reklama

Stavitel kosmodromů či víceúrovňový eskamotér. Kdo také kandiduje do Sněmovny?

V každých volbách se objeví kandidáti, kteří svými povoláními spíše pobaví, než aby ke straně přilákali další voliče. Ani rok 2021 není výjimkou. Mezi lidmi, kteří usilují o poslanecké křeslo, se tak najde stavitel kosmodromů nebo propagátorka šátkování. Která profese naopak převládá?

reklama

O mandát v Poslanecké sněmovně usiluje v říjnových volbách 5 258 kandidátů ve 22 stranách či koalicích. I když alespoň lehce reálnou šanci na překročení 5procentní hranice má možná ani ne polovina z nich, při detailnějším rozboru kandidátek je možné objevit lidi, kteří zaujmou zejména svým povoláním.

Nejdříve krátké srovnání. Ve volbách v roce 2017 prezentovalo svou kandidaturu 7 539 osob, přihlásilo se 31 stran a hnutí, nejvíce v historii samostatné České Republiky. V roce 2013 si mohli lidé vybírat z 5 899 kandidátů.

Ale zpět k volbám, které nás čekají už tento pátek a sobotu. Redakce CNN Prima NEWS prošla všechny kandidáty. Nejvíce z nich, přesně 829, jich uvedlo, že se živí jako podnikatelé, OSVČ či živnostníci. Jedná se tak o více než 15 procent všech uchazečů.

Velké množství učitelů i starostů

Po podnikatelích následuje velká mezera. Druzí jsou v součtu učitelé ze všech různých stupňů vzdělávání. Mezi kandidáty jich je podle průzkumu CNN Prima NEWS 314, jen o pár jedinců více než starostů či místostarostů.

Hojně zastoupení jsou také penzisté (kromě osob pobírajících invalidní či sirotčí důchod), na kandidátkách zaujímají téměř 200 řádků. Napočítali jsme také desítky lékařů, zastupitelů měst a obcí nebo státních zaměstnanců. Mladou krev zastupuje více něž 60 studentů.

Co se týče současných 200 poslanců, mandát jich neobhajuje přibližně pětina. Nejstabilnější jsou Piráti, na jejichž listinách sestavených v koalici se STAN nefiguruje z 22 pirátských zástupců v dolní komoře jen Lenka Kozlová. Naopak nejvíce „odpadlíků“ je mezi KDU-ČSL a TOP 09, které kandidují společně s ODS v koalici Spolu.

Podplukovník, rozhodčí a diplomat v jednom

Při detailnějším pohledu se vždy objeví poněkud netradiční povolání, případně jejich kumulace. Například komunista Vladislav Rulíšek z Olomouckého kraje jako své povolání uvedl: „Podplukovník v záloze, diplomat, člen Ústředního výboru Komunistické strany Čech a Moravy, fotbalový rozhodčí, člen kontrolní a revizní komise Olomouckého krajského fotbalového svazu“.

Za zmínku rozhodně stojí také stavitel kosmodromů Igor Bogdanov, který je jedničkou kandidátky strany Nevolte Urza.CZ ve Zlínském kraji. Níže přinášíme přehled dalších uchazečů o poslanecký mandát, jejichž profese jsou v porovnání s jejich konkurenty přinejmenší neobvyklé.

Jméno Strana Pořadí na kandidátce Kraj Povolání
Miroslav Losenický Aliance národních sil 7 Vysočina výrobce dřevařských polotovarů
Martin Mičulka Koruna Česká 20 Plzeňský víceúrovňový eskamotérský umělec
Zbyněk Prousek Otevřeme Česko normálnímu životu 6 Ústecký soukromý detektiv, publicista a praktik v potírání podvodného „šmejdího byznysu“
Šárka Kadlecová Strana zelených 10 Moravskoslezský propagátorka barefoot a šátkování, projektantka
Hana Habartová ČSSD 28 Jihomoravský předsedkyně spolku Za vodu pro lidi
Filip Grznár Hnutí Prameny 3 Plzeňský OSVČ, sportovec a trenér, influencer
Zdeněk Sedláček Hnutí Prameny 1 Vysočina OSVČ, osvěta proti nastupující totalitě
Lenka Vondrášková Koruna Česká 8 Vysočina loutkoherečka
Pavel Nešpor Otevřeme Česko normálnímu životu 5 Vysočina kulisák v divadle, člen fajn stěhovací party
Martin Vytrhlík koalice Spolu 31 Praha IT specialista, autor aplikace Bez Andreje

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama