CNN Prima News studená válka

studená válka

Výpis příspěvků ke štítku „studená válka“

Zemřel sovětský lídr Michail Gorbačov. Stál u konce studené války i u rozpadu SSSR

Ve věku 91 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci bývalý nejvyšší představitel Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov. S odkazem na prohlášení nemocnice o tom informovaly agentury TASS a Interfax. Politik, který se podílel na ukončení studené války a odvrácení hrozby jaderného konfliktu, byl ale ve své zemi obviňován z rozpadu Sovětského svazu a jeho ústupu z pozice jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí. Držitel Nobelovy ceny míru byl jednou z nejvýznamnějších politických osobností druhé poloviny 20. století. Na vlastní přání bude pohřben vedle své ženy Raisy na hřbitově v Moskvě, napsal TASS s odkazem na příbuzné zesnulého.

Стратегическая ошибка Путина? Швеция и Финляндия собираются летом вступить в НАТО

Финляндия и Швеция под влиянием российской агрессии против Украины собираются уже летом вступить в Североатлантический Альянс, пишет британский ежедневник The Times ссылаясь на американские источники. По их словам президент Владимир Путин совершил „большую стратегическую ошибку“, если прямыми последствиями вторжения на Украину будет расширение альянса с 30 на 32 членских государства.

Mertlík: Mašínové nejsou vrazi, to říkají jen Čecháčkové. Jejich útěk na Západ byl zázrak

Josef Mašín ml. napsal spolu s bratrem Ctiradem a Milanem Paumerem jeden z nejfantastičtějších příběhů Studené války. V roce 1953 se přes NDR prostříleli na Západ, byť je nahánělo 20 tisíc policistů, pohraničníků a vojáků Rudé armády. Teď je Mašínovi přesně 90 let a jeho dávné činy stále jitří emoce. Zatímco někteří mu spílají do vrahů, publicista Vladimír Mertlík ho má za hrdinu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že syn slavného protinacistického odbojáře se jen statečně postavil režimu vyznačujícímu se středověkou krutostí.

Žantovský: Putinův projev připomínal Hitlera. Pokud to Západ nepřijme, začne studená válka

Bývalý český velvyslanec Michael Žantovský přirovnal projev ruského prezidenta Vladimira Putina k proslovům Adolfa Hitlera. „Projev připomínal projevy hitlerovského režimu o Československu a jiných evropských státech, které si podle nacistů nezasloužily právoplatnou existenci. S tím se buď Západ nějak smíří, nebo to znamená začátek nové studené války,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.