Teď, nebo nikdy. Messi jde smazat poslední dluh, může se stát větším bohem než Maradona?

Má titul sedminásobného držitele Zlatého míče, desetinásobného šampiona španělské ligy, čtyřnásobného krále Ligy mistrů nebo historicky nejlepšího argentinského střelce. Ale libozvučné označení „mistr světa“ Lionelu Messimu zatím chybí. V neděli odpoledne ve finále šampionátu v Kataru proti Francii má poslední šanci toto změnit. „Nemůže být lepší chvíle,“ říká pro CNN Prima NEWS obdivovatel malého velkého muže a bývalý český reprezentant David Rozehnal.

Bývalý obránce nebude po neděli nespokojený. Rozehnal hrál několik let ve Francii, a to i za Messiho současný klub Paris Saint-Germain, takže „Les Bleus“ na katarské akci držel palce. Ale spokojenější by byl, kdyby si na trofej sáhla Argentina, respektive především její kapitán.

„Byla by to hezká tečka. Podle mě hraje své nejlepší mistrovství světa. A v novodobé historii to platí i pro celou Argentinu. Přiznám se, že po prvním zápase jsem to takto nevnímal. I když to asi nikdo,“ vrací se Rozehnal ke startu turnaje, kdy výběr Lionela Scaloniho překvapivě padl se Saúdskou Arábií.

Mohlo se zdát, že to Messimu znovu nevyjde. Loni sice vůči argentinskému lidu smázl jeden dluh, když konečně vyhrál jihoamerické mistrovství Copa America, ale jeho pátý světový šampionát odstartoval nejhorším možným způsobem.

„Bílomodří“ se však zvládli z úvodní rány oklepat, rozjeli se. A to za vydatného příspěvku největší hvězdy – Messi začal kouzlit, před finále má pět gólů a tři asistence k tomu.

„Řekl bych, že dřív – bohužel – reprezentace na Messiho spoléhala až příliš. Mohlo se zdát, že zbytek týmu hraje údržbu. Momentálně je mančaft více týmový. Sešlo se tam spoustu výborných hráčů, kteří možná pro širokou veřejnost nejsou velkými celebritami. Což je rozdíl v porovnání s Francií a Brazílií. Lionel Messi tradičně předvádí svoji extratřídu, je tím fotbalistou, který dokáže naklonit zápas na stranu svého mužstva. Nicméně okolo sebe má mladé spoluhráče, kteří si před pár lety za ním chodili pro fotografie. Teď s ním dávají góly a slaví,“ poznamenává Rozehnal.

„Jsou chvíle v zápase, kdy Messi jen pozvolna kráčí, oddechuje a připravuje se na správný okamžik. V Kataru dokáže tým v tomto mezičase fungovat velmi dobře i bez něj. Je to hezký, konstruktivní fotbal. I bez Messiho zvládnou udělat pěknou akci,“ pokračuje vítěz francouzské i belgické ligy.

Lídr Argentiny proti Francouzům odehraje 26. utkání kariéry na mistrovství světa, čímž se odpoutá od Němce Lothara Matthäuse a vytvoří rekord co se počtu startů na mundialu týče. Už dopředu Messi avizoval, že to bude jeho poslední představení na nejprestižnější fotbalové akci.

„Nemůže to být lepší chvíle,“ říká Rozehnal. „Čas letí, na jednu stranu je hezké, čemu je Messi blízko, na druhou stranu smutné. Éra Messiho a Cristiana Ronalda je na konci, i když na klubové úrovni nás snad ještě nějakou dobu budou bavit,“ doplňuje.

Asi by bylo na fotbalovém světě něco špatně, kdyby ani jeden z neustále porovnávané dvojice Messi-Ronaldo neusedl na světový trůn. Velikán CR7 sice zatím neřekl, že už se na MS nikdy nepředstaví, ale za čtyři roky mu bude 41 let. A už v Kataru si těžko zvykal na roli náhradníka.

Messi je součástí novodobého fotbalu, který můžeme nazvat náročnějším v mnoha ohledech – fyzicky, takticky. A aspoň pro mě bude víc než Maradona.

„Trofeje by se neměly dostávat za zásluhy, ale zrovna oni dva by si pohár ze světového šampionátu zasloužili za to, co pro fotbal udělali. Inspirovali spoustu dětí, ale i dospělých hráčů, profesionálů. Včetně mě. Bohužel jen jeden je tomu blízko,“ povzdechne si Rozehnal.

Je lepší Messi, nebo Ronaldo?

Argentinská reprezentace nedokráčela ke zlatu už 36 let. V roce 1986 v Mexiku byl pod trofejí významně podepsán Diego Maradona. Bůh, který sice předloni zemřel, ale pro jihoamerický národ zůstává věčnou personou. Zejména chybějící pohár z mistrovství světa staví 35letého Messiho v domovině hierarchicky pod uctívaného předchůdce. Změní se to po případném finálovém vítězství?

„Maradonu jsem hltal. Nicméně Messi je součástí novodobého fotbalu, který můžeme nazvat náročnějším v mnoha ohledech – fyzicky, takticky. A aspoň pro mě bude víc než Maradona. Vlastně už teď je. Snad nikoho v Argentině tímto neurazím. Dlouhodobě je pro mě nejlepším fotbalistou na světě. Nicméně jsem Evropan, Argentinci by mě možná poslali do háje,“ směje se Rozehnal. Druhým dechem nicméně dodává: „Ale i v Argentině by se podle mě minimálně vyrovnal Maradonovi. A stal by se nesmrtelným.“

Už byla řeč o dlouhodobém porovnávání, zda významnější stopu ve fotbale zanechal Messi, nebo Ronaldo. A tedy kdo z nich je GOAT – „greatest of all time“, v překladu nejlepší všech dob. Pokud by Messiho parta dokázala obhajující Francouze skolit, existoval by důvod pro vyřešení vytrvalých sporů. I když…

„Vždy se najdou lidé, kteří vám budou i po tomto mistrovství světa – které může skončit Messiho triumfem a neukázalo Cristiana Ronalda v nejlepším světle – říkat, že Cristiano je lepší. Nicméně byl by to argument, který by přesvědčil zatím nepřesvědčené, objektivnější příznivce. Pokud ještě dodá punc mistra světa, nemělo by se pochybovat o tom, že je dlouhodobě nejlepší,“ přemítá Rozehnal.

Také se zamýšlí nad tím, jak by Messiho přivítali v Paris Saint-Germain v případě, že rozesmutní Francii. Není toho názoru, že by pak megastar čelila hněvu. „Věřím, že díky tomu, jak skvěle rozehrál tuto sezonu – na rozdíl od té minulé – a je opět radost se na něj dívat, případné zklamání pařížských fanoušků za nějaký čas přebolí. Měli by mu projevit respekt, který přebije smutek. Nikdo se snad na něj nebude zlobit. Ale je to zajímavé i skrz to, že se setkávají dvě superhvězdy PSG. Jen jeden z dvojice Messi a Kylian Mbappé může být vítěz. Když vyhraje Mbappé, budou spokojení všichni, pokud Messi, jen pár lidí. Ale z dlouhodobého hlediska by mu to nemělo uškodit.“

Tím se ovšem Messi nyní rozhodně nezaobírá. Ve svém závěrečném zápase na šampionátu chce dokázat to, co mu v roce 2014 o vlásek uniklo. Gól Maria Götzeho v prodloužení finále brazilského mundialu udělal vládce světa z Němců.

Leitmotiv vyvrcholení mistrovství světa v Kataru je jasně daný.

Tagy:
Diego Maradona Francie Lionel Messi Argentina Cristiano Ronaldo MS ve fotbale fotbal Katar sport David Rozehnal francouzská fotbalová reprezentace Mistrovství světa v Kataru 2022 argentinská fotbalová reprezentace Mistrovství světa ve fotbale Paris Saint-Germain FC Lionel Messi