Zmizela ponorka mířící k vraku Titaniku. Na palubě má být i známý podnikatel

Vrak Titaniku a ponorka

U vraku Titaniku se ztratila turistická ponorka

Pobřežní hlídka z amerického města Boston spolu s kanadskými kolegy pátrá po pohřešované turistické ponorce, která plula k vraku parníku Titanic. Podmořský prostředek vlastní firma OceanGate Expeditions, která potvrdila, že na její palubě jsou lidé, neuvedla ale jejich počet. Podle listu The Guardian jich je pět. Stanice BBC uvedla, že mezi pohřešovanými je i britský miliardář a cestovatel Hamish Harding. Ten v příspěvku o plavbě jako spolucestujícího zmiňuje francouzského pilota ponorek Paula-Henriho Nargeoleta.

Vrak Titaniku leží na dně Atlantského oceánu přibližně 600 kilometrů od břehů kanadské provincie Nový Foundland asi 3 800 metrů pod hladinou. Cesta ponorkou k vraku Titaniku je turistickou atrakcí, jež podle britského deníku Daily Mirror vyjde skupinu na 250 tisíc dolarů (asi 5,4 milionu korun) a trvá deset dní.

ČTĚTE TAKÉ: Držte se dál od „špionážní“ velryby, varují norské úřady. Přiblížila se nebezpečně blízko Oslu

Expedici s turisty a vědci organizuje soukromá společnost OceanGate Expeditions, která v uplynulých dnech na síti Twitter psala o aktuálních misích. Firma potvrdila krátce před 18:00 SELČ, že jde o její plavidlo, nesdělila však, kolik lidí je na jeho palubě. BBC uvádí, že dotyčná ponorka pojme pět lidí, z toho tři platící cestující, jednoho kapitána a jednoho odborníka. Internetové stránky firmy večer přestaly fungovat.

Harding se prý podíval i do vesmíru

Ponorka vyplula v sobotu z kanadské obce St John's, k vraku Titaniku dorazila v neděli ráno. Na palubě jsou zásoby kyslíku na 96 hodin, uvedla BBC. Harding, který je také pilot a podle některých médií se už podíval i do vesmíru, byl nejspíš jedním z cestujících.

„Snažíme se všemi způsoby pracovat na tom, abychom posádku dostali zpět do bezpečí. Veškeré své úsilí teď věnujeme pasažérům ponorky a jejich rodinám,“ sdělila BBC firma OceanGate Expeditions.

„Konečně mohu hrdě oznámit, že jsem se přidal k expedici k Titaniku jako specialista. Vzhledem k nejhorší zimě na Novém Foundlandu za posledních 40 let bude tato mise pravděpodobně první a jedinou manuálně řízenou misí k Titaniku v roce 2023,“ napsal na sociální sítě Harding. „V týmu na ponorce je několik legendárních průzkumníků, z nichž někteří mají za sebou více než 30 ponorů k RMS Titanic od 80. let minulého století, včetně PH Nargeoleta,“ dodal Harding.

Společné záchranné koordinační centrum v Halifaxu v kanadském Novém Skotsku uvedlo, že plavidlo bylo nahlášeno jako pohřešované v neděli kolem 21:13 místního času (pondělí 2:13 SELČ). David Concannon, poradce OceanGate Expeditions, uvedl, že společnost ztratila kontakt s ponorkou v neděli ráno. Vzhledem k jeho propočtům posádka do pondělního odpoledne spotřebovala asi třetinu zásob kyslíku, uvedla agentura AP.

Legendární britský parník Titanic, největší loď své doby, se potopil následkem srážky s ledovcem při plavbě z britského Southamptonu do amerického New Yorku v roce 1912. Na palubě bylo tehdy přes 2 200 pasažérů, o život jich při neštěstí přišlo přes 1 500. Vrak Titaniku objevila americko-francouzská expedice v roce 1985.

Vzácné záběry zachycují vrak Titaniku:

Britský kontradmirál ve výslužbě Chris Parry varoval, že pátrání po turistické ponorce bude velmi obtížné. „Mořské dno je zvlněné. Samotný Titanic leží v příkopu. Kolem je spousta trosek,“ popsal Parry podmínky stanici Sky News.

Tagy: