reklama

Tento týden se nejspíš rozhodne o životě milionů slepic: Bojují za ně i slavné tváře

Tomáš Klus se nechal zavřít do klece, aby upozornil na špatné podmínky slepic ve velkochovech.

Tento týden ve středu by se mělo rozhodnout o osudu několika milionů slepic ve velkochovech. V českých klecích je totiž drženo 5 milionů slepic. Tato problematika se dříve moc neřešila, v roce 2018 ale ochránci zvířat z organizace OBRAZ zveřejnili video ze „života" ve velkochovu a strhla se bouře.

reklama

Dokonce se tato vejce začala prodávat levněji, lidé se začali zajímat o to, co vlastně znamenají číslice na skořápkách a rozběhly se kampaně na zákaz klecových chovů nejen v Česku, ale po celé Evropské unii. Lidé mimo jiné začali vykupovat slepice z velkochovů mířící na jatka. Většinou jim totiž nebývá ani rok a slepice se v přirozeném prostředí může dožít i 7 let.

K tématu

Podle vědce Karla Janka z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR slepicím není v klecích umožněno realizovat své základní potřeby. „Kur domácí je sociální tvor, v jehož hejnech panuje silná hierarchie. Takže dochází k tomu, že někteří jedinci jsou jinými v podstatě šikanováni. V normálních podmínkách mají možnost se konfliktu vyhnout třeba tím, že odejdou a dají jasně najevo svou podřízenost,“ popisuje Janko s tím, že v kleci je to nemožné. Pro zákaz klecových chovů jsou například i herec Jan Šťastný, Kateřina Kaira Hrachovcová, do klece se nechal zavřít Tomáš Klus nebo Ben Cristovao a video na podporu lepšího života slepic natočili i fotbalisté Baníku. Podívejte se na fotogalerii.

/ fotografií

K tématu

Zda se velkochovy slepic v České republice zakáží, měli hlasovat poslanci v červnu. Proto se OBRAZ rozhodl spustit akci „Měsíc v kleci“, kdy se před Poslaneckou sněmovnou měsíc střídají dobrovolníci, kteří se zavírají do klece (velikostně vytvořené, aby odpovídala velikosti člověka, ku velikosti slepice v kleci ve velkochovu). V červnu návrh zákona nepodpořil Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny, výhrady měli například poslanci hnutí ANO. „Já primárně nejsem proti tomu zákazu, ale nemohu to chtít, když to je jinde dovoleno a vlastně mně sem budou proudit dovozy z jiných zemí,“ řekla CNN Prima NEWS Margita Balaštíková. Hlasování Poslanecké sněmovny bylo posunuto, nově by mělo proběhnout 8. 7. 2020.

K tématu

Klecové chovy už v minulosti zrušilo například Německo nebo Rakousko a v roce 2030 bude slepicím v kleci konec i na Slovensku.

Sportovci z Baníku věří, že svobodný pohyb se nedá upírat nikomu, ani slepicím! 🙏 Proto podporují zákaz klecí. Podpořte...

Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Tuesday, June 30, 2020

Označení vajec

1 – vejce nosnic ve volném výběhu,

2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce),

3 – vejce nosnic v klecích,

0 – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO).

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama