Trumpův Stargate je perfektní, tvrdí vývojář Rosa. Evropě prý chybí americké myšlení a ambice

Slovenský programátor Marek Rosa před deseti lety založil startup GoodAI a začal se věnovat vývoji umělé inteligence.

Trump představil projekt Stargate

Spojené státy se připravují na závod ve vývoji umělé inteligence. Největším protivníkem je Čína, která do technologie také mohutně investuje. Soupeření budou jen přihlížet státy Evropské unie. Nezaspal náš kontinent dobu a neujíždí mu vlak? „Je smutné, že podobným způsobem v Evropě nikdo neuvažuje. Rozhodně nás předběhnou v nových věcech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Marek Rosa z GoodAI, který se zabývá vývojem umělé inteligence. Podle něj Američanům pomáhá, že jsou byznysově orientovaní, zatímco problémem evropské mentality jsou chybějící ambice.

Krátce po vstupu do úřadu amerického prezidenta se Donald Trump pochlubil projektem Stargate, jenž utvoří technologičtí giganti OpenAI, Oracle a SoftBank. Spojené státy chtějí, aby skrze něj soukromé firmy investovaly 500 miliard dolarů do infrastruktury pro umělou inteligenci.

ČTĚTE TAKÉ: Po Muskovi jsem chtěla, aby se nepletl do politiky, řekla Jourová. Nyní má vliv na celý svět

Masivně investuje do rozvoje AI také Čína. V polovině ledna tamní startup DeepSeek představil stejnojmenný jazykový model, jež se podle testů dokáže vyrovnat nejlepším modelům jako jsou ChatGPT 4o nebo Claude 3.5 Sonnet.

DeepSeek se chlubí vysokou efektivitou tréninku a učení. Jeho největší výhodou je, že systém funguje na základě otevřeného přístupu. Jedná se o open-source model, jehož zdrojový kód může kdokoliv měnit či šířit dál. Na vývoji tak nepracuje uzavřený tým, ale zpravidla uživatelská komunita.

Evropská unie ale má zcela odlišný přístup k nejnovější technologii než USA nebo Čína. „Podle mě je smutné, že v Evropě nikdo neuvažuje podobným způsobem,“ říká šéf společnosti GoodAI Marek Rosa pro CNN Prima NEWS.

Nečinnost kritizovali i ekonomové, podle nichž se Starý kontinent vydal spíše cestou regulací než inovací. Jaký to může mít dopad na Evropu?

Soustředit se na AI? Perfektní nápad

„To je velmi dobrá otázka. Rozhodně nás Američané předběhnou v nových věcech,“ říká Rosa. Podle něj závody na poli umělé inteligence odhalují problém v evropské mentalitě.

„Zdá se mi, že lidem, nejen politikům, chybí ambice a myšlení zaměřené na byznys. Trump je trochu kontroverzní. Ale když se oprostím od něj, tak ta vize vybudovat ještě silnější Ameriku, soustředit se na AI a na byznys, to se mi zdá absolutně perfektní. Kdyby bylo něco takového v Evropě, tak bych se pod to ihned podepsal,“ uvádí Rosa.

Zároveň se ale neobává, že by mohutné investice připravily evropské uživatele o nové nástroje. „My také používáme umělou inteligenci, která je vyvíjená v USA. Případně pokud je to open-source nástroj, tak ho můžeme používat nezávisle na nich,“ popisuje slovenský vývojář a podnikatel.

Zakladatel GoodAI odhaduje, že masivní investice mohou způsobit, že státy jako USA či Čína budou schopné vyvinout novější a pokročilejší generaci jazykových modelů, které nebudou sdílet s ostatními.

„Budou si to držet pro sebe a tuto vyšší umělou inteligenci použijí na inovace. Je dost možné, že samotná umělá inteligence, její algoritmus, se stane komoditou,“ předpovídá Rosa. Je tak pravděpodobné, že se Američané budou snažit najít monetizační model, jak na umělé inteligenci vydělat.

Evropa by peníze utopila v grantech

Rosa z vlastních prostředků investoval zhruba 250 milionů korun do vývoje jazykových modelů a umělé inteligence. Ale s rozmachem nástroje ChatGPT si uvědomil, že nedokáže soutěžit s technologickými giganty. Přivítal by podobný program na rozvoj umělé inteligence z dílny Evropské unie?

„Pokud by s tím přišla EU, tak ne. Skončilo by to v divných grantech a konsorciích, kde by se finance utratily neefektivně jako většina evropských peněz,“ podotýká Rosa. Zdejší obdoba projektu Stargate by podle něj měla šanci, pokud by ji vedli podnikatelé typu Elona Muska.

„To nemohou tlačit úředníci, ale nějaký lídr, který je orientovaný na výsledky,“ popisuje Rosa a obratem dodává, že takového člověka v Evropě nevidí.

GoodAI založil Marek Rosa v roce 2014. Momentálně firma pracuje na vývoji videohry AI People, pomocí níž se snaží objevit způsob, jak rozvoj generativní umělé inteligence může pomoci a ulehčit práci tvůrcům videoher. Dále se GoodAI zaměřuje na vývoj technologie pro průzkumné a autonomní drony.

VIDEO: Unikátní záběry zřícení Muskovy rakety: Strašidelné a zároveň úžasné, říká autor videa

Tagy:
umělá inteligence Evropa byznys Spojené státy projekt Evropská unie USA Čína Donald Trump Oracle Stargate Marek Rosa ChatGPT OpenAI investice SoftBank Group GoodAI Space Engineers Keen Software House jazykové modely DeepSeek