Přijímací zkoušky 2025 PŘEHLEDNĚ: První kolo testů se blíží. Kdy se žáci dozvědí výsledky?

Cermat zveřejnil statistiky k přihláškám na střední školy

Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.

O lavice na středních školách zabojuje 159 tisíc uchazečů. Žáci mohli podat až pět přihlášek, z toho až dvě do oborů s talentovou zkouškou a až tři do oborů bez ní. Na přihláškách určovali pomocí priorit, na kterou školu chtějí nejvíce. Mohli tak podat například přihlášku na gymnázium, lyceum i střední odbornou školu či do nematuritního oboru.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Za servis auta u učňů lze ušetřit třetinu ceny. Oblíbený je i nákup jídla od budoucích kuchařů

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory:

  • pátek 11. dubna 2025
  • pondělí 14. dubna 2025
  • úterý 29. dubna 2025 (náhradní termín)
  • středa 30. dubna 2025 (náhradní termín)

Jednotné přijímací zkoušky na víceleté obory:

  • úterý 15. dubna 2025
  • středa 16. dubna 2025
  • úterý 29. dubna 2025 (náhradní termín)
  • středa 30. dubna 2025 (náhradní termín)

Termíny školních a talentových zkoušek:

  • od 15. března do 23. dubna 2025
  • od 24. dubna do 5. května 2025 (náhradní termín)

Datum zveřejnění výsledků přijímaček v prvním kole:

  • 15. května 2025

Budou druhá a třetí kola přijímacích zkoušek?

Pokud se uchazeč nedostane v prvním kole na střední, může zkusit štěstí ve druhém či třetím. Seznam škol, které vypíšou další termíny přijímacích zkoušek (třeba aby doplnily kapacity ve třídách), bude veřejně dostupný od 19. května 2025. Na přihlášení budou mít rodiče čas do 26. května. Výsledky se následně dozví 24. června.

Jak to bude s odvoláním?

S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) se změnila i funkce odvolání. Pokud se dítě těsně nedostane na svůj vyhlédnutý obor a skončí tzv. „pod čarou“, bude muset absolvovat další kolo zkoušek. Odvolání jim nepomůže, protože všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna digitálním systémem při rozřazování úspěšných uchazečů.

Odvolání přichází v úvahu, pokud došlo při absolvování přijímacích zkoušek z závažným pochybnostem či špatnému přepočtu bodů. Více informací najdete v tomto článku.

Které obory jsou letos nejpopulárnější?

Kvůli nedostatečným kapacitám i silné konkurenci si uchazeči musí pořádně promyslet, na které obory se budou hlásit. Seznam nejpopulárnějších oborů najdete níže ve dvou článcích připravených redakcí CNN Prima NEWS na základě dat Cermatu a ministerstva školství.

Kompletní návod na Digitální přihlašovací systém (DiPSy) i průběh dalších kol přijímacího řízení najdete v našem přehledném článku.

Jak budou vypadat testy?

Loňské jednotné přijímací zkoušky pro čtyřleté, šestileté i osmileté obory si můžete vyzkoušet v článcích níže.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spor o školní obědy. Babiš viní vládu, že připravuje děti o maso. Naprostá lež, reagoval Jakob

Tagy: