Ministr Nekula v boji s řetězci: Ceny zvyšují bezdůvodně, zákazníci mají možnost volby

Zatímco ceny potravin ve světě začínají klesat, v Česku inflace dál roste. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vyrazil do boje proti obchodním řetězcům. Jde totiž podle něj o hlavního viníka vysokých cen. Proto se chce obrátit na antimonopolní úřad, který – pokud zjistí pochybení – může trestat a rozdávat pokuty.

Cukr jako důkazní materiál. Ministr zemědělství tvrdí, že má neprůstřelné argumenty k tomu, že obchody uměle nafukují ceny. A pozval si kvůli tomu pěstitele, cukrovary a prodejce. „Chceme se primárně bavit o cukru, cenách kolem něj, protože je to pěkný modelový příklad, kde nemůže nikdo uhnout,“ zdůraznil Nekula.

Zatímco loni v lednu spotřebitelé kupovali cukr o čtyři koruny dráž, než byla cena průmyslových výrobců, v červnu už to bylo o necelých šest korun a v prosinci o více než dvanáct korun, které si spotřebitelé museli připlatit oproti tomu, kolik stál cukr od zpracovatelů.

„Cukrovary na podzim zdražily o šest korun, obchodníci ve stejném okamžiku navýšili ceny na pultech až o 14 korun. Z ekonomického hlediska kolem energií k tomu nebyl důvod. Cena osvětlení na regálech o tolik nevzrostla,“ tvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS ministr s tím, že u cukrovarů – kde je výroba cukru energeticky náročná – bylo zdražení pochopitelné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zaměřme se na neřesti, radí k vyššímu zdanění Křeček. S Prouzou vyjmenovali benefity

„Jsou ale další komodity, kde obchody mají vysokou přirážku jako u brambor nebo jablek. Obchodní přirážka je v rozmezí 100 až 200 procent, a není k tomu důvod,“ pokračoval s důrazem na to, že obchody zneužívají situace.

Ministr radí spotřebitelům

Sám spotřebitelům poradil, aby cenu zboží v jednotlivých obchodech porovnávali. „Pokud vidím, že je cena nižší nebo je na zboží slevová akce, tak se zaměřit na levnější ceny. Pokud někde zákazníci ve větší míře akceptují vysoké ceny na pultech, tak tím dávají legitimitu vysokému navyšování. Každý z nás zákazníků může udělat volbu peněženkou. Bude nakupovat stejné zboží tam, kde je levnější,“ dodal.

Řetězce se ale Nekulově kritice brání. „Absolutně nejziskovější jsou velcí čeští zemědělci, kteří mají ziskovost kolem 13 procent, obchody okolo tří procent. V řadě segmentů je jeden nebo dva dominantní dodavatelé, kteří drží obchody pod krkem. Pokud si chcete v Česku nakoupit, tak máte tohoto dodavatele, který uměle šroubuje ceny, a ministr se na to jen dívá,“ oponoval pro CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Obchodní řetězce obviňují z přehnaného zdražování potravináře, potravináři zase svalují vinu na řetězce. „U těch vysoce zpracovaných výrobků – mohu uvést třeba sýry – se pohybujeme i okolo sta procent,“ sdělila prezidentka Potravinářské komory Hana Večeřová. Že nejvíce zvedali ceny dodavatelé, a ne řetězce, naznačuje i rozsáhlé šetření antimonopolního úřadu z loňského roku.

Zasáhne antimonopolní úřad?

Podle některých mají pomyslné máslo na hlavě všichni. „Když jsou doby velmi turbulentní a výhledy jsou nejisté, tak je nepřirozené a ekonomicky nelze vysvětlit, aby podíly jednotlivých prodejců nebo dodavatelů na trhu zůstávaly zhruba stejné,“ uvedla redakci bývalá zástupkyně ČR při Světové bance Jana Matesová.

Vysvětlení by podle ní bylo jediné. „Za předpokladu, že jednají ve shodě, že se nesnaží konkurovat, to neznamená, že se někde sejdou a je z toho zápis,“ dodala. Teprve po schůzce, která se má týkat cen cukru, se chce ministr zemědělství obrátit na antimonopolní úřad, který by měl případná pochybení prošetřit.

„S předsedou antimonopolního úřadu se scházím pravidelně. Loni jsme se sešli několikrát, letos se plánujeme sejít začátkem března. Úřadu jsme pomohli novelou zákona o významné tržní síle. Díky ní má úřad rozvázané ruce a od ledna letošního roku může prověřovat do větší hloubky situaci na trhu,“ vysvětlil Nekula ve vysílání CNN Prima NEWS. Dodal, že případné výsledky kontrol budou zveřejněny.

Tagy:
obchod cukr CNN Prima NEWS KDU-ČSL Tomáš Prouza ministr zemědělství Světová banka Česko Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Zdeněk Nekula