Prezidentské volby: Středula je autentičnější levičák než miliardář Babiš, tvrdí Benda

PARTIE Terezie Tománkové 8.5.2022

Předseda odborové konfederace ČMKOS Josef Středula je podle předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy autentičtější kandidát na příštího prezidenta než expremiér Andrej Babiš (ANO). Benda to uvedl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Středula oznámil svou kandidaturu na Twitteru, Babiš zatím váhá.

Prezidentská volba se blíží, konat se bude v lednu příštího roku. Koalice Spolu podle Bendy s vlastním kandidátem přijde. „Já ty kandidáty či kandidátky vidím, ale myslím, že je cílem, aby se na něm shodla celá koalice Spolu. Upřímně, fakt není kam spěchat,“ řekl Benda.

Podle místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věry Kovářové by kandidátem mohl být třeba i sám Petr Fiala.

„Fiala by byl dobrý kandidát, ale z pohledu vlády by šlo o velké oslabení. Měl by to být kandidát s dobrými vazbami na zahraničí, mít sociální cítění, být empatický a jít příkladem. Důležité je, aby kandidát oslovil nejen koalici, ale získal než 50 procent hlasů. Budeme ho hledat,“ uvedla v nedělní Partii.

Místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin ji doplnil s tím, že jméno bude známé v září.

Marek Benda se vyjádřil i k poslednímu kandidátovi, který v týdnu oficiálně oznámil, že do boje o křeslo prezidenta půjde –⁠ odborového předáka Středulu. Ten hodlá sbírat podpisy občanů a ke kandidatuře je jich třeba nejméně 50 tisíc.

„Středula je mnohem více autentický levicový kandidát než miliardář Andrej Babiš,“ řekl Benda. Dodal také, že by si 30 let po sametové revoluci přál, by se prezidentem stal člověk, který nikdy nebyl členem KSČ.

Podporu Středulovy minulý týden vyjádřil i končící prezident Miloš Zemana podle bendy je to jasný signál o tom, že tandem Babiš–⁠Zeman, který se v politice poslední léta pragmaticky podporoval, je definitivně u konce.

Bude kandidovat Okamura?

Moderátorka Terezie Tománková se svého dalšího hosta, předsedy hnutí SPD Tomia Okamury, zeptala, zda chce na příštího prezidenta kandidovat. Okamura v minulosti o Hrad stál, kandidovat chtěl v roce 2013. Z volby byl ale vyřazen ministerstvem vnitra kvůli nedostatku platných podpisů.

„Máme díky našim voličům dvacetičlenný poslanecký klub. Máme ambici nasadit vlastního kandidáta. Nesmí to být kandidatura pro kandidaturu, což je drtivá většina dosavadních jmen,“ řekl k tomu Okamura.

Tagy:
prezident Andrej Babiš Marek Benda Tomio Okamura Josef Středula Partie Terezie Tománkové prezidentské volby v ČR 2023