Situace se ani za týden ani za dva nezlepší. Nouzový stav musíme prodloužit o 30 dnů

Jan Hamáček

Tisková konference po jednání Ústředního krizového štábu

Ústřední krizový štáb ve středu opět jednal v návaznosti na čtvrteční rozvolňování opatření. Vývoj je podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) uspokojivý, počet nakažených stále klesá, neklesá však tak rychle, jak by si krizový štáb přál. Číslo denních přírůstků je nadále přes 5000. Hamáček to řekl na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu. Uvedl také, že stát zatím nezruší medikům pracovní povinnost.

Ministr uvedl, že stát by v posledních měsících bez mediků epidemii nezvládl. „Systém by se zhroutil, nebo by epidemii zvládal s horšími výsledky,“ uvedl. Studenty však podle něj bude možné uvolnit až ve chvíli, kdy se situace víc stabilizuje. „Nemocnice stále potřebují pomoc mediků, protože je tam část personálu, která je nakažena,“ uvedl. Prioritou je uvolňovat studenty tak, aby stíhali zkoušky, což podle Hamáčka hejtmani dělají. „Ale kdybychom dnes řekli, že pustíme všechny mediky, to by systém zásadně poškodilo a doplatili by na to pacienti, řekl.

Hamáček (ČSSD) považuje za pravděpodobné, že do Vánoc zůstane v Česku skóre protiepidemického systému PES na třetím stupni. Hamáček po jednání štábu novinářům řekl, že proto pokládá za logické, aby vláda požádala Sněmovnu o co nejdelší prodloužení nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš (ANO)  řekl, že kabinet požádá o prodloužení o maximálních 30 dní, aktuálně nouzový stav platí do 12. prosince.

Podle Hamáčka není pravděpodobné, že by se Česko brzy posunulo do druhého stupně PES. „Čeká nás asi nějaká doba v trojce. Pravděpodobně zahrne i Vánoce,“ uvedl. O svátcích tak bude nutný nouzový stav, protože platnost řady opatření vlády se bez jeho vyhlášení neobejde. „Kdyby prodloužen nebyl, všechna opatření podle krizového zákona tím končí, dostali bychom se do fáze nekontrolovaného uvolnění,“ varoval Hamáček.

Kabinet by podle něj měl usilovat o co nejdelší prodloužení stavu nouze. „Nemyslím si, že se situace vyřeší za týden nebo 14 dní. Přijde mi logické žádat o prodloužení na maximální dobu,“ uvedl. Vhodné by to podle něj bylo i kvůli tomu, aby se poslanci kvůli další žádosti nemuseli scházet koncem roku. „Vzhledem k tomu, v jaké části roku jsme, by bylo jednodušší prodloužení o 30 nebo 21 dní, abychom se dostali za Nový rok,“ vysvětlil.

Systém testování zdarma bude podle Hamáčka nastaven k 18.12.

Systém testování zdarma jednoduššími a levnějšími antigenními testy bude podle Hamáčka nastaven k 18. prosinci, využije kapacity krajských nemocnic a stávajících odběrových míst. Pomáhat bude při testování 32 týmů hasičů, nyní jich PCR testy provádí 17. Součástí organizace testování bude předběžné objednávání, aby testovací místa nebyla zahlcena.

Na nastavení systému, který má umožnit zvýšení počtu testů na covid, nyní štáb jedná s hejtmany. Kraje budou mít při testování podle Hamáčka důležitou roli a jejich součinnost bude třeba. Připomínky hejtmanů bude ve čtvrtek projednávat prostřednictvím videokonference. Odběrových míst bude podle vicepremiéra s určitostí nad 100, vychází u počtu v současnosti fungujících.

Připomenul, že testování bude hrazeno zdravotními pojišťovnami, do testování se tak budou moct zapojit i praktičtí lékaři či stomatologové. Pokud se tak stane, může se podle Hamáčka testovat až na tisíci místech. Vzhledem k zájmu, který lékaři o jednání projevují, očekává Hamáček, že "nebudou bez zájmu".

Testování antigenními testy podle Hamáčka neomezí kapacity testování PCR testy. Dobrovolnému testování otevřenému pro všechny občany bude předcházet od 4. prosince hromadné testování učitelů. Stát bude do 70 milionů. Náklady má hradit zdravotní pojištění. Antigenní testy jsou levnější než PCR testy, nyní se používají například v domovech seniorů. Výsledek antigenního testu se ukáže do 15 minut.

Tagy:
Vánoce Andrej Babiš Jan Hamáček nouzový stav ČSSD Ústřední krizový štáb tisková konference ANO 2011 vláda Česko koronavirus Jan Hamáček jednání PCR Test rychlý antigenní test Protiepidemický systém České republiky