reklama

Už je to jisté. Vláda opatření zpřísní, nemůžeme zatáhnout brzdu napůl, řekl Hamáček

Už je to jisté. Vláda v pondělí rozhodne o zpřísnění opatření. Na tiskové konferenci vedení ČSSD to řekl šéf strany a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Jak přesně bude zpřísnění vypadat, neřekl. Podle dřívějších informací by se Česko mělo řídit 4. fází systému PES. Měly by tedy zavřít hotely a restaurace, malé obchody by však měly zůstat otevřené.

reklama

„Všichni čekáte, co bude projednávat vláda. Ta situace není dobrá,“ prohlásil Hamáček. Za nárůstem počtu nakažených koronavirem podle něj stojí návrat žáků do škol a rozvolnění do pásma 3 systému PES.

„Celá řada krajů je ve stupni pět a celá ČR je na stupni 4. Je logické, že vláda opatření zpřísní. Jsme jediní, kdo má ve střední Evropě otevřené restaurace,“ uvedl Hamáček.

„Pokud by se to znovu utrhlo, připravíme velké potíže pro zdravotníky v lednu. Vláda opatření zpřísní. Nemá smysl zatahovat za tu brzdu napůl. Ruku v ruce s tím musí jít kompenzace. Očekávám, že ministr Havlíček přijde s balíčkem. Není možné nechat lidi na holičkách,“ řekl ministr vnitra.

Odchod ČSSD z vlády?

Hamáček také upřesnil svůj nedělní výrok o odchodu sociální demokracie z vlády. „Tento výrok vznikl na otázku pana moderátora a je z toho další show. Sociální demokracie si své interní otázky bude řešit sama. Co se týká atmosféry ve vládě – tam není větší problém. Jediný je ten daňový balíček. ANO začalo plnit ODS sen o rovné dani a sype peníze lidem, kteří je neutratí, ale odnesou je do bank,“ zlobil se Hamáček.

V neděli v ČT Hamáček prohlásil: „Rozhodně ve vládě zůstaneme po dobu nouzového stavu, protože pokládat tu vládu v současné situaci považuju za nezodpovědné. Pak se poradíme, co dál.“ Nouzový stav nyní v České republice platí do 23. prosince. Vláda původně chtěla datum 11. ledna, to ale Sněmovnou neprošlo.

Babiš Hamáčkovi vzkázal, že sociální demokracii ve vládě nedrží. „Jestli má ČSSD se svou účastí v menšinové vládě problém, tak ať klidně odejde a přestanou o tom donekonečna mluvit,“ reagoval premiér pro ČTK. Už na konci listopadu Babiš prohlásil, že by vláda pokračovala i bez ČSSD.

„Pokud by skončili, tak bych se sebral, vzal s sebou na Hrad pět jmen a vláda by pokračovala. V době, kdy nás ohrožuje koronavirová pandemie, země potřebuje funkční kabinet,“ řekl Babiš pro Právo.

Koaliční smlouva ANO a ČSSD, kterou strany podepsaly v roce 2018, však stanovuje jiný postup. V případě, že by pět ministrů jmenovaných za ČSSD podalo prostřednictvím předsedy vlády demisi do rukou prezidenta, musel by Babiš do sedmi dnů podat demisi také a s ním všichni ministři za ANO. Babiš by ale podle vyjádření podal demisi jen v případě, že by Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru.

Atmosféra mezi vládními ANO a ČSSD zhoustla kvůli daňovým změnám, konkrétně kvůli zrušení superhrubé mzdy a změnám v daňových sazbách, které babišovci prohlasovali spolu s ODS, KSČM a SPD. Hamáček předložil vlastní návrh, ten ale neprošel. K opuštění vlády vyzval například hejtman Pardubického kraje a někdejší místopředseda ČSSD Martin Netolický.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama