reklama

Bleší trhy tvrdí, že našly v opatřeních mezeru a mohou prodávat i v pátém stupni

Skupina pražských trhovců v sobotu 9. ledna i přes protiepidemická opatření otevřela bleší trhy na Praze 9. Díky skulině v systému PES totiž podle nich mohou takové akce nadále probíhat. Otevřený bleší trh teď řeší policie.

reklama

Bleší trhy na Praze 9 neprobíhají pouze tento víkend, ale po celou dobu, kdy je vyhlášen pátý stupeň opatření Protiepidemického systému ČR (PES). Trhovci se hájí tím, že na rozdíl od čtvrtého stupně, kde jsou zakázány všechny druhy trhů, mohou v pátém stupni PES bleší trhy organizovat. Na kameru však nikdo z nich nechtěl promluvit.

K tématu

Pátý stupeň podle nich formulací uzavírá pouze trhy farmářské. V areálu na Praze 9 se přitom trhů běžně účastní na pět tisíc lidí – v sobotu jich tam byl pouze zlomek, pár desítek. Podle organizátorů tak díky tomu není problém dodržovat rozestupy. „Striktně na jejich dodržování trváme, aby se nestalo, že nás bude někdo napadat,“ uvedl jeden z organizátorů.

Zároveň organizátoři uvedli, že lidé příliš nechodí. Zřejmě kvůli tomu, že se bojí nákazy koronavirem. Dále se trhovci hájí tím, že když si chtěli zažádat o státní podporu, tak jim byla zamítnuta právě ze stejného důvodu. Podle nich tak není důvod, proč trhy neuspořádat.

Podle policie ale otevření trhu i tak nejspíše porušuje vládní opatření. „Policisté na místě celou událost zadokumentovali pro podezření z porušení současných vládních nařízení. A provozovatel areálu tak bude oznámen správnímu orgánu k dořešení celé věci,“ uvedl mluvčí Policie ČR Jan Rybanský.

O tom, zda tyto trhy budou moci být i nadále otevřené, by teď měl rozhodovat pražský magistrát.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci COVID-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V souvislosti s 33 úmrtími po vakcíně v Norsku to doporučuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten zatím v Česku zaznamenal jeden případ závažného zhoršení zdravotního stavu u seniora nad 80 let, který nastal třetí den po očkování proti koronaviru.

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní
Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog
V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Další články
reklama
reklama