady sportu na náš profesní i osobní život je náročné. Pokud se budeme soustředit primárně na profesní úroveň, sport jednoznačně rozvíjí disciplínu a týmového ducha, zlepšuje manažerské schopnosti, ale také zvyšuje angažovanost zaměstnanců,“ říká Ondřej Šíba, psychoterapeut kliniky duševního zdraví se zaměřením na kognitivně behaviorální terapii ET MENTIS.
Potvrzuje také, že díky sportovní průpravě jsme potom trpělivější, a tím pádem i úspěšnější v dosažení cílů, které jsme si předsevzali. „Sport nás také učí pracovat s neúspěchem a zároveň pak také lépe odbouráváme stres z práce,“ dodává Šíba.
Smysl pro fair play
Samozřejmě není vše jen pozitivní. Kvůli tomu, že jste ze sportu zvyklí ctít pravidla a máte vytříbený smysl pro fair play, v byznysu pak můžete narazit. „Ve sportu se hraje podle pravidel, která se dodržují. A když je někdo, kdo švindluje, tak se to ví a časem to vyplyne na povrch. Takový člověk je pak předmětem všeobecného opovržení. V byznysu a v práci to tak nezbytně není. Ze začátku jsem byla v šoku, ale časem jsem si to srovnala v hlavě,“ říká i Gabriela Teissing.
Na druhou stranu, pokud si své zdravé nastavení udržíte, pomáháte tak kultivovat pracovní prostředí kolem sebe a můžete inspirovat své kolegy i „protihráče“. „Především týmové sporty mají často určené vedoucí, například kapitány nebo trenéry. Ti pak vštěpují členům týmu pocit odpovědnosti a zodpovědnosti. Když členové týmu přebírají odpovědnost za své úkoly a nesou zodpovědnost sami za sebe, podporuje to kulturu spolehlivosti a důvěry,“ potvrzuje Ondřej Šíba.
Sport podle něj určitě není továrnou na lepší šéfy, ale přispívá k motivování ostatních, rozhodování se ve složitých situacích a podporuje nést odpovědnost za výsledky, což je klíčové pro osobní růst a úspěch.
Nikdy není pozdě
Pokud si teď říkáte, že je tedy škoda, že vás rodiče od malička nevedli k vrcholovému sportu, nemusíte litovat. Nefunguje to tak jen tehdy, když sportujete celý život. Sport má moc měnit vaše schopnosti kdykoli.
„Mám samozřejmě výhodu, že mé tělo je na pohyb zvyklé a nemusím ho přemlouvat. Naopak kdybych dlouho nic nedělala, bude mu fyzická aktivita okamžitě chybět. Začnu být protivná a cítit se špatně. Jsem přesvědčená, že nikdy není pozdě, a i když se začnete pravidelně hýbat až ode dneška, stejně vám to přinese nové zážitky, dostanete se také do nového prostředí a naučíte se novým věcem, tohle všechno vás posune zase o kus dál,“ říká Gabriela Teissing.
Vést ke sportu své děti i kolegy
Začít přitom můžete s přáteli, s vlastními dětmi, aby mohly čerpat benefity ze sportu už odmalička, anebo třeba s kolegy. Není žádnou novinkou, že sportovní hry a aktivity podporují smysl pro komunitu a sbližují lidi, a tím prospějí i každému pracovnímu týmu.
Společné zážitky a kamarádství, které se díky sportu vytvářejí, pomáhají budovat pevné vazby. Sport tudíž umožňuje jednotlivcům rozvíjet sociální dovednosti a učit se důležitosti spolupráce, komunikace a empatie.
„Studie zabývající se vztahem mezi sportovními aktivitami a zaměstnáním nám ukazují, že sport podporuje kulturu týmové spolupráce a dosažení společných cílů. To pak může vést k větší spokojenosti zaměstnanců, vyšší produktivitě a nakonec i k většímu úspěchu při dosahování obchodních cílů,“ vysvětluje Ondřej Šíba.
Sport se zkrátka vyplatí všem zúčastněným stranám, jejich kariérám a v neposlední řadě i jejich tělu a zdravotnímu stavu.