reklama

Na antigenní testy nemáme čas, musíme učit, shodují se pedagogové

Učitelé o antigenní testy na koronavirus v drtivé většině nemají zájem. Řada odběrových míst totiž funguje v době, kdy musejí vyučovat. Část z nich se také odmítá nechat testovat v případě, že oni sami ani nikdo z jejich okolí nemá příznaky. Přednostní testování učitelů začalo v pátek a pokračovat by mělo do 18. prosince.

reklama

„V naší škole se pro antigenní testy rozhodli jenom dva ze všech 55 pedagogických pracovníků školy,“ říká ředitelka ZŠ Eden Jana Churáčková, která ale připomíná, že zaměstnanci můžou do 18. prosince změnit názor.

„Odběrová místa jsou kolikrát časově dost vzdálená. Testování je navíc v naprosté většině krajů plánováno na dopolední hodiny. Tedy v době, kdy učitelé učí. Je tak pro ně velmi obtížné se ze školy uvolnit,“ vysvětluje prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj bude zájem o testy ze stran školních pracovníků maximálně třetinový.

Celková čísla pedagogů registrovaných na antigenní testy zatím lze jen odhadovat. Učitelé dostanou u svých ředitelů potvrzení, že pracují na škole, a s ním potom půjdou na odběrové místo. Například v hlavním městě je takových stanic „pouze“ šest.

„Dalším velice častým argumentem je, že když nemáme žádné příznaky a ani v našem okolí nevíme o nikom, kdo by byl pozitivní, nevidíme důvod se testovat,“ objasňuje reakce učitelů ředitelka Churáčková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama