Záhada jménem JFK. Co důležitého může Trump odtajnit o atentátu na prezidenta Kennedyho?

Když americký prezident Donald Trump s velkou pompou prohlásil, že nechá zveřejnit dosud přísně tajné materiály o atentátu na Johna F. Kennedyho, leckomu proběhlo hlavou: může být v pečlivě střežených dokumentech něco skutečně převratného? Brzy se to dozvíme.

Trumpovo rozhodnutí je splněním předvolebního slibu. Při přetahované o křeslo šéfa Bílého domu totiž Američanům řekl, že pokud si vyberou jeho, nechá odtajnit všechny zbylé materiály jak o smrti JFK z roku 1963, tak o neméně podezřelých vraždách Martina Luthera Kinga a senátora Roberta Kennedyho, obou z roku 1968.

Kolik se jen kolem těch tragédií vyrojilo konspiračních teorií!

Kolik zaručených scénářů, které prý nejvyšší místa schovávají před obyčejnými lidmi!

Teď se tedy má ukázat pravda.

Pokud ale čekáte třaskavá odhalení plná senzačních zvratů, budete podle reportáže CNN možná zklamáni. Přinejmenším podle Toma Samoluka, který měl možnost nahlédnout do materiálů o JFK už v 90. letech, kdy byl členem speciální vládní komise.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinci použili jako první smrtící superzbraň. Takhle vypadá válka budoucnosti, říká expert

„Nenajdete tam žádná přímá vodítka k nějakým utajovaným konkrétním pachatelům,“ prohlásil pro CNN Samoluk, který je dnes členem správní rady Nadace knihovny Johna F. Kennedyho. „Budete se muset spokojit s několika kousky skládačky, které snad člověku pomohou si udělat lepší obrázek.“

Proces zveřejnění obrovského množství federální vyšetřovací dokumentace o atentátu na JFK byl zahájen už v roce 1992. Tehdy Kongres schválil zákon, podle něhož musí být materiály zveřejněny, pokud prezident nerozhodne, že to může ohrozit národní zájmy.

Původní termín odtajnění dokumentů byl stanoven na rok 2017. Trump ve svém prvním funkčním období nejdříve nařídil šestiměsíční přezkoumání důsledků případného zveřejnění, následně oznámil, že některé dokumenty budou i nadále tajné, protože jejich zpřístupnění by mohlo mít neblahý vliv na národní bezpečnost.

Ani nyní to nepůjde úplně hladce.

Ředitel národní zpravodajské služby a generální prokurátor mají patnáct dnů na to, aby uvedené spisy podrobně přezkoumali a podali prezidentovi své stanovisko. V případě přezkumu dokumentů o Kingovi a Robertu Kennedym je tato lhůta stanovena na 45 dnů.

Zveřejnění bude spíš trapné

Netrpělivě to vyhlížejí především všichni ti, kteří v případě prezidenta Kennedyho odmítají uvěřit oficiální verzi Warrenovy komise o osamělém střelci Lee Harvey Oswaldovi.

Pochybovačů není málo. Počet Američanů, kteří věří, že se na spiknutí s cílem zabít prezidenta podílely i jiné osoby či dokonce instituce, podle průzkumů agentury Gallup v průběhu let nikdy neklesl pod 50 %.

Vražda tří oblíbených osobností během pouhých pěti let šokovala celý národ. Podněcovala k otázce, jak je možné, že by všechny tři mohl zabít osamělý střelec. Koncem 70. let se alternativní vysvětlení rozmohla natolik, až Sněmovna reprezentantů vytvořila vlastní výbor, který měl vraždy JFK a Kinga vyšetřit.

Závěrečná zpráva výboru z roku 1979 konstatovala, že Kennedy byl „pravděpodobně zavražděn v důsledku spiknutí“. Komise však zároveň nemohla přijít na žádné konkrétní spiklence. Pozdější analýza Národní akademie věd zpochybnila akustické důkazy, na jejichž základě by mohl existovat i druhý střelec.

Novinář Gerald Posner v případě JFK kdysi věřil teorii spiknutí. Po důkladné práci na své knize „Case Closed“ se však proměnil v obhájce teorie osamělého střelce. Nyní podle svých slov neočekává, že by měl podruhé měnit názor.

„Zveřejnění bude pro vládu spíš trapné než objevné,“ mínil.

Podle něj částečně odkryté dokumenty naznačují, že CIA sledovala Oswalda už několik týdnů před atentátem, když navštívil kubánský konzulát v Mexico City.

„Věděli, jak je nevyrovnaný a labilní?“ ptal se Posner řečnicky v rozhovoru pro CNN. „Pak se ze všeho nejvíc nabízí otázka: ‚Takže vy jste věděli, že je jako sud střelného prachu? Proč jste to tedy neřekli FBI, když se vrátil do Spojených států?‘“

Od roku 2017 bylo zveřejněno přes 70 tisíc dokumentů týkajících se atentátu na JFK, jsou umístěny na stránkách Národního archivu. Podle Bílého domu bylo v roce 2023 zpřístupněno již 99 % utajovaných dokumentů souvisejících s tímto případem.

Posner se domnívá, že příznivce konspiračních teorií ke změně názoru nepřesvědčí vůbec nic. Pokud jim odtajněné archivy nedají za pravdu, stejně si budou trvat na svém.

„Během let jsem poznal, co jsou zač. Buď budou tvrdit, že důkazy musely být zničeny, nebo že jsou někde jinde,“ řekl.

Zabíjely FBI a CIA?

V případě Roberta F. Kennedyho je situace možná trochu komplikovanější. I kolem jeho smrti se vznáší řada pochybností. V kauze senátora a někdejšího ministra spravedlnosti přitom nelze vyloučit, že jsou na místě.

Alespoň podle britského spisovatele Tima Tatea, který se atentátu na RFK věnuje téměř 30 let.

„Teoreticky by všechny dokumenty od lokálních agentur a FBI k této události měly být již uvolněny pro účely kalifornských státních archivů,“ prohlásil pro CNN. „Jedinou příslušnou agenturou, která své materiály o Robertu Kennedym dosud nepředala, je CIA. Pokud teď budou právě ony odtajněny, mohly by být přelomové. Existuje totiž dostatek důkazů jak o nepřátelství CIA vůči RFK (a naopak), tak o jejím možném zapojení do atentátu.“

Překvapení může nastat i v případě příběhu Martina Luthera Kinga. Kazatelův mladší syn Dexter už v roce 1997 oznámil, že jeho otce podle něj nezavraždil James Earl Ray, byť recidivistu z Illinois za tento zločin odsoudili k 99 letům vězení.

I zpráva sněmovního výboru ostatně uvedla, že v případě Kingovy smrti „pravděpodobně šlo o spiknutí“. Rodina populárního aktivisty už mnoho let poukazuje na to, že někdejší ředitel FBI J. Edgar Hoover označoval Kinga za nejznámějšího lháře v zemi, vyloženě jej nenáviděl, nechával mu odposlouchávat dům i kancelář, snažil se kazatele dokonce vydírat.

Nemohl tedy nařídit i nejradikálnější možný krok?

Bývalý velvyslanec OSN Andrew Young, jeden z Kingových nejbližších spolupracovníků, v roce 2008 pro CNN uvedl, že podle jeho názoru bylo jádrem atentátu vládní spiknutí. A to ať už Ray stiskl spoušť, nebo ne.

„Myslím, že na velmi vysokých místech existovalo rozhodnutí, že naše hnutí musí být zastaveno,“ řekl Young. „Určitě to sahalo až k FBI.“

Bylo to tak? To se možná už za několik týdnů ukáže.

MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Demonstrace jsou svolávány na základě lží, říká Fico. Cizí aktéři budou vyhoštěni

Tagy: