CNN Prima News Světová banka

Světová banka

Výpis příspěvků ke štítku „Světová banka“

Stále nové balíčky? Stanjura věští z koule, míní Nerudová. Matesová navrhla karanténu výdajů

Byť ekonomové disponují nástroji a simulačními modely, tak ministr Zbyněk Stanjura (ODS) věští z křišťálové koule. Nejprve představil konsolidační balíček, o dva týdny později pak další. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedla ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Její kolegyně a bývalá zástupkyně Česka při Světové bance Jana Matesová uvedla, že jednotlivé resorty nemohou své výdaje zmrazit, ale mohou je dát takzvaně do karantény.

Matesová: Nic jiného než škrty teď dělat nejde. Hrozí, že Češi odejdou za lepším, namítá Janský

Nic jiného než škrty teď dělat nejde. Nemůžeme si dovolit mít schodek 400 miliard, ke kterému spějeme. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedla bývalá zástupkyně Česka při Světové bance Jana Matesová. S jejím prohlášením nesouhlasil ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Janský. Podle něj Česku nehrozí platební neschopnost, a tudíž není potřeba „tupě plošně škrtat“.

Úředník nechal kvůli utopenému mobilu vypustit obří vodní nádrž. Když ho našel, už nefungoval

Úředník v Indii nechal vypustit obrovskou vodní nádrž Kherkatta, aby našel telefon, který do ní upustil, když si pořizoval selfie. Pracovník hygienické stanice tvrdil, že v přístroji jsou citlivé vládní dokumenty, ale když se po vypumpování dvou milionů litrů vody telefon našel, už nefungoval. Nadřízení ho po obvinění ze zneužití pravomoci dočasně zbavili funkce, napsal server BBC.

Experti: Válka na Ukrajině slouží vládě jako covid Babišovi. Jdeme přesně po řecké cestě

Agrese Ruska vůči Ukrajině vytváří prioritu, která je nad prioritami finančními, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Podle něj válka slouží současné vládě úplně stejně jako pandemie koronaviru vládě Andreje Babiše. Ekonomka a bývalá zástupkyně při Světové bance Jana Matesová podotkla, že nastupujeme na řeckou cestu.

Experti: Víme, že bude hůř. Ceny budou růst dál, ČNB i vláda měla více brzdit

Česká republika dělá něco špatně už delší dobu. Bude hůř, víme, že lidé přijdou alespoň o třetinu úspor. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedla bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance Jana Matesová. Spolu s bývalým guvernérem České národní banky (ČNB) Jiřím Rusnokem kritizovala pomalé kroky centrální banky, kumulaci proinflačních faktorů i možnosti vlády.

Bez dialýzy nemůžeme žít. Pacienty na Ukrajině děsí výpadky proudu kvůli ostřelování

Pokaždé, když se důchodkyně Halyna Halycká připravuje na cestu do nemocnice, tíží ji myšlenky, jestli půjde proud a poteče voda, aby mohla proceduru absolvovat do konce. Výpadky dodávek elektřiny způsobené ruskými útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu mohou trvat celé hodiny. Tedy i v době, kdy Halycká a dalších 27 pacientů v nemocnici ve městě Obuchov jižně od Kyjeva leží napojení na přístroje pro dialýzu ledvin, napsala agentura Reuters.

Válka zdecimovala ukrajinskou ekonomiku. Propadne se o 32 procent, odhadla centrální banka

Ukrajinská ekonomika v letošním roce klesne o téměř 32 procent a meziroční inflace zrychlí na 30 procent. Mohou za to především škody způsobené ruskou invazí. V pátek to uvedla ukrajinská centrální banka. Za předpokladu, že se bezpečnostní rizika sníží a poptávka oživí, mohl by hrubý domácí produkt v letech 2023 a 2024 vzrůst přibližně o čtyři až pět procent.

Růstu daní se nevyhneme, míní experti. Nastínili také strop drahoty a jak bude klesat

V září meziroční inflace v Česku dosáhla 18 procent. Podle ekonoma Jana Bureše se však s koncem roku dá očekávat její další navýšení, atakovat by měla až 20 procent. V pořadu Co na to vaše peněženka však zdůraznil, že důležitější bude, jak rychle inflace půjde dolů. S predikcí přišla také bývalá zástupkyně Česka ve Světové bance Jana Matesová.

Ukrajina na pokraji sil, zemi hrozí bankrot. Putin má novou taktiku, varuje polský premiér

Čím déle potrvá válka na Ukrajině, tím více peněz bude země potřebovat pro svou obnovu. Zatímco Rusko dopady západních sankcí relativně zvládá, ukrajinská ekonomika je válkou vyčerpávána nepoměrně více. „Vypadá to, že pro Kreml bude velmi obtížné dosáhnout vítězství na bitevním poli, a tak se může snažit o hospodářskou destabilizaci Ukrajiny,“ varoval polský premiér Mateusz Morawiecki.