Lidé by se před očkováním proti covidu i po něm měli vyhýbat alkoholu, radí odborníci. Ten totiž může výrazně snížit imunitní reakci těla, a hrozí tak, že očkování nebude mít potřebnou účinnost.
Alkohol mění složení bilionů mikroorganismů žijících ve střevech, které hrají důležitou roli při prevenci pronikání bakterií a virů. To podle odborníků vede k poškození imunitních buněk v krvi, tedy bílých krvinek, včetně lymfocytů, které vysílají protilátky k virům.
Plán očkování v Česku: Přečtěte si, jaká jsou kritéria a kdy na vás přijde řada
Podle předsedy vlády Andreje Babiše se v půlce ledna spustí systém, do něhož se budou moci registrovat zájemci o očkování proti viru SARS-CoV-2 způsobujícímu nemoc COVID-19. První na řadě ale mají být lidé starší 80 let. O dva týdny později bude systém už přístupný dalším věkovým skupinám obyvatel.
Specialista na urgentní medicínu trans doktor Ronx Ikharia provedl experiment, při kterém odebral vzorky krve před vypitím třech sklenic prosecca a po něm. Zjistil, že i tři skleničky šumivého vína stačí k tomu, aby se počet lymfocytů v krvi snížil o polovinu.
Imunoložka Sheena Cruickshanková z manchesterské univerzity pak varuje, že nedostatek lymfocytů v těle může snížit efektivitu, se kterou imunitní systém reaguje na očkování. Odbornice proto lidi nabádá, aby před očkováním ani po něm nepili alkohol.
„Aby vaše tělo správně zareagovalo na vakcínu, potřebujete naprosto bezvadnou práci imunitního systému. Takže pokud pijete alkohol noc před očkováním nebo krátce po něm, moc vám to nepomůže,“ řekla Cruickshanková podle webu Daily Mail.
S tím, že požití alkoholu může snížit účinek koronavirové vakcíny souhlasí také šéf moskevského Gamalejova institutu, který vyvýjel ruskou vakcínu Sputnik V, Alexander Gintsburg. „Důrazně doporučujeme vynechat pití alkoholu tři dny po očkování,“ upozornil s tím, že se doporučení netýká pouze Sputniku V, ale všech vakcín.
Jiný názor na pití alkoholu před a po očkování má český epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten v pořadu 360° Pavlíny Wolfové řekl, že k otázce pití alkoholu je třeba přistupovat umírněně. „Pokud předešlý den budete střídmě konzumovat, tak můžete jít na očkování,“ řekl Prymula s tím, že i následující den či dva by s pitím alkoholu postupoval střídmě.
Lymfocyty mají v boji proti covidu zásadní význam
V dospělém těle tvoří lymfocyty přibližně 20 až 40 procent všech bílých krvinek a jsou koncentrovány v centrálních lymfoidních orgánech a tkáních, jako je slezina, mandle a lymfatické uzliny, kde je pravděpodobné, že dojde k počáteční imunitní odpovědi. Podle vědců mají lymfocyty v imunitním systému zásadní význam, protože rozhodují o imunitní odpovědi proti infekčním mikroorganismům a jiným cizím látkám, jako je virus SARS-CoV-2.