
Spálená země (5)
Kolik bude stát rekonstrukce Ukrajiny? To je hlavní téma nového dílu podcastu Spálená země, ve kterém spolu mluvili vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný a zahraniční redaktor CNN Prima NEWS Tomáš Kačmár. Kromě toho se bavili o rozdílech v realizaci rekonstrukčních projektů na relativně klidném západě a na válkou silně poznamenaném východě Ukrajiny. Na přetřes přišla i ruská propaganda.
„Stovky miliard eur. To je to číslo, které Světová banka říká už zhruba dva roky,“ připomněl v podcastu z dílny CNN Prima NEWS Kopečný. Právě tak vysoká částka bude podle něj potřeba na uhrazení nákladů, které spolknou rekonstrukční práce.
Ukrajina je kvůli válce do značné míry zdevastovaná a tudíž bude potřebovat rozsáhlou obnovu. Ta může být nejen věcí morálky, ale především byznysovou příležitostí.
SPÁLENÁ ZEMĚ
1. díl - Tři roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu
2. díl - Hledání míru
3. díl - Život bez světla či tepla
4. díl - Ukrajina jako země invalidů
„Český export vzrostl o 50 procent oproti předválečným letům,“ zmínil zmocněnec s tím, že válka jednoduše přináší byznysové možnosti pro podnikatele.
Kdo na válce rozhodně vydělává, je podle něj Čína a do jisté míry i Rusko. To sice přichází o finance i lidské zdroje, ale zároveň si přivlastňuje části ukrajinského území. Kdo však na válce rozhodně prodělává, je podle Kopečného Evropa.
O čem dalším se Kopečný a Kačmár bavili?
- Jak funguje proces rekonstrukce válkou zničené země?
- Jaké jsou rozdíly v rekonstrukčních projektech na západě a na východě Ukrajiny?
- Kde mohou vzniknout „ukrajinské Sudety“?
- Jak Rusové mění podle situace svoji propagandu?
Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v podcastu SPÁLENÁ ZEMĚ, který můžete zhlédnout zde či na podcastových platformách Apple Podcasts nebo Spotify, popřípadě na kanálu YouTube.
PODÍVEJTE SE na představení podcastu Spálená země v Novém dni CNN Prima NEWS