Polsko přiznalo tajnou misi na Ukrajině. Naši lidé zachránili stovky životů, chválí šéf úřadu

Polská média informovala, že Varšava před časem vyslala na Ukrajinu téměř stovku specializovaných policistů na misi v utajení trvající celých pět měsíců. Jejich úkolem nebylo zapojovat se do bojů s Ruskem, ale zachraňovali lidské životy v oblastech, které Kyjev získal zpět pod svou kontrolu. Poláci měli na starost odminování území.

Server Rzeczpospolita uvedl, že Polsko vyslalo na Ukrajinu kontingent svých policistů se speciálním posláním.

Celkem se jednalo o 98 policistů-pyrotechniků. Jejich úkol byl jednoduchý – postarat se o zaminované území u ukrajinských obcí, které Kyjev před časem znovu získal pod svoji kontrolu. Oblasti jsou i nadále kvůli minám, které do země podle polských médií většinou umístili Rusové, pořád velmi nebezpečné.

Téměř stovka policistů v utajení strávila na Ukrajině posledních pět měsíců. Polská policie a kancelář prezidenta Andrzeje Dudy o misi informovala teprve ve středu, uvádí web Tvp.info. Portál Wirtualna Polska tvrdí, že jeho „redaktoři o misi věděli několik měsíců, ale z bezpečnostních důvodů o ní nepsali“.

ČTĚTĚ TAKÉ: Český bojovník exkluzivně: Viděl jsem na Ukrajině umírat desítky kamarádů. Nikdy si nezvyknu

Kontingent se do vlasti vrátil až během středy. Podle šéfa Národního bezpečnostního úřadu Jacka Sawiery zachránil „stovky lidských životů“. Skupina se již dočkala vyznamenání přímo z rukou prezidenta Andrzeje Dudy. „Jménem celé společnosti vám děkuji za splnění úkolu. Vaše mise byla vykonána v tajnosti a byla vykonána na ochranu lidí, aby mohli získat zpět své životy,“ řekl policistům navrátivším se z Ukrajiny polský prezident.

Poláci zároveň uvádí, že Ukrajinci žádali všechny své spojence, aby do země na pomoc vyslali pyrotechnické týmy, které by místním expertům pomáhali s odminováním oblastí donedávna držených okupanty.

Údajně však tuto výzvu vyslyšelo pouze Polsko. Hromadné a organizované vyslání vojenských pyrotechniků prý nemohlo být ve hře kvůli tomu, že by vojáci členských států Severoatlantické aliance (NATO) na území Ukrajiny mohli být považování za provokaci.

Poláci patří mezi nejsilnější a nejvíce podporující spojence Ukrajiny. Varšava do válkou zmítané země posílá například zbraně, vojenský a humanitární materiál.

Tagy: