Koncert proti xenofobii: Na United Islands of Prague vystoupí Ben Cristovao a Sofian Medjmedj

Praha je místem, kde xenofobie a stereotypní odsuzování druhých není tolerováno. Tak zní hlavní podtitul speciálního koncertu Symphony for Humanity, který se uskuteční 2. května na Střeleckém ostrově a vystoupí na něm mimo jiné Ben Cristovao a Sofian Medjmedj. Společně s oslavou vstupu České republiky do Evropské unie bude tento koncert součástí tradičního multižánrového hudebního festivalu United Islands of Prague. Ten potrvá od 1. do 4. května 2024.

„Koncertem Symphony for Humanity dáme najevo naše znepokojení. Podporujeme myšlenku života s respektem jeden k druhému, a v diverzitě a s ohledem na různorodost našich názorů, původ nebo důvod, proč je místem našeho pobytu evropský kontinent. Chceme spolu dobře vycházet a žít v rozmanitém společenství,” říká jeden z tvůrců myšlenky koncertu David Gaydečka.

ČTĚTE TAKÉ: Dvorní skladatel Agnieszky Holland vystoupí v Praze. Bude dirigovat v Obecním domě

Během čtvrtka 2. května zahraje na několika pódiích například slovenská skupina Gypsy Devils, která naše východní sousedy reprezentuje po celém světě. Skupina kombinuje klasická díla od Vivaldiho, Bacha, Mozarta, Dvořáka s hudebními žánry jako je jazz, etno, flamenco nebo gypsy music.

Na pódium po letech znovu vystoupí i parta All Stars Refjúdží Band, která mixuje hudbu různých stylů a kulturních zdrojů. Pro inspiraci nemusí chodit daleko, kapela je totiž multikulturní. Zpěvačka se narodila v Číně, zpěvák a hráč na arabskou loutnu je Kurd, druhý zpěvák a hudebník pochází ze Švýcarska a akordeonista z Arménie. Diváci se ale mohou těšit třeba také na Nikki Madi Trio a Dennyiah. Vrcholem by pak měl být společný koncert v cípu Střeleckého ostrova, na němž jako hosté vystoupí třeba Ben Cristovao nebo Sofian Medjmedj.

Za speciálním koncertem stojí tým festivalu United Islands of Prague a novopečený český občan Serge Borenstein, který se po roce 1989 přestěhoval do Prahy a začal zde podnikat v realitách.

„Zpravodajství z míst konfliktů, očitá svědectví i příběhy uprchlíků přinášejí do naší společnosti denně obrovské množství informací. Historie se opakuje a informace i dezinformace rozdělují naši společnost. Koncertem Symphony for Humanity chceme dát najevo, že nám není lhostejné, co se ve světě děje,“ doplňuje Borenstein, který patří k velkým fanouškům hudby a je dlouhodobým podporovatelem festivalu United Islands of Prague.

Koncert Symphony for Humanity je součástí čtyřdenního festivalu United Islands of Prague. Od 1. do 4. května se na různých, někdy i nečekaných, místech představí více než sto účinkujících z celé Evropy. Ve zkratce se tak dá říci, že pražské ostrovy budou vedle připomínky míru, bezpečí a spolupráce na evropském kontinentu patřit také žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

United Islands je mezinárodní hudební multižánrový festival, který se koná v Praze už od roku 2004. Na festivalu se tradičně neplatí vstupné a každoročně představuje nové hudební objevy. Vedle toho nabízí bohatý nehudební program, který kromě zábavy reflektuje aktuální společenská témata. Součástí letošního festivalu je oslava 20 let Česka v Evropské unii pod názvem Zažijte Evropu a speciální hudební pásmo Symphony for Humanity, které upozorní na vzrůstající xenofobii.

Program festivalu United Islands of Prague se bude odehrávat v historickém centru na pražských ostrovech. Vstup na festival je v rámci koncertů i nehudebního programu pro všechny zdarma. Více na www.unitedislands.czwww.facebook.com/unitedislandsofprague.

Tagy:
hudba koncert xenofobie Praha Ben Cristovao vystoupení United Islands of Prague Symphony for Humanity Gypsy Devils Sofian Medjmedj