reklama

Už je to jisté. Vláda opatření zpřísní, nemůžeme zatáhnout brzdu napůl, řekl Hamáček

Už je to jisté. Vláda v pondělí rozhodne o zpřísnění opatření. Na tiskové konferenci vedení ČSSD to řekl šéf strany a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Jak přesně bude zpřísnění vypadat, neřekl. Podle dřívějších informací by se Česko mělo řídit 4. fází systému PES. Měly by tedy zavřít hotely a restaurace, malé obchody by však měly zůstat otevřené.

reklama

„Všichni čekáte, co bude projednávat vláda. Ta situace není dobrá,“ prohlásil Hamáček. Za nárůstem počtu nakažených koronavirem podle něj stojí návrat žáků do škol a rozvolnění do pásma 3 systému PES.

„Celá řada krajů je ve stupni pět a celá ČR je na stupni 4. Je logické, že vláda opatření zpřísní. Jsme jediní, kdo má ve střední Evropě otevřené restaurace,“ uvedl Hamáček.

„Pokud by se to znovu utrhlo, připravíme velké potíže pro zdravotníky v lednu. Vláda opatření zpřísní. Nemá smysl zatahovat za tu brzdu napůl. Ruku v ruce s tím musí jít kompenzace. Očekávám, že ministr Havlíček přijde s balíčkem. Není možné nechat lidi na holičkách,“ řekl ministr vnitra.

Odchod ČSSD z vlády?

Hamáček také upřesnil svůj nedělní výrok o odchodu sociální demokracie z vlády. „Tento výrok vznikl na otázku pana moderátora a je z toho další show. Sociální demokracie si své interní otázky bude řešit sama. Co se týká atmosféry ve vládě – tam není větší problém. Jediný je ten daňový balíček. ANO začalo plnit ODS sen o rovné dani a sype peníze lidem, kteří je neutratí, ale odnesou je do bank,“ zlobil se Hamáček.

V neděli v ČT Hamáček prohlásil: „Rozhodně ve vládě zůstaneme po dobu nouzového stavu, protože pokládat tu vládu v současné situaci považuju za nezodpovědné. Pak se poradíme, co dál.“ Nouzový stav nyní v České republice platí do 23. prosince. Vláda původně chtěla datum 11. ledna, to ale Sněmovnou neprošlo.

Babiš Hamáčkovi vzkázal, že sociální demokracii ve vládě nedrží. „Jestli má ČSSD se svou účastí v menšinové vládě problém, tak ať klidně odejde a přestanou o tom donekonečna mluvit,“ reagoval premiér pro ČTK. Už na konci listopadu Babiš prohlásil, že by vláda pokračovala i bez ČSSD.

„Pokud by skončili, tak bych se sebral, vzal s sebou na Hrad pět jmen a vláda by pokračovala. V době, kdy nás ohrožuje koronavirová pandemie, země potřebuje funkční kabinet,“ řekl Babiš pro Právo.

Koaliční smlouva ANO a ČSSD, kterou strany podepsaly v roce 2018, však stanovuje jiný postup. V případě, že by pět ministrů jmenovaných za ČSSD podalo prostřednictvím předsedy vlády demisi do rukou prezidenta, musel by Babiš do sedmi dnů podat demisi také a s ním všichni ministři za ANO. Babiš by ale podle vyjádření podal demisi jen v případě, že by Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru.

Atmosféra mezi vládními ANO a ČSSD zhoustla kvůli daňovým změnám, konkrétně kvůli zrušení superhrubé mzdy a změnám v daňových sazbách, které babišovci prohlasovali spolu s ODS, KSČM a SPD. Hamáček předložil vlastní návrh, ten ale neprošel. K opuštění vlády vyzval například hejtman Pardubického kraje a někdejší místopředseda ČSSD Martin Netolický.

Tagy:
Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují
Zahraničí

Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují

Vietnam přešel do drsného lockdownu. Dosavadní koronavirový premiant se po roce zavřených hranic nevyhnul strmému nárůstu počtu nákaz, uzavřel proto i své hlavní metropole Hanoj a Ho Či Minovo Město. Třebaže v jihoasijské zemi panuje nouze o vakcíny, Vietnamci odmítají čínské preparáty. Raději přetrpí lockdown, než aby se jimi nechali očkovat, řekli lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Naopak jsou vděční za vakcíny, které poskytne mimo jiné i Česká republika.

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

Slavia se vyhne další válce s Rangers, Sparta může v play-off LM potkat Genk i Šachtar

Fotbalisté Slavie si v případě postupu přes Ferencváros Budapešť zahrají ve 4. předkole Ligy mistrů s vítězem duelu mezi Young Boys Bern a Kluží, přes kterou přešli do skupiny předloni. Pokud Sparta ve 3. předkole vyřadí Monako, utká se v souboji o skupinu s lepším z dvojice Genk – Šachtar Doněck. Rozhodl o tom pondělní los ve švýcarském sídle UEFA v Nyonu.

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli

Z pozice nejvyšší s radostí i trochou nervů sledoval, jak na olympiádě v Tokiu válí české hráčky, které do domoviny vezou jednu zlatou a stříbrnou medaili. A z pozice tchána prezident českého tenisového svazu Ivo Kaderka pořádně trpěl a pak se ohromně radoval z toho, co předvedl na tatami v chrámu Budókan Lukáš Krpálek. „Přepsal dějiny světového juda,“ říká pro CNN Prima NEWS Kaderka.

Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá

Poletíme? Nebo nepoletíme? A co všechno musíme splnit? Letošní dovolená byla pro všechny jiná než obvykle. Někdo raději kvůli covidu zůstal doma. Kdo se rozhodl vyrazit do ciziny, musel si ohlídat, aby splnil všechna nařízení. Pohlídat si, jak moc riziková je vybraná země, vyplnit lejstra, podstoupit test, stáhnout si aplikaci, stáhnout si QR kód. Jenže zajímá to vůbec někoho?

Čínu poprvé od Wu-chanu drtí nová varianta koronaviru. Asijské země propadají panice

Čínu zasáhla epidemie, kterou státní média označila za „nejrozsáhlejší od Wu-chanu“. Země, která se pyšní nulovou tolerancí vůči COVID-19, zaznamenala od 20. července více než 200 nových případů spojených s epidemií ve městě Nanking. Tato epidemie začala, když pracovníci letiště, kteří čistili letadlo přilétající z Ruska, měli pozitivní test na koronavirus. Od té doby se vir rozšířil do pěti provincií a nejméně 13 měst včetně hlavního – Pekingu.

reklama

Domácí zpravodajství

Důvěra ve vládu i prezidenta roste. Největší podpoře se ale těší starostové

Důvěra Čechů v ústavní instituce se v červenci meziměsíčně zvýšila. Prezidentovi a vládě důvěřuje shodně 37 procent lidí, zatímco v červnu byla jejich důvěryhodnost o osm, respektive devět procentních bodů nižší. Před rokem ale prezidentovi věřilo 43 procent lidí a vládě 41 procent. Největší důvěru si dál udržují starostové a obecní zastupitelstva, jimž věří přibližně dvě třetiny veřejnosti. Vyplynulo to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

reklama