CNN Prima News xenofobie

xenofobie

Výpis příspěvků ke štítku „xenofobie“

REPORTÁŽ: Ficostán. Do vsi se Slovenským orlojem dal Fico miliony, získal tam 54 % hlasů

Ve Staré Bystrici, která leží jen 27 kilometrů od českých hranic, odbíjí čas novodobý Slovenský orloj. V obci vyrostl za vlády Roberta Fica v roce 2009 a kolem strany Smer se v dědině také všechno točí. Možná i ti svatí na orloji. „Fico u nás vyhraje každé volby,“ říká hrdě 63letý Emil Brňák. Má pravdu, v téměř třítisícové vesnici zvítězil Smer i v aktuálním klání o slovenský parlament, když zde získal 54 procent hlasů.

REPORTÁŽ: V domech a chatrčích romské osady slovenské volby ignorují. Fico jako vítěz je ale děsí

Až 500 tisíc slovenských Romů by mohlo do parlamentu protlačit klidně i 10 poslanců. „Nejen poslance, jednou bychom mohli mít i romského prezidenta, kdyby se všichni naši lidé dokázali sjednotit,“ uvažuje v den voleb 61letý Tibor z romské osady na horním konci obce Nesluša na severozápadním Slovensku. Asi 30 kilometrů od státních hranic ve směru od Ostravy a Jablunkova. „Před třemi lety jsem to dal Matovičovi. Teď ještě nevím, dejte mi číslo a jakmile se rozhodnu, koho zvolím, tak vám zavolám,“ říká mi pan Tibor. Zatím nevolal.

Expert ostře k Okamurovi: Míří na ty nejnižší lidské pudy. Uplatňuje principy xenofobie

Vede SPD k politickému extremismu, uplatňuje učebnicové principy xenofobie a míří na nejnižší lidské pudy. Tak zhodnotil vystupování předsedy hnutí SPD Tomia Okamury politolog a vysokoškolský pedagog Ladislav Cabada z Metropolitní univerzity Praha. Napětí kvůli znásilněné dívce z Plzně a ostrá výměna slov na sociálních sítích podle něj ukazuje, nakolik se vyhrotila forma politické komunikace. Ta může mít navíc dohru v samotné společnosti – silné protiukrajinské výroky imponují radikálně smýšlejícím jedincům, řekl expert redakci CNN Prima NEWS.

Romové si musí dát pozor, s kým kamarádí, varuje aktivista před vlivem proruských radikálů

Sociální aktivista indického původu Kumar Vishwanathan je legendou na poli práce s českými Romy a nyní ho trápí hlavně napětí mezi romskou minoritou a ukrajinskými uprchlíky. „Bývalo hůře, brzy po sametové revoluci se toleroval i vyložený rasismus, třeba xenofobní výroky politiků typu Liany Janáčkové, která navrhla odsun Romů do Kanady. Zlepšilo se to až po hrůzném žhářském útoku ve Vítkově v roce 2009, po kterém společnost prozřela,“ rekapituluje Vishwanathan. O lepší porozumění mezi Romy a majoritou se usilovně snaží od roku 1997, když při velkých povodních spontánně zachraňoval obyvatele vyloučené lokality v Ostravě-Hrušově. A založil organizaci Vzájemné soužití.

GLOSA: Šokující slova kamaráda zavražděného Roma? Politici i média dělají mrtvého brouka

Chodili jsme podělávat gádže, Ukrajinci to tady úplně převrátili. Tato slova pronesl během sobotní pietní akce v Brně údajný kamarád romského mladíka, který zemřel násilnou smrtí po potyčce s mužem ukrajinské národnosti. I když se video kontroverzního proslovu rychle šíří po sociálních sítích, média i politici – s výjimkou ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) – prakticky mlčí. Dělat v tomto případě mrtvého brouka ale ničemu neprospěje. Jakékoliv xenofobní útoky – ať už na českou, ukrajinskou či romskou národnost – je třeba tvrdě odsoudit.

Nejsem xenofob, brání se rázně Klopp. Jeho komentáře vzbudily u soupeřů bouři nevole

Na stadionu Anfield v neděli večer zavládla euforie. Domácí trápící se Liverpool navzdory predikcím dokázal zkrotit rozjetého útočníka Erlinga Haalanda a porazil Manchester City. Byl to fotbalový zápas plný napětí i kvůli tomu, že trenér vítězů Jürgen Klopp měl mít před duelem komentáře „na hranici xenofobie“. S odstupem rezolutně odmítá, že by se měl v tomto směru provinit.

Středula: Po válce u nás může zůstat až 70 % uprchlíků, podmínky musí mít jako Češi

V České republice může po válce na Ukrajině zůstat 50 až 70 % uprchlíků, kteří kvůli ruské invazi svoji zemi opustili. V pořadu K věci řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Ten ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že Ukrajinci musí mít na tuzemském trhu práce zajištěné stejné podmínky jako Češi. Varuje také před možným růstem xenofobie vůči Ukrajincům ve společnosti.

Zloději a vrazi, vraťme je zpět, řekl Zemmour o nezletilých migrantech. Hrozí mu pokuta

Pařížská prokuratura ve středu navrhla uložit pokutu deset tisíc eur (v přepočtu 250 tisíc korun) francouzskému publicistovi Éricu Zemmourovi, který se podle médií chystá kandidovat na prezidenta. Trest se týká jeho slov o nezletilých migrantech. Podle obžaloby byly výroky „násilné“, uvedla agentura AFP. Zemmour se středečního prvního stání u soudu nezúčastnil. V minulosti byl publicista odsouzen za podněcování k násilí.

Gólový festival s xenofobní kaňkou. Trhák mezi Spartou a Třincem pokazili „polský Židi“

Byl to šlágr se vším všudy. Páteční zápas dvou zřejmě nejambicióznějších týmů hokejové extraligy Sparty a Ocelářů Třinec přinesl 11 gólů, po vítězství 7:4 se domů vraceli spokojení Slezané. Utkání obnášelo na ledě mnoho emocí, což se také přelilo na tribuny, které se v pražské O2 areně divákům otevřely takřka po roce. Znepokojivé pokřiky části sparťanských fanoušků kazí sportovní zážitek.