CNN Prima News xenofobie

xenofobie

Výpis příspěvků ke štítku „xenofobie“

Do Česka papež nepřijel. Na Slovensku viděl romské ghetto a odsoudil násilí rudoarmějců

I když dostal několik pozvání, návštěvu Česka papež František nestihl. V září 2021 ale spatřil Slovensko, a to i jeho odvrácenou tvář. V romském ghettu na sídlišti Luník IX v Košicích odsoudil segregaci tamní minority: „Příliš často jste byli předmětem předsudků a nemilosrdných soudů, diskriminačních stereotypů, hanlivých slov a gest.“ Slovákům vyčetl i holocaust, na kterém se aktivně podíleli, ale kritizoval i sexuální násilí Rudé armády při osvobozování Československa v roce 1945.

REPORTÁŽ: Hodonínská ulice má o šikaně školačky jasno. Byl v tom rasismus, tvrdí místní

Šikanu nezletilé dívky řeší celá republika, nyní i přípravu vraždy na stejné škole. A co na to hodonínská ulice? „No já vám nevím, jako děti jsme se ve škole pořádně řezali, kolikrát jsem domů přišel s monoklem,“ porovnává 80letý Květoslav Flašar, bývalý vojenský pilot. Zajímá mě reálný hlas Hodonína se skutečnými jmény občanů, nikoli anonymní výkřiky na sociálních sítích. „Jsem taky Romka, bohužel. A tvrdím, že v tom byl rasismus,“ je přesvědčena 30letá Viktorie Danielová. Redakce CNN Prima NEWS kontaktovala rovněž matku fyzicky napadené žákyně. K situaci se však nechce dále vyjadřovat.

Netušili jsme, že největší český rasista je Japonec, říkají krajané z Okamurovy rodné hroudy

Zakrvácený africký migrant z předvolebního plakátu SPD zvedl nejednoho Čecha ze židle. A nejen je – i v japonské prefektuře Niigata, odkud pochází rodina šéfa hnutí Tomia Okamury, se podivují, proč jejich krajan zvolil v dalekém Česku tak agresivní rétoriku. Reportérovi CNN Prima NEWS uvedli, že ačkoliv chápou možné obavy z nekontrolované migrace, forma kampaně jim přijde ostudná. „Netušili jsme, že největší český rasista je Japonec,“ okomentovali někteří volební plakát SPD. Jiné zase zamrzel i naštval agresivnější tón kampaně – třeba Tsolofela, rodáka z afrického Lesotha, který se po studiu na japonské univerzitě rozhodl usadit v Okamurově rodné hroudě.

Koncert proti xenofobii: Na United Islands of Prague vystoupí Ben Cristovao a Sofian Medjmedj

Praha je místem, kde xenofobie a stereotypní odsuzování druhých není tolerováno. Tak zní hlavní podtitul speciálního koncertu Symphony for Humanity, který se uskuteční 2. května na Střeleckém ostrově a vystoupí na něm mimo jiné Ben Cristovao a Sofian Medjmedj. Společně s oslavou vstupu České republiky do Evropské unie bude tento koncert součástí tradičního multižánrového hudebního festivalu United Islands of Prague. Ten potrvá od 1. do 4. května 2024.

REPORTÁŽ: Ficostán. Do vsi se Slovenským orlojem dal Fico miliony, získal tam 54 % hlasů

Ve Staré Bystrici, která leží jen 27 kilometrů od českých hranic, odbíjí čas novodobý Slovenský orloj. V obci vyrostl za vlády Roberta Fica v roce 2009 a kolem strany Smer se v dědině také všechno točí. Možná i ti svatí na orloji. „Fico u nás vyhraje každé volby,“ říká hrdě 63letý Emil Brňák. Má pravdu, v téměř třítisícové vesnici zvítězil Smer i v aktuálním klání o slovenský parlament, když zde získal 54 procent hlasů.

REPORTÁŽ: V domech a chatrčích romské osady slovenské volby ignorují. Fico jako vítěz je ale děsí

Až 500 tisíc slovenských Romů by mohlo do parlamentu protlačit klidně i 10 poslanců. „Nejen poslance, jednou bychom mohli mít i romského prezidenta, kdyby se všichni naši lidé dokázali sjednotit,“ uvažuje v den voleb 61letý Tibor z romské osady na horním konci obce Nesluša na severozápadním Slovensku. Asi 30 kilometrů od státních hranic ve směru od Ostravy a Jablunkova. „Před třemi lety jsem to dal Matovičovi. Teď ještě nevím, dejte mi číslo a jakmile se rozhodnu, koho zvolím, tak vám zavolám,“ říká mi pan Tibor. Zatím nevolal.

Expert ostře k Okamurovi: Míří na ty nejnižší lidské pudy. Uplatňuje principy xenofobie

Vede SPD k politickému extremismu, uplatňuje učebnicové principy xenofobie a míří na nejnižší lidské pudy. Tak zhodnotil vystupování předsedy hnutí SPD Tomia Okamury politolog a vysokoškolský pedagog Ladislav Cabada z Metropolitní univerzity Praha. Napětí kvůli znásilněné dívce z Plzně a ostrá výměna slov na sociálních sítích podle něj ukazuje, nakolik se vyhrotila forma politické komunikace. Ta může mít navíc dohru v samotné společnosti – silné protiukrajinské výroky imponují radikálně smýšlejícím jedincům, řekl expert redakci CNN Prima NEWS.

Romové si musí dát pozor, s kým kamarádí, varuje aktivista před vlivem proruských radikálů

Sociální aktivista indického původu Kumar Vishwanathan je legendou na poli práce s českými Romy a nyní ho trápí hlavně napětí mezi romskou minoritou a ukrajinskými uprchlíky. „Bývalo hůře, brzy po sametové revoluci se toleroval i vyložený rasismus, třeba xenofobní výroky politiků typu Liany Janáčkové, která navrhla odsun Romů do Kanady. Zlepšilo se to až po hrůzném žhářském útoku ve Vítkově v roce 2009, po kterém společnost prozřela,“ rekapituluje Vishwanathan. O lepší porozumění mezi Romy a majoritou se usilovně snaží od roku 1997, když při velkých povodních spontánně zachraňoval obyvatele vyloučené lokality v Ostravě-Hrušově. A založil organizaci Vzájemné soužití.

GLOSA: Šokující slova kamaráda zavražděného Roma? Politici i média dělají mrtvého brouka

Chodili jsme podělávat gádže, Ukrajinci to tady úplně převrátili. Tato slova pronesl během sobotní pietní akce v Brně údajný kamarád romského mladíka, který zemřel násilnou smrtí po potyčce s mužem ukrajinské národnosti. I když se video kontroverzního proslovu rychle šíří po sociálních sítích, média i politici – s výjimkou ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) – prakticky mlčí. Dělat v tomto případě mrtvého brouka ale ničemu neprospěje. Jakékoliv xenofobní útoky – ať už na českou, ukrajinskou či romskou národnost – je třeba tvrdě odsoudit.

Nejsem xenofob, brání se rázně Klopp. Jeho komentáře vzbudily u soupeřů bouři nevole

Na stadionu Anfield v neděli večer zavládla euforie. Domácí trápící se Liverpool navzdory predikcím dokázal zkrotit rozjetého útočníka Erlinga Haalanda a porazil Manchester City. Byl to fotbalový zápas plný napětí i kvůli tomu, že trenér vítězů Jürgen Klopp měl mít před duelem komentáře „na hranici xenofobie“. S odstupem rezolutně odmítá, že by se měl v tomto směru provinit.