reklama

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

reklama

Je rozdíl mezi mateřstvím a mentorstvím?
Tamara: Velký a zároveň žádný. Hodně záleží na úhlu pohledu. Firmu Carollinum jsem budovala s ambicí něco vytvořit a něco tu zanechat, ale nežádám po žádném z mých dětí, aby se pokračování ujalo. Zrovna jsem ve fázi, že sleduju jejich vývoj a rozhodnutí. Samozřejmě, že jim radím, kecám jim trochu do života, asi by nebylo normální, kdyby to bylo jinak. Ale jsou to spíš rady starostlivé. Mé děti mají své ambice, a to je určitě dobře.

Posledních pár let sbírám zkušenosti od lidí, co už předali svoje jmění a dědictví další generaci, a zjišťuji, že to není vůbec jednoduché. I když byla v té dané rodině nejlepší možná konstelace, stejně pak to dělení potomky rozeštvalo. I proto postupuji pomalu, stále se učím a sbírám další postřehy. A vidím, že si každé z mých dětí volí svou vlastní cestu. Zatím mi ani jedno z nich nedalo jasnou odpověď, zda by chtělo v rodinném podniku pokračovat. Líbí se mi, že o tom přemýšlejí a přistupují k tomu s rozvahou.

A když přijde na řadu to, co se jedna generace naučí... Tamaro, jak předáváte svoje know‐how, když jste začínala v době, kdy byl internet nové slovo?
Tamara: V tomhle konkrétním případě nás v týmu naopak vzdělával Martin, to on se zpočátku věnoval rozvíjení webových platforem a on-line marketingu Carollina. Já jsem mu tehdy mohla jen ukázat, jak je důležité se realizovat. Ke všem dětem jsem přistupovala vždy stejně, nikomu jsem nenadržovala a nikdo z nich nedostal něco navíc. A naštěstí jsem ani jedno z mých dětí nemusela výrazně přemlouvat, ať pracuje. V Martinovi vidím rysy vlastní nátury. Na některých projektech se potkáváme, v některých názorech se zas výrazně lišíme.

Martin: Já cítím jako důležitou věc přenos hodnot. Odmalička jsem byl vychováván v úctě k ostatním, k solidaritě a ke spolupráci. Nesoudit, být štědrý, což pro mě znamená, když mám, tak i dám. Je to něco, co se nemění, a to je pro mě nejcennější. A samozřejmě že je to závazek, nerad bych pokazil reputaci našeho rodinného jména a udělám pro to všechno.

V jakých případech se vaše povahy střetávají?
Tamara: Já jsem intuitivní člověk, v lecčem ale i trochu chlap. Přijdu do zasedačky, vyhrnu si rukávy a pracuji. Zároveň se snažím řídit se pocity, právě ty mi pomáhají zorientovat se v situaci, je důležité jim naslouchat při setkávání s lidmi, myslím, že pro obchod je to úplně zásadní. „Ty bys prodala i slepému televizi,“ říkávali mi na začátku kariéry kdysi kolegové. Martin oproti tomu všechno promýšlí. Pamatuji si, že jsme jednou byli celá rodina na jachtě a Martin si hned všiml, že jsme mohli pronajmout levnější loď. Pro mě ale bylo v tu chvíli důležité dát tomu konkrétnímu člověku vydělat. To je něco, o čem už Martin mluvil. Já jsem nikdy neuměla spořit, spíš utrácet. Ale čím víc peněz jsem dala, tím víc se jich pak ke mně zpět přikutálelo.

Martin: Není důležité, na čem se neshodneme, jako to, že se neshodneme, a přesto dokážeme najít společnou řeč. Ano, někdy jsou schůzky, kdy odcházíme celí rozohnění a třeba nám to i zabrání na pár dní v kontaktu, musíme vychladnout. Ale základ je respekt.

Tamara: Aktuálně se ale neshodneme na Martinově výletě po Evropě na motorce. Bojím se o něj. Nevím, jestli si je na ní jistý, a já stále čtu ty děsné statistiky. V tom ohledu nedokážu od toho mateřského pudu odhlédnout.

Martin: Nebudeme nikam pospíchat. Budeme opatrní. A v Chorvatsku to musíme projet křížem krážem, když tam chci investovat.

Tamara: Připomíná mi to scénu, když jsem se jako dvacetiletá vydala z Československa stopem za tátou do Athén, kde tehdy pracoval na ambasádě. Vím přesně, co teď Martin prožívá. Tatínek mi tehdy strašně vynadal. Zpáteční cestu domů jsem absolvovala letadlem a nemohla se zastavit u kamarádek pro věci, co jsem si u nich cestou nechala. Přišla jsem tehdy o batoh a hlavně jsem vůbec nechápala, co tátovi tak vadí. Dneska vidím Martina, jak ho láká svoboda, a je mi jasné, že on zas nechápe moje obavy.

Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěném vydání Vogue Leaders, které je právě v prodeji společně s červnovou Vogue CS.

Prosincové číslo společně s Vogue Leaders v prodeji od 11. listopadu

Konferenci VOGUE live sledujte zde: https://www.vogue-live.cz/.

Tagy:
Slovensko Vysoké Tatry Vogue podnikatelka butik Tamara Kotvalová Carollinum

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama