Stávka v továrně na pneumatiky Nexen končí. Odbory se s firmou dohodly na růstu mezd

Stávka v továrně na pneumatiky Nexen Tire u Žatce na Lounsku po týdnu končí. Odbory se v úterý s vedením jihokorejské firmy dohodly na zvýšení mezd všem zaměstnancům o osm procent, a to s platností od 1. března. Součástí dohody je i kompenzace pro každého zaměstnance za loňský rok ve výši 20 tisíc korun. Oznámil to předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.

Odboráři původně požadovali kromě jiného zvýšení mezd o 8,3 procenta. Nástupní mzda operátora výroby je podle nich 22 700 korun. Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí. V Ústeckém kraji ve třetím čtvrtletí loňského roku činila podle statistiků zhruba 37 tisíc korun a byla šestá nejvyšší mezi kraji. Minimální mzda od letošního ledna činí 17 300 korun.

ČTĚTE TAKÉ: Francie se zastavila. Proti pozdějšímu odchodu do důchodu protestovalo přes milion lidí

„Je to víceméně kompromisní řešení. Stávka končí a dnešní směna už by měla nastoupit,“ řekl Ďurčo. Kolektivní smlouva by měla být podle něj podepsaná do 31. března. Poté bude možná následovat další vyjednávání. Původně odbory požadovaly uzavření smlouvy na léta 2022 a 2023, zatím však není jasné, jestli smlouva nebude uzavřena na více let, řekl předseda.

Ministr i jihokorejský velvyslanec

K dohodě podle Ďurča přispěla i úterní schůzka odborářů s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Do jednání se vložil také velvyslanec Kim Te-čin, kterého Jurečka oslovil. Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Se stávkou podle odborů souhlasila nadpoloviční většina zaměstnanců. Aktivně se do ní zapojilo více než 200 z 1 100 pracovníků..

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bitozevsi na Lounsku, konkrétně v průmyslové zóně Triangle.

Tagy: