reklama

Terezu nejspíš propustí už v pondělí. Po Pákistánu může žádat odškodné, říká právník

Pětadvacetiletá Češka Tereza, která v pákistánské věznici strávila téměř čtyři roky za pašování heroinu, by měla být propuštěna už v pondělí. Tvrdí to její právník Saif ul Malúk. Podle něj má nárok i na odškodné. Policie totiž podle něj měla při zabavení drog postupovat špatně.

reklama

Doručení písemného rozsudku odvolacího soudu a navrácení osobních věcí včetně cestovního pasu – Terezu už dělí od vykročení z věznice Kot Lakhpat v Láhauru jen několik formalit. „Obvykle to trvá čtyři až pět dnů. Prvního listopadu byla osvobozena, někdy však proces může trvat i týden. Očekávám, že ji propustí v pondělí,“ řekl právník Terezy.

Pětadvacetiletá Češka se měla o svém osvobození dozvědět od vězeňské dozorkyně. „Myslím, že když se to dozvěděla, samou radostí tančila. Viděl jsem ji ve vězení před dvěma dny. Byla opravdu velmi šťastná,“ doplnil.

Pákistánská policie prý pochybila

Šťastná mohla být i ze selhání obžaloby. Pákistánské zákony podle právníka přesně definují, jak musí být s drogami nakládáno, když je celníci objeví. A vyšetřovatelé tento postup nedodrželi. U soudu ani nikdo nedovedl prokázat, kdo její kufr přinesl na letištní kontrolu.

„Nedokázali ani říct, kdo byl přítomen v laboratoři u testování drog, které u ní měli najít. Vždy u toho musí být svědek. Řetězec po sobě jdoucích kroků tak byl narušen. A když se to stane, musí být žaloba zamítnuta,“ vysvětlil Malúk.

I když soud mladou Češku osvobodil, téměř čtyři roky života, které strávila ve vězení, jí nikdo nevrátí. Podle právníka by mohla po Pákistánu požadovat odškodné. „Musela by se soudit a trvalo by to roky a roky. Většina lidí si to ani nemůže dovolit, protože je to velmi drahé. Zatím mi neřekla, že se mám na žalobu připravit, takže nevím, jestli se na to chystá. Někdy by navíc musela být přítomna i osobně,“ upřesnil Malúk. Rodačka z Uherského Hradiště by se mohla vrátit do Česka už na konci příštího týdne.

Tagy:
drogy heroin právník soud Pákistán osvobození vězení pašování pochybení Tereza H.

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama