reklama

Střídání ve školách je podle Klause mladšího na hlavu. Richterová by testovala ve firmách

Systém rotační výuky na základních školách nedává podle poslance a někdejšího ředitele gymnázia PORG Václava Klause mladšího smysl. Podle něj nesouvisí s ústupem epidemie. Klaus to řekl ve speciálním vysílání o rozvolňování na CNN Prima NEWS. Hostem vysílání byla i pirátská poslankyně Olga Richterová, která prohlásila, že by se mělo více testovat ve firmách.

reklama

„Školy mají být otevřené a taková opatření, že se střídají, jsou na hlavu a nijak nesouvisí s ústupem epidemie,“ míní Klaus ml. Dodal, že školy by vůbec nezavřel. „Stovky sestřiček a lékařek chyběly v nemocnicích, protože musely hlídat děti,“ prohlásil.

Režim ve školách se mění od pondělí 30. listopadu. Prezenční výuku měli dosud prvňáci, druháci, žáci speciálních škol a poslední ročníky středoškoláků. Ve středních školách fungovala ještě prezenční praktická výuka. Ostatní žáci se zatím od poloviny října kvůli epidemii covidu učili na dálku. Díky zlepšení situace ale v pondělí půjdou do škol i žáci devátých tříd a zbytek prvního stupně základních škol. Šesté až osmé třídy, stejně jako ročníky nižšího gymnázia, které odpovídají druhému stupni základních škol, se budou po týdnech střídat v distanční a prezenční výuce.

Richterová: Vláda má motivovat k testování zaměstnanců ve firmách

Hostem speciálního vysílání CNN Prima NEWS byla i pirátská poslankyně Olga Richterová. Uvedla, že vláda by měla zdůvodnit, proč nechala malé obchody zavřené tak dlouho a v supermarketech se mohlo prodávat veškeré zboží.

„Maloobchody nejsou prokazatelné riziko. Argument vlády byl, že chtěla snížit mobilitu lidí. To sice chápeme, ale to procento lidí, kteří se mohli v malých obchodech nakazit, je velmi malé a přitom ten ekonomický dopad je obrovský,“ konstatovala Richterová.

Řekla také, že ve vládních nařízeních zůstává spousta nejasností. „Například nedává smysl nosit roušky při aktivním sportu, není dotažen osud ski areálů,“ vyjmenovala.

Řešením, jak snížit počty nakažených, podle Richterové je, aby se více testovalo na pracovištích. „Mám obavu, aby pandemie nenabrala síly. Žádáme premiéra, aby firmy byly na pracovištích motivované testovat, a ne aby měly přístup – nechoďte na testy, abychom nemuseli všichni do karantény,“ prohlásila.

Tagy:

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pořad můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Živě
ON-LINE pátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou ve čtvrtfinále. Plavec Micka končí

Největším úspěchem české výpravy je zatím postup Markéty Vondroušové do čtvrtfinále tenisového turnaje. Porazila světovou dvojku Naomi Ósakaovou. Ve čtyřhře tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily Španělky a jsou ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou prohrály s Brazilkami a nepostupují. Ani plavec Jan Micka z rozplavby na 800 metrů volný způsob do finále nepostoupil. Úspěch pro české plavání zapsala Barbora Seemanová, která vybojovala první olympijské finále od roku 2000.

reklama

Domácí zpravodajství

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření

Soudy podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý na návštěvě v Ústeckém kraji. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil vládní nařízení o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

reklama