Dvanáct hodin v kleci společně s 19 společnicemi a s omezeným pohybem. Takový je život slepic. A přesně to hodlá podstoupit na 300 dobrovolníků, kterým není lhostejný osud slepic v klecích. Měsíc se budou střídat zavření v kleci před Poslaneckou sněmovnou v Praze na Malostranském náměstí.
Chtějí poukázat na problematiku chovu v klecích a přesvědčit politiky o prosazení zákazu klecových chovů nosnic. Navíc ve středu 10. června budou členové zemědělského výboru projednávat návrh zákazu klecových chovů. Pořadatelé akce věří, že právě jejich „protest“ může výrazně ovlivnit rozhodnutí poslanců, zda zákaz podpořit, či nikoliv.
Téměř pod okny poslanců se budou celý měsíc od 9. června střídat v kleci stovky dobrovolníků. Ti se rozhodli takto omezit svou svobodu, aby ukázali, jak se žije slepicím v klecových velkochovech. Podobnou kampaň zorganizovala organizace OBRAZ již v roce 2017. Tehdy bojovali za zákaz kožešinových farem. A úspěšně.
„Neexistuje důvod, proč bychom měli slepice držet narvané v drátěných klecích, když existují zavedené vhodnější alternativy. V kleci se slepice neproběhnou, neprotáhnou si křídla, nemohou hrabat ani se čistit popelením a od mříží mají odrané peří až na kůži. Tento krutý byznys musí skončit. V Rakousku a Německu už si to politici uvědomili a klecové chovy zakázali. Věřím, že ani čeští poslanci nebudou vůči utrpení zvířat lhostejní,“ uvádí předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat Marek Voršilka.
⚠ SDÍLEJTE ⚠ Klecové chovy degradují slepice na rovnici jídlo + voda = vejce. Zatímco se v Evropě přechází na...
Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Monday, June 18, 2018
Češi se v EU řadí mezi nejsoucitnější národy, což potvrdila evropská občanská iniciativa Konec doby klecové, kterou za rok podepsalo 49 219 Čechů. Jejich podpisy ověřilo ministerstvo vnitra. Za Konec doby klecové bojuje přes 170 organizací včetně 10 českých, což je rekord v celé historii ochrany zvířat v Evropě. Mezinárodní organizace Compassion in World Farming a její iniciativa má i další prvenství. Petici podepsalo 1 617 405 lidí, čímž se stala doposud nejvýznamnější kampaní ve prospěch hospodářských zvířat.
Zákaz klecových chovů má velkou podporu mezi veřejností. To dokazuje i příliv lidí, kteří se dobrovolně nechají zavřít do připravené klece. Přihlásilo se jich na 300. Klec je sice zvětšená tak, aby odpovídala přepočtu velikosti slepice na člověka. „Dobrovolně strávit 12 hodin v takové kleci není jen tak. Ukazuje to na obrovské odhodlání lidí, kteří se do akce zapojili,“ dodává Voršilka.
Boková, Cristovao či Klus také budou v kleci
Akce se hodlají zúčastnit i známé osobnosti. Jedenáctého června se v 15 hodin nechají do klece zavřít herečky z dokumentu V síti Tereza Těžká a Sabina Dlouhá. V dalších dnech totéž podstoupí jejich kolegyně Jenovéfa Boková nebo zpěváci Ben Cristovao a Tomáš Klus.
Pavel Liška a také spousta z vás se v roce 2017 nechala zavřít do klece před Poslaneckou sněmovnou. Ukázali jste, že...
Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Sunday, May 17, 2020
„Jak můžeme snášet slepice v klecích!? Chceme-li, aby nesly, nemůžeme hledět jen na to, co to nese nám. Takové chování v chovech je nelidské a člověk takto smýšlející sám patří do klece. Proto se tam taky nechám zavřít. Kurnik šopa. Do všech stran to klovu, konec klecovému chovu!” vysvětluje neobvyklou formou Tomáš Klus své zavření do klece.
Součástí happeningu je i „výstava výmluv“, kdy organizátoři zveřejní tvrzení politiků, kteří se vymlouvají a touto problematikou se zabývat nechtějí. „Od politiků jsme zatím slyšeli tolik výmluv, že už to vydá na celou výstavu. Klecové chovy do moderní společnosti prostě nepatří,“ říká předseda spolku OBRAZ Marek Voršilka.
Skupina poslanců v prosinci předložila Sněmovně pozměňovací návrh k novele zákona na ochranu zvířat. K finálnímu hlasování by ve Sněmovně mělo dojít v nejbližších týdnech. Obránci zvířat apelují přes internetové stránky www.vyzvaposlancum.cz na zákonodárce, aby vyslyšeli hlas veřejnosti a klecové chovy slepic zakázali.
Celoevropská iniciativa s rekordem
Mezinárodní organizace Compassion in World Farming by ráda dosáhla zákazu používání klecí v chovech hospodářských zvířat v celé EU. „Nečekejme, až se zákaz zavede v celé EU. Buďme příkladem pro ostatní a společně s dalšími státy, kde už zákaz platí, jako je Rakousko nebo Německo, prosazujme ukončení klecových chovů v celé EU. Věřím, že se nám takový přístup vyplatí i ekonomicky, protože naši chovatelé budou na evidentně nevyhnutelný celoevropský zákaz předem připravení,“ uzavírá Romana Šonková, členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové a zástupkyně Compassion in World Farming v Česku.