V pátek ve věku 67 let zemřel srbský tenisový trenér Damir Dokič, který vešel ve známost týráním své vlastní dcery a bývalé světové tenisové čtyřky Jeleny Dokičové, která jeho smrt potvrdila. Tu během kariéry bil a psychicky trýznil. Mimo jiné byl odsouzen k patnácti měsícům vězení za napadení australské velvyslankyně v Srbsku.
„Navzdory všemu a bez ohledu na to, jak těžký a v posledních letech neexistující náš vztah byl, nikdy není snadné ztratit otce, i když se vám odcizil,“ napsala jeho dcera Jelena Dokičová na svůj instagramový profil.
DÁLE ČTĚTE: Nejen skvělý tenista, ale i vynikající student. Menšík maturoval se samými jedničkami
Dokičová v roce 2017 zveřejnila své paměti Unbreakable, ve kterých svého otce obvinila z neustálého fyzického a emocionálního týrání. Vzpomínky se minulý rok dočkaly i filmového zpracování, ve kterém tenistka například uvedla, že nebyl jediný centimetr kůže, který by neměla od otce pohmožděný. Dále uvedla, že ji při jedné příležitosti otec kopal do hlavy, až ztratila vědomí. Dokič se k bití své dcery přiznal již v roce 2009, avšak ospravedlnil se, že to dělal pro její dobro, napsal web The New York Times.
Tenistka, která se svou rodinou emigrovala do Austrálie v 11 letech, byla velice nadanou hráčkou, o které se předpokládalo, že se stane světovou jedničkou. Již ve svých šestnácti letech se kvalifikovala na Wimbledon, kde bezproblémově porazila tehdejší nejlepší hráčku Martinu Hingisovou a postoupila do čtvrtfinále, napsal deník Sky News. V roce 2000 reprezentovala Austrálii na olympijských hrách v Sydney, kde prohrála zápas o bronz s Monicou Selešovou.
Zákaz vstupu na dvorce a vězení
Její kariéra utrpěla v důsledku toho, že ji otec donutil změnit své občanství zpět na srbské, tehdejší jugoslávské. V žebříčku se propadala a později, v letech 2005-2008, hrála převážně mimo hlavní soutěže. To se změnilo v roce 2009, kdy se jí po letech podařilo vyhrát grandslamový zápas a postoupit až do čtvrtfinále Australian Open, avšak již nikdy poté nedosáhla takových výsledků jako dříve a ve 30 letech kvůli zdravotním potížím ukončila kariéru.
Její profesionální dráhu jí neustále narušoval svým chováním její otec. Ten například na Wimbledonu v roce 2000 rozbil reportérův telefon v záchvatu vzteku, později mu byl na šest měsíců zakázán vstup na turnaje ženské tenisové asociace a v roce 2009 byl dokonce odsouzen k 15 měsícům vězení za to, že napadl australskou velvyslankyni v Srbsku Claire Birginovou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Favoriti MS v hokeji? Bookmakeři Česku příliš nevěří, aspiranty na medaile vidí jinde