Tento týden se nejspíš rozhodne o životě milionů slepic: Bojují za ně i slavné tváře

Tento týden ve středu by se mělo rozhodnout o osudu několika milionů slepic ve velkochovech. V českých klecích je totiž drženo 5 milionů slepic. Tato problematika se dříve moc neřešila, v roce 2018 ale ochránci zvířat z organizace OBRAZ zveřejnili video ze „života" ve velkochovu a strhla se bouře.

Dokonce se tato vejce začala prodávat levněji, lidé se začali zajímat o to, co vlastně znamenají číslice na skořápkách a rozběhly se kampaně na zákaz klecových chovů nejen v Česku, ale po celé Evropské unii. Lidé mimo jiné začali vykupovat slepice z velkochovů mířící na jatka. Většinou jim totiž nebývá ani rok a slepice se v přirozeném prostředí může dožít i 7 let.

⚠ SDÍLEJTE ⚠ Klecové chovy degradují slepice na rovnici jídlo + voda = vejce. Zatímco se v Evropě přechází na...

Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Monday, June 18, 2018

Podle vědce Karla Janka z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR slepicím není v klecích umožněno realizovat své základní potřeby. „Kur domácí je sociální tvor, v jehož hejnech panuje silná hierarchie. Takže dochází k tomu, že někteří jedinci jsou jinými v podstatě šikanováni. V normálních podmínkách mají možnost se konfliktu vyhnout třeba tím, že odejdou a dají jasně najevo svou podřízenost,“ popisuje Janko s tím, že v kleci je to nemožné. Pro zákaz klecových chovů jsou například i herec Jan Šťastný, Kateřina Kaira Hrachovcová, do klece se nechal zavřít Tomáš Klus nebo Ben Cristovao a video na podporu lepšího života slepic natočili i fotbalisté Baníku. Podívejte se na fotogalerii.

Zda se velkochovy slepic v České republice zakáží, měli hlasovat poslanci v červnu. Proto se OBRAZ rozhodl spustit akci „Měsíc v kleci“, kdy se před Poslaneckou sněmovnou měsíc střídají dobrovolníci, kteří se zavírají do klece (velikostně vytvořené, aby odpovídala velikosti člověka, ku velikosti slepice v kleci ve velkochovu). V červnu návrh zákona nepodpořil Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny, výhrady měli například poslanci hnutí ANO. „Já primárně nejsem proti tomu zákazu, ale nemohu to chtít, když to je jinde dovoleno a vlastně mně sem budou proudit dovozy z jiných zemí,“ řekla CNN Prima NEWS Margita Balaštíková. Hlasování Poslanecké sněmovny bylo posunuto, nově by mělo proběhnout 8. 7. 2020.

Klecové chovy už v minulosti zrušilo například Německo nebo Rakousko a v roce 2030 bude slepicím v kleci konec i na Slovensku.

Sportovci z Baníku věří, že svobodný pohyb se nedá upírat nikomu, ani slepicím! 🙏 Proto podporují zákaz klecí. Podpořte...

Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Tuesday, June 30, 2020

Označení vajec

1 – vejce nosnic ve volném výběhu,

2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce),

3 – vejce nosnic v klecích,

0 – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO).

Tagy: