Některé cestovní kanceláře nabízejí zájezdy na netradiční a leckdy i nebezpečná místa, jako je například Afghánistán. A to navzdory tomu, že jde o velmi rizikovou zemi ovládanou Tálibánem. Evropské vlády, včetně té české, před cestami do této země varují. Kromě Afghánistánu jsou ale v nabídce i další místa, jako například Jemen, Sýrie nebo Irák.
V žebříčku Global Peace Index je Afghánistán hodnocen jako jedna z nejméně mírových zemí světa. Řada evropských zemí, včetně České republiky, proto před cestami do Afghánistánu varuje. „V souvislosti s trvale vysoce rizikovou, nestabilní a nepředvídatelnou situací na celém území Afghánistánu po uchopení moci ze strany Tálibánu v létě 2021 Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje české občany před cestami do Afghánistánu. Je třeba mít na zřeteli, že hrozby útoků mohou být cílené i náhodné. Neméně závažné je rovněž riziko možného únosu, motivované výkupným či jinými důvody,“ uvádí na svém webu ministerstvo zahraničí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češi, osamělí cestovatelé. Kam míří na sólo dovolenou a kde si připlatí za to, že jsou sami?
Některé cestovní kanceláře – dokonce i české – ale zájezdy do Afghánistánu nabízejí. Velký úspěch má nyní ale také v Rusku, které jako první země na světě uznalo vládu Tálibánu. Ten poté zveřejnil propagační video, v němž láká například na starý tank nebo plavání v jezeře s kalašnikovem v ruce.
Výlety do Afghánistánu nabízí také britská cestovní kancelář Untamed Borders. „Lidé mají často pocit, že Afghánistán znají, protože ho viděli ve zprávách. Jde o místa jako Kábul nebo Kandahár. Když projíždíte kolem míst jako letecká základna Bagram nebo se díváte z okna hotelu a říkáte si: ‚Před 20 lety jsem v televizi viděl, jak tam padají bomby‘, máte pocit, že to znáte ze zpráv. Ve skutečnosti toho ale o tamním každodenním životě moc nevíte,“ řekl podle webu Daily Mail zakladatel cestovní kanceláře James Willcox.
Libye
Zmíněná cestovní kancelář nabízí výlety i do dalších neobvyklých a nebezpečných zemí. Jednou z nich je Libye, kde v roce 2011 vypukla občanská válka, když se povstalecké skupiny pokusily svrhnout vůdce země Muammara Kaddáfího. K dalšímu konfliktu došlo v roce 2014 a mnoho vlád od té doby nedoporučuje cestovat do této země kvůli „nestabilní bezpečnostní situaci“. „Na mnoha místech země se odehrávají ozbrojené střety mezi znepřátelenými frakcemi a nelze vyloučit ani případné teroristické útoky či únosy,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.
„Na mnoha místech, kam cestujeme, včetně Libye, je míra násilných loupeží a přepadení ve skutečnosti velmi nízká. Není to jako ve městech v Jižní nebo Severní Americe, kde si musíte opravdu hlídat tašku a peněženku. Takže i když existují určitá rizika, lidé tam často jezdí a cítí se velmi uvolněně, všechno je normální a všichni jsou velmi přátelští,“ tvrdí Willcox.
Somálsko
Další nebezpečnou zemí, kam cestovní kancelář nabízejí výlety, je Somálsko. Západoafrická země prochází od 90. let silnými nepokoji po svržení diktátora Siada Barreho. „V celé zemi existuje vysoké riziko teroristických útoků, ozbrojených přepadení a únosů,“ varovalo české ministerstvo.
Takzvaný Somaliland, neuznané odtržené území na severu, má vlastní vládu, policii a měnu a je považováno za stabilnější území než Somálsko.
„Somaliland má mnohem lepší bezpečnostní situaci a je to opravdu dobré místo, kde se můžete vydat ven a poznat tradiční kulturu. Lidé také rádi jezdí do Mogadiša (hlavního města Somálska). Po celou dobu zde máme ozbrojenou ostrahu,“ řekl Willcox.
Irák
Se zmíněnou cestovní kanceláří se mají lidé možnost podívat i do Iráku. Od doby, kdy sem v roce 2003 vtrhly americké jednotky, což vedlo ke svržení diktátora Saddáma Husajna, trpí země různými konflikty. „MZV ČR varuje občany ČR před cestou do Iráku s ohledem na dlouhodobě nepříznivou bezpečnostní situaci, včetně rizika ideologicky či kriminálně motivovaného vražedného útoku či únosu,“ sdělilo české ministerstvo.
„Celkově se situace v Iráku zlepšuje – samozřejmě z poměrně nízké úrovně. Věci se ubírají správným směrem, je tu o něco více bezpečnosti a míru. Průvodci, se kterými spolupracujeme a kteří cestují po celé zemi, vidí, jak se staví více silnic a infrastruktury,“ popsal Willcox.
Jemen
Od roku 2014, kdy síly Houthiů obsadily hlavní město Sanaa, zuří v Jemenu občanská válka a řada vlád před cestami do země varuje. „Celé území Jemenu je všeobecně hodnoceno jako značně rizikové,“ varovalo české ministerstvo.
Podle Willcoxe existuje mnoho oblastí, do kterých by jeho cestovní kancelář ovšem lidi nevzala. Výlety však směřují na Sokotru, ostrov u pobřeží Jemenu. Lety vyráží z Abú Dhabí, což znamená, že turisté se mohou vyhnout vstupu na pevninu Jemenu.
Sýrie
Zájezdy nabízí i další české cestovní kanceláře Sen nebo Neckermann. Ty mají ve své nabídce například zájezd do Libanonu a Sýrie. Na obě místa přitom české ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat. „Vzhledem k nadále značně nestabilní situaci Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje občany ČR před cestami do Sýrie a Libanonu,“ sdělilo.
V případě Sýrie ministerstvo uvedlo, že cestování není bezpečné na většině území včetně některých oblastí hlavního města. „V mnoha částech probíhají vojenské operace, hrozí nebezpečí teroristických útoků, množí se únosy, roste kriminalita a nefungují základní služby,“ varovalo ministerstvo. Zároveň upozornilo, že vzhledem k situaci v zemi má pouze omezené možnosti poskytovat pomoc občanům v nouzi.
Ukrajina
Jak uvedl web irozhlas.cz, jedna česko-polská cestovní kancelář nabízí i výlety na Zakarpatskou Ukrajinu. Ty organizuje Ivo Dokoupil a pravidelným účastníkem je grafik Jan Pospíšil. „Je to vlastně taková punková cestovka – Ivo osloví známé a jede se. Koločava, Užhorod, Strimba. Hory jsou tam nádherné, divoké, a turistů minimum. Což je přesně styl, který mi vyhovuje,“ řekl Pospíšil.
Organizované cesty na Ukrajinu jsou ale výjimečné, což potvrzuje i místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. „Oficiálně je to okrajová záležitost. Když už, většinou to dělají takzvaní ilegálové – ne koncesované cestovní kanceláře. My musíme platit pojištění, přispívat do garančního fondu, dodržovat pravidla. Oni ne. A stát to neřeší, dokud se něco nestane. Největší riziko ale nese klient,“ řekl Papež.
Cestovní kancelář Ivo Dokoupila ale pojištění má. „Našli jsme polskou pojišťovnu, která nás pojistí pro výlety na západní Ukrajině – tedy mimo aktivní válečné zóny. To bylo klíčové. A výtěžek ze zájezdů dáváme ukrajinské armádě,“ popsal.
Ministerstvo zahraničí však na Ukrajinu cestovat nedoporučuje. „Na celém území Ukrajiny je vyhlášen válečný stav. Na části ukrajinského území probíhají boje, letecké poplachy se týkají celého území Ukrajiny,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. Podotklo, že míra schopnosti poskytnout pomoc občanům v nouzi je ovlivněna blízkostí a četností ostřelování, raketových útoků, útoků bezpilotních prostředků na obydlené oblasti a civilní infrastrukturu, které určují aktuální úroveň rizika v daných oblastech.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Oblíbený lom zavedl vstupné, vadily odpadky a exkrementy. Strhla se bujará diskuse, říká správce