Co zažívají slepice v klecových velkochovech? Nad tím se zamyslel ostravský fotbalový klub, který se v novém klipu nechal zavřít mezi dvě brány a oslovil tím tisíce lidí. Podle organizace OBRAZ – Obránci zvířat, která stojí za Výzvou poslancům i Měsícem v kleci, jde o unikátního spojence v boji proti klecovým chovům slepic.
„Pohyb je pro mě naprosto přirozená věc. Neumím si představit, že by mi někdo zakázal se na hřišti volně rozběhnout. Myslím, že by to mělo být pro všechny stejné, jak pro zvířata, tak pro lidi,“ uvádí útočník Baníku Roman Potočný. Podle Denisy Vagnerové z marketingového oddělení Baníku Ostrava se radost z volného pohybu nedá upírat nikomu, ani slepicím. „Žijeme v době, v níž je zvlášť důležité nezapomínat na lidskost. A za tu považuji i vztah ke zvířatům a odmítání lhostejnosti k bídným podmínkám, v nichž konkrétně právě slepice chované v klecích žijí,“ dodává majitel Baníku Václav Brabec.
Baník proti klecím!PODPORA DOBRÉ VĚCI | Baník Ostrava se rozhodl podpořit spolek Obránci zvířat v jejich současném boji proti klecovému chovu slepic. Klub za účasti některých svých hráčů včetně Milana Baroše natočil videoklip, v němž na zcela nevyhovující podmínky klecového chovu slepic upozorňuje a jímž aktivitu www.zakazkleci.cz podporuje. K tématu, pro fotbalový klub netradičnímu, se vyjádřil i majitel Baníku Václav Brabec: „Žijeme v době, v níž je zvlášť důležité nezapomínat na lidskost. A za tu považuji i vztah ke zvířatům a odmítání lhostejnosti k bídným podmínkám, v nichž konkrétně právě slepice chované v klecích žijí. Baník je klub, který v nedávném období prokázal, že dokáže pomoci dětem v nemocnicích, v dětských domovech, onkologicky nemocným i nevidomým fanouškům, pozůstalým po obětech tragédie v nemocnici a podobně. Jsem rád, že klubu ani tato aktivita spolku OBRAZ - Obránci zvířat není lhostejná.“
Posted by FC Baník Ostrava - www.fcb.cz on Tuesday, June 30, 2020
Podmínky, ve kterých slepice žijí, začala řešit veřejnost po zveřejnění záběrů z několika velkochovů. Následně se obchodní řetězce zavázaly k ukončení prodeje klecových vajec a lidé začali vykupovat „vysloužilé“ nosnice, které by jinak zamířily na jatka. Tlak na zákonodárce se začal stupňovat i kvůli osvětovým kampaním od zvířecích organizací, jako jsou Compassion in World Farming nebo právě OBRAZ – Obránci zvířat. „Málokteré téma v poslední době získalo tak silnou podporu veřejnosti jako zákaz klecových chovů slepic. Vždyť podle nejnovějšího průzkumu je pro zákaz téměř 80 % Čechů a jsou to lidé ze všech koutů republiky,“ hodnotí situaci předseda spolku OBRAZ Marek Voršilka.
Bylo mi jich líto, vajíčka jsou bonus. Stále více lidí zachraňuje slepice z velkochovů
Na začátku byla Slepice v nouzi. Tahle nezisková iniciativa si vzala za cíl popularizovat domácí volný chov slepic a upozorňovat na podmínky ve velkochovech. Když se na sociálních sítích začaly objevovat fotografie a videa zubožených slepic, kterým tato iniciativa dala druhou šanci výkupem z velkochovu a následným umístěním do domácností, zvedla se vlna zájmu a touhy pomoci. A nezastavila se dodnes.
Zákaz klecových chovů by měli poslanci projednávat příští středu. Proti němu je například Zemědělský svaz ČR, podle jehož předsedy Martina Pýchy obránci zvířat poukazují pouze na negativní stránku klecových chovů a nezmiňují její pozitiva. „Proč zemědělci využívají klecové chovy? Je v nich nejmenší úhyn, je tam nejmenší riziko kontaminace vajec,“ říká. Podle vědce Karla Janka z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR ale slepicím není v klecích umožněno realizovat své základní potřeby. „Kur domácí je sociální tvor, v jehož hejnech panuje silná hierarchie. Takže dochází k tomu, že někteří jedinci jsou jinými v podstatě šikanováni. V normálních podmínkách mají možnost se konfliktu vyhnout třeba tím, že odejdou a dají jasně najevo svou podřízenost,“ popisuje Janko s tím, že v kleci je to nemožné. Důsledkem je velký sociální stres.