reklama

Trocha alkoholu po očkování nevadí, míní Prymula. Problémem je nadměrná konzumace

Někteří odborníci radí, aby se lidé před očkováním proti covidu i po něm vyhýbali alkoholu. Podle epidemiologa a exministra zdravotnictví Romana Prymuly střídmé pití zase tolik nevadí. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje hlavně před nadměrnou konzumací.

reklama

„Doporučení k neužívání alkoholu v období očkování vakcínami proti COVID-19 je obdobné jako u ostatních očkování. Obecně se tedy doporučuje vyvarovat se fyzicky náročných činností a stejně tak i nadměrné konzumaci alkoholu několik dní před i po očkování,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

K tématu

Dodala, že nadměrná konzumace alkoholu neprospívá funkcím imunitního systému a právě proto se doporučuje vyhnout se větším dávkám alkoholu, aby se nesnižovala účinnost vakcíny.

Podobně to vidí Prymula. K otázce pití alkoholu je podle něj potřeba přistupovat umírněně. „Pokud předešlý den budete střídmě konzumovat, tak můžete jít na očkování,“ řekl Prymula v pondělí v 360° Pavlíny Wolfové. Podotkl, že den či dva dny po očkování by s pitím alkoholu postupoval střídmě.

Jiný názor mají odborníci ze zahraničí. Podle některých by se lidé alkoholu před očkováním a po něm měli vyhýbat úplně. Může totiž výrazně snížit imunitní reakci těla a podle lékařů hrozí, že očkování nebude mít potřebnou účinnost.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Slovenská vláda prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz vycházení o dva týdny, tedy do 7. února. Nařízení obsahuje několik výjimek. Země bude také podobně jako loni na podzim znovu plošně testovat obyvatele na koronavirus. Bez negativního výsledku testu lidé od 27. ledna nebudou moci v zemi například chodit do práce. Novinářům to po nedělním jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Kolik vakcín přijde příští týden, Babiš neví. Očkování druhé dávky chce odložit
Navalnyj se s chotí vrátil do Moskvy. Hned po příletu ho na letišti zatkli
Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky
reklama
reklama
Jsme v pandemické válce. Začněte pracovat a přestaňte kritizovat, tepe Havlíček opozici

Partie

Domácí zpravodajství

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Další články
reklama
reklama