Terezu nejspíš propustí už v pondělí. Po Pákistánu může žádat odškodné, říká právník

Pětadvacetiletá Češka Tereza, která v pákistánské věznici strávila téměř čtyři roky za pašování heroinu, by měla být propuštěna už v pondělí. Tvrdí to její právník Saif ul Malúk. Podle něj má nárok i na odškodné. Policie totiž podle něj měla při zabavení drog postupovat špatně.

Doručení písemného rozsudku odvolacího soudu a navrácení osobních věcí včetně cestovního pasu – Terezu už dělí od vykročení z věznice Kot Lakhpat v Láhauru jen několik formalit. „Obvykle to trvá čtyři až pět dnů. Prvního listopadu byla osvobozena, někdy však proces může trvat i týden. Očekávám, že ji propustí v pondělí,“ řekl právník Terezy.

Pětadvacetiletá Češka se měla o svém osvobození dozvědět od vězeňské dozorkyně. „Myslím, že když se to dozvěděla, samou radostí tančila. Viděl jsem ji ve vězení před dvěma dny. Byla opravdu velmi šťastná,“ doplnil.

Pákistánská policie prý pochybila

Šťastná mohla být i ze selhání obžaloby. Pákistánské zákony podle právníka přesně definují, jak musí být s drogami nakládáno, když je celníci objeví. A vyšetřovatelé tento postup nedodrželi. U soudu ani nikdo nedovedl prokázat, kdo její kufr přinesl na letištní kontrolu.

„Nedokázali ani říct, kdo byl přítomen v laboratoři u testování drog, které u ní měli najít. Vždy u toho musí být svědek. Řetězec po sobě jdoucích kroků tak byl narušen. A když se to stane, musí být žaloba zamítnuta,“ vysvětlil Malúk.

I když soud mladou Češku osvobodil, téměř čtyři roky života, které strávila ve vězení, jí nikdo nevrátí. Podle právníka by mohla po Pákistánu požadovat odškodné. „Musela by se soudit a trvalo by to roky a roky. Většina lidí si to ani nemůže dovolit, protože je to velmi drahé. Zatím mi neřekla, že se mám na žalobu připravit, takže nevím, jestli se na to chystá. Někdy by navíc musela být přítomna i osobně,“ upřesnil Malúk. Rodačka z Uherského Hradiště by se mohla vrátit do Česka už na konci příštího týdne.

Tagy: