reklama

Tento týden se nejspíš rozhodne o životě milionů slepic: Bojují za ně i slavné tváře

Tomáš Klus se nechal zavřít do klece, aby upozornil na špatné podmínky slepic ve velkochovech.
Foto:

Tento týden ve středu by se mělo rozhodnout o osudu několika milionů slepic ve velkochovech. V českých klecích je totiž drženo 5 milionů slepic. Tato problematika se dříve moc neřešila, v roce 2018 ale ochránci zvířat z organizace OBRAZ zveřejnili video ze „života" ve velkochovu a strhla se bouře.

reklama

Dokonce se tato vejce začala prodávat levněji, lidé se začali zajímat o to, co vlastně znamenají číslice na skořápkách a rozběhly se kampaně na zákaz klecových chovů nejen v Česku, ale po celé Evropské unii. Lidé mimo jiné začali vykupovat slepice z velkochovů mířící na jatka. Většinou jim totiž nebývá ani rok a slepice se v přirozeném prostředí může dožít i 7 let.

K tématu

Podle vědce Karla Janka z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR slepicím není v klecích umožněno realizovat své základní potřeby. „Kur domácí je sociální tvor, v jehož hejnech panuje silná hierarchie. Takže dochází k tomu, že někteří jedinci jsou jinými v podstatě šikanováni. V normálních podmínkách mají možnost se konfliktu vyhnout třeba tím, že odejdou a dají jasně najevo svou podřízenost,“ popisuje Janko s tím, že v kleci je to nemožné. Pro zákaz klecových chovů jsou například i herec Jan Šťastný, Kateřina Kaira Hrachovcová, do klece se nechal zavřít Tomáš Klus nebo Ben Cristovao a video na podporu lepšího života slepic natočili i fotbalisté Baníku. Podívejte se na fotogalerii.

/ fotografií

K tématu

Zda se velkochovy slepic v České republice zakáží, měli hlasovat poslanci v červnu. Proto se OBRAZ rozhodl spustit akci „Měsíc v kleci“, kdy se před Poslaneckou sněmovnou měsíc střídají dobrovolníci, kteří se zavírají do klece (velikostně vytvořené, aby odpovídala velikosti člověka, ku velikosti slepice v kleci ve velkochovu). V červnu návrh zákona nepodpořil Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny, výhrady měli například poslanci hnutí ANO. „Já primárně nejsem proti tomu zákazu, ale nemohu to chtít, když to je jinde dovoleno a vlastně mně sem budou proudit dovozy z jiných zemí,“ řekla CNN Prima NEWS Margita Balaštíková. Hlasování Poslanecké sněmovny bylo posunuto, nově by mělo proběhnout 8. 7. 2020.

K tématu

Klecové chovy už v minulosti zrušilo například Německo nebo Rakousko a v roce 2030 bude slepicím v kleci konec i na Slovensku.

Sportovci z Baníku věří, že svobodný pohyb se nedá upírat nikomu, ani slepicím! 🙏 Proto podporují zákaz klecí. Podpořte...

Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Tuesday, June 30, 2020

Označení vajec

1 – vejce nosnic ve volném výběhu,

2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce),

3 – vejce nosnic v klecích,

0 – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO).

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Sestry z Moskvy ubily otce, když spal. Místo vraždy je mají vyšetřovat jako oběti
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama