Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Do hospod, klubů a barů mohou od pondělí pouze očkovaní hosté. A od pátku 26. listopadu platí vládní nařízení zakazující noční provoz lokálů. Jsme u toho. „Pro mě je to likvidační nařízení,“ stěžuje si majitel Sherlock's Pubu v ostravské Stodolní ulici. Je 21 hodin a 35 minut, na baru sedí pět hostů, kterým už nájemce podniku odmítá nalít další rundu. „V deset večer se tu normálně teprve začínají scházet hosté. Tohle je noční bar, který žije až do pěti ráno,“ informuje.

S kompenzacemi, které dostal od státu za předchozí vlny covidu, není spokojen. „Aby podnik vůbec přežil, pomohli mi kamarádi i rodina. Další zavření baru je pro mě likvidační. Zabalím to, v továrně ale určitě neskončím, takovou radost vládě neudělám,“ říká nájemce Sherlock's Pubu a vystrkuje z podniku poslední hosty. Za deset minut vstoupí v platnost nové vládní nařízení.

Kdyby měl Babiš vliv jako šéf baru

Je 21 hodin a 50 minut, motorkářský bar Harley's Retro zeje prázdnotou a dvě zdejší číšnice jsou dost málomluvné. „Majitelé podniku jsou v zahraničí. Dostaly jsme pokyn, že tu v deset večer nesmí být ani noha,“ podotknou a jen neochotně se baví o vakcinaci. Obě jsou očkované jen proto, že si to přál šéf. „Musely jsme,“ přiznávají. A také prý chtějí cestovat.

„Vakcínu jsme si nechaly dát spíš z donucení,“ stěžují si. Napadá mě, že kdyby byl Andrej Babiš stejnou autoritu jako šéf těchto servírek, nezabíjel by covid aktuálně až sto Čechů a Moravanů denně. Šéf vlády ovšem národ o smyslu vakcíny nedokázal přesvědčit.

Oslovené servírky a číšnici ve Stodolní vesměs tvrdí, že patří k očkovaným. Lukáš Mrózek v ulici provozuje restauraci Umi sushi & asian kitchen. „Tohle je typický podnik na obědy a večeře, takže zavíračka v deset večer mi nevadí. Jenže tím to asi nekončí,“ přemítá v obavách, že se zopakují scénáře z jara a podzimu minulého roku. Za týden třeba vláda nařídí zavírat v osm večer a do deseti dnů přijde totální uzávěra hospod. „Zrovna v prosinci by to bylo hodně nepříjemné, to je měsíc nejlepších tržeb.“

Mrózka mrzí, že i když pečlivě plní všechna protipandemická doporučení, i jemu hrozí uzavření restaurace. „Nechal jsem přitom očkovat všechny zaměstnance, u nás odmítače nenajdete,“ dušuje se. Bohužel, podíl plně očkovaných stále tvoří jen 59 % obyvatel (stav k 26. listopadu) České republiky. Španělsko má 80 % plně naočkovaných a zavření restaurací tam proto nehrozí. Více plně naočkovaných obyvatel než v České republice lze dokonce najít i v africkém Maroku (63 %) anebo středoamerickém Salvadoru (62 %).

Již desátá odbila a lampa...

„Již desátá odbila a lampa ještě svítila,“ parafrázuji Karla Jaromíra Erbena, když hodiny na mobilu ukážou 22:01. V Nargi Baru dopíjí poslední host panáka a provozní Sergej počítá, jak lokálu v posledních dvou týdnech poklesly tržby.

„Postupně až o sedmdesát procent. Neočkovaní k nám nesmí a očkovaní se bojí, protože ví, že ta vakcína je nezachrání,“ tvrdí Sergej. Typický antivaxer a polykač dezinformací, který se hned pustí do přednášky: „Ve vakcíně je příliš moc bílkovin, které si člověk v takovém množství prostě nemůže dát do těla. Tohle není vakcína pro člověka, tu musíte testovat alespoň pět anebo deset let.“

Hosté jsou v deset večer vyhazováni z podniků na Stodolní doslova na mráz. V Ostravě sněží a černé město si obléká bílý plášť. Asi padesát lidí zamíří místo k tramvaji či k taxíku ke dvěma otevřeným výdejním okénkům. Někdo řeší, zda jsou okénka vůbec legální, když zároveň platí zákaz konzumace alkoholu na ulici. Pivo se ovšem v těchto dvou okénkách čepovalo i při zimním a jarním lockdownu. Při teplotě minus jedna tady stejně hosté dlouho nevydrží, do rána má navíc přituhnout.

Za rohem v podniku High Five dál buší diskotéka, i když je skoro půl jedenácté. Přes okna lze sledovat nejméně dvacet tanečnic a tanečníků, na dveřích baru totiž visí papír s narychlo ručně psanou informací „Uzavřená společnost“. Provozovatel prostě jen znova zkouší, jak obejít nařízení. A zřejmě i trpělivost policistů.

Když odmítači kazí zábavu

Čtveřice pětatřicátníků až čtyřicátníků postává mezi kluby Bastila a Harley's Retro. Vojta, Kamil, Tomáš a Robin se cítí být podvedeni. Všichni se poctivě naočkovali a věřili, že s vakcínou se vrátí svět v podobě před březnem 2020. Hesla typu Udělejme tečku za koronavirem či Očkování je cesta zpátky k normálnímu životu není možno splnit v zemi, kde 40 procent národa očkování odmítá. „Všichni čtyři se chováme zodpovědně, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodují se Vojta, Kamil, Tomáš a Robin.

Páteční pařba jim dneska končí již v deset večer, za týden či dva ale možná ani nezačne. Když je vzápětí fotím, navrhují, ať pod snímek napíšu: „Zodpovědní, ale zklamaní!“ A pak se parta znova pustí do neočkovaných: „To jsou všichni ti, co jsou s nimi problémy i v práci. Makat se jim nechce a místo toho mají pořád nějaké výmluvy. A ani teď nedokážou být solidární a stahují ty zodpovědné ke dnu...“

Tagy: