Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
druhá vlna
Výpis příspěvků ke štítku „druhá vlna“
Covidové zoufalství v Indii: Frustrovaní pozůstalí napadají vyčerpané zdravotníky
Vztek z koronavirové pandemie, která zabíjí jejich příbuzné, si Indové vybíjejí na zdravotnících. V úterý příbuzní 67leté oběti napadli zdravotníky v Dillí. Zaútočili na ně dřevěnými holemi. Minulý týden pozůstalí napadli 25letého zdravotníka, který nedokázal pomoci jejich 65letému příbuznému. Zdravotníci jsou však sami vyčerpaní a mnohdy sami trpí nemocí COVID-19.
Adam Vojtěch: V létě jsme nepochybili, první vlnu zvládlo Česko nadstandardně
Pandemii jsme v létě rozhodně nepodcenili, prohlásil exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V pořadu K Věci na CNN Prima NEWS současný poslanec, který byl jednou z hlavních tváří jarní vlny epidemie, dále uvedl, že podzimní koronavirová situace je v Česku daleko horší než ta z první poloviny roku. Vojtěch se vyjádřil i o vztahu ke svému nástupci Romanu Prymulovi (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO).
Koronavirus jsme podcenili, uznal švédský premiér. Nemocnice v zemi jsou přetížené
Svého času byl přístup Švédska ke koronavirové nákaze pro mnohé vzorem. Minimum restrikcí a udržování ekonomiky v chodu, to znělo pro obyvatele ostatních států uzamknutých v lockdownu jako rajská hudba. Jenže Švédsko pandemii neuniklo. Kvůli laxnímu přístupu vlády jsou nemocnice přetížené, takže i premiér Stefan Löfven uznal, že situaci podcenil.
Podzimní vlna je horší než jarní. Chceme aspoň klidné Vánoce, říká zdravotní sestra
Na jaře nebyla situace tak strašná jako nyní. Veřejnost si její závažnost možná ani neuvědomuje, protože ji nevidí na vlastní oči, řekla o druhé vlně pandemie koronaviru staniční sestra oddělení ORL z Fakultní nemocnice (FN) Brno Gabriela Watzingerová v pořadu Interview CNN Prima NEWS. Sestry nyní odpracují i 500 hodin za dva měsíce, přály by si volno a normální život. Podle Watzingerové si všichni zaslouží klidné Vánoce, i když vše může začít po svátcích nanovo. Prosí proto všechy, aby byli ukáznění.
Pozitiva druhé vlny? Může dojít ke zlevnění nemovitostí, tvrdí ekonomové
Druhá vlna epidemie nemoci COVID-19 bude mít tvrdé dopady na ekonomiku. Likviduje například turistický ruch, kulturu, sport a do budoucna se jistě závažně dotkne ještě automobilového nebo spotřebitelského průmyslu. Epidemie by však mohla přinést i nějaká pozitiva. Podle ekonomů by totiž mohlo dojít ke zlevnění nemovitostí.
Žádná druhá vlna není. Do Vánoc jsme z toho venku, zdůrazňuje Peková
Navzdory neustávajícím nárůstům počtu nakažených nemocí COVID-19 si molekulární bioložka Soňa Peková stále udržuje své nekonvenční názory na nový typ koronaviru. Nadále věří, že nemoc do půl roku zmizí a obhajuje svůj červnový výrok, že žádná druhá vlna nepřijde. Za vysoká čísla z posledních týdnů podle ní může cestování Čechů do zahraničí. Peková to v pondělí řekla na besedě Hovory X, kterou uspořádal časopis Reflex.
Styk jen se šesti cizími lidmi a měsíc bez oslav. Návrhy odborníků, jak zpomalit nákazu
Je na čase opět omezit vzájemný kontakt mezi lidmi, shodují se epidemiolog Roman Prymula a evoluční biolog Jaroslav Flegr. Namístě je podle nich to, aby se lidé nejméně na měsíc vzdali oslav a bujarého veselí. Flegr tvrdí, že by se každý Čech měl dokonce scházet maximálně s šesti cizími lidmi a pokud se v těchto dnech neomezíme, hrozí, že za čtrnáct dnů bude 10 tisíc nakažených denně a nemocnice nebudou mít dost kapacit pro vážné případy.
Prymula: Máme před sebou klíčových šest týdnů. Hrozí, že nám Evropa zavře hranice
Z epidemiologického hlediska na tom nejsme dobře, uvedl Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Česko má podle něj před sebou klíčových šest týdnů, během kterých by se lidé měli vzdát společenských akcí. Pokud se totiž nepodaří probíhající druhou vlnu koronaviru usměrnit, hrozí podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Prymuly i to, že se Evropa Česku úplně uzavře. Aktivace Ústředního krizového štábu podle něj zatím není nutná.
Bez drastických opatření přírůstky nakažených prudce vyskočí, varuje biolog Flegr
Trefně předpověděl vývoj epidemiologické situace v Česku během první vlny pandemie koronaviru. Nyní evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr varuje před druhou vlnou a jejími nástrahami. Podle něj Česko musí znovu zavést drastická hygienická opatření, jinak prý „denní nárůstky nakažených rychle vyskočí nad tisíc a už tam zůstanou“. V dlouhodobém horizontu se ovšem podle něj stane z COVID-19 podobně neškodné onemocnění, jako je třeba rýma.
Nemocnice se připravují na druhou vlnu. Budou potřebovat víc lůžek než na jaře
Nemocnice v Česku se připravují na druhou vlnu koronavirové epidemie. Na jaře se ukázalo, že je potřeba mít v nemocnicích více infekčních oddělení a lůžek než dosud. Podle ministerstva zdravotnictví to znamená šedesát lůžek s řízenou ventilací nebo kyslíkovou terapií na sto tisíc obyvatel.
Školy musí být připravené učit on-line. Jak bude vypadat školní rok, se dozví v pondělí
Děti se bezmála za měsíc mají vrátit do školních lavic. Jak ale bude vypadat školní rok, když odborníci varují před druhou vlnou epidemie koronaviru? Jsou školy na náhlé změny ve vyučování připraveny? A je forma distanční výuky dostatečně efektivní? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o tom hovořil prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.
Hygienické stanice se připravují na druhou vlnu koronaviru a nabírají nové zaměstnance
Na případnou druhou vlnu epidemie se připravují krajské hygienické stanice. Postupně vypisují výběrová řízení a nabírají nové zaměstnance. Novou vlnu nákazy odborníci očekávají na podzim, v souběhu s chřipkou a dalšími respiračními nemocemi. Vláda proto schválila nové pracovní pozice – zejména pro hygieniky a epidemiology.