Americký prezident Donald Trump v neděli oznámil plán uvalit 25procentní clo na veškerý dovoz z Kolumbie a řadu dalších sankcí kvůli tomu, že jihoamerická země odmítla přijmout dva americké deportační lety s kolumbijskými migranty. Kolumbijský prezident Gustavo Petro krok vysvětloval tak, že Američané musí s cizinci při jejich vyhošťování zacházet důstojně. Po Trumpově oznámení avizoval vlastní cla na americké zboží.
Kolumbie podle informací agentury Reuters odmítla nechat přistát na svém území dvě vojenská letadla, přičemž v každém bylo asi 80 lidí určených k deportaci z USA. Lety byly součástí Trumpovy snahy vystupňovat vyhošťování cizinců, kteří na americkou půdu vstoupili nelegálně nebo zde pobývají bez povolení.
ČTĚTE DÁL: Záhada jménem JFK. Co důležitého může Trump odtajnit o atentátu na prezidenta Kennedyho?
Petro o potřebě důstojného zacházení s migranty hovořil poté, co se objevily zprávy o tom, že USA dopravily do Brazílie desítky vyhoštěných občanů v poutech. Jeden deportační let z USA tento týden podle agentury Reuters odmítlo přijmout také Mexiko.
Americký prezident uvedl, že krok Kolumbie „ohrozil národní bezpečnost“ USA a že nařídil své administrativě přijmout sadu „urgentních a rozhodných odvetných opatření“. V seznamu, který publikoval na své sociální síti Truth Social, uvedl kromě „nouzového“ cla také zákaz vstupu do USA pro kolumbijské činitele i „podporovatele“ nebo blíže nespecifikované finanční a bankovní sankce. Na koho přesně se mají vízové restrikce vztahovat, nebylo ihned jasné, Trump také zmínil zavedení zpřísněných hraničních kontrol pro Kolumbijce mířící do USA.
Americká vláda podle agentury AP ihned nepublikovala žádný oficiální dokument o zavedení uvedených opatření. Podle Trumpa budou 25procentní cla za týden navýšena na dvojnásobek a „tahle opatření jsou jenom začátek“. Kolumbijské imigranty, které chtěly USA deportovat, při tom označil za zločince.
„Migranti nejsou zločinci a mělo by se s nimi zacházet s důstojností, jakou si lidská bytost zaslouží," uvedl předtím Petro na sociální síti X. "Proto jsem nechal otočit americká vojenská letadla, která přilétala s kolumbijskými migranty," pokračuje prohlášení. Levicový kolumbijský lídr také uvedl, že migranty bude jeho země přijímat, když je USA budou posílat civilními letadly a „bez zacházení jako se zločinci".
„Říkají mi, že dáváte na naše ovoce lidské práce 50procentní clo za vstup do USA, já činím to samé,“ vzkázal později Trumpovi na X. V dalším příspěvku pak mluvil o tom, že nařídil zvýšit poplatky za dovoz amerického zboží "o 25 procent".
Trumpova administrativa tento týden začala pro deportační lety využívat vojenská letadla. Jde o jeden z mnoha prvků Trumpovy snahy od prvních hodin svého druhého mandátu omezovat nelegální i legální imigraci do USA. Velkou část běženců, kteří v posledních letech vstupují na americké území nelegálně, tvoří právě Kolumbijci. Kolumbie podle AP mezi lety 2020 a 2024 přijala 475 deportačních letů z USA.
Kancelář kolumbijského prezidenta podle agentury AFP současně s Trumpovým oznámením sankcí vydala prohlášení, že dává k dispozici vládní speciál, aby umožnila "důstojný návrat" Kolumbijců z USA.
Stížnost v této souvislosti přišla už v sobotu z Brazílie, kam podle místních médií během týdne Američané dopravili desítky vyhoštěných občanů v poutech, přičemž někteří si stěžovali na jednání amerických dozorců během letu. Brazilské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že bude od americké vlády žádat vysvětlení tohoto "ponižujícího zacházení".
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trapas na Trumpově inauguraci: Po plamenném projevu nastalo dlouhé rozpačité ticho