Ve středu po třetí hodině ranní přijali policisté na lince 158 opravdu kuriózní oznámení. Volající muž tvrdil, že u silnice vidí bílého klokana.
„V telefonátu upřesnil, že jede s kolegou autem z Dražejova na Strakonice a na pravé straně, asi tak deset metrů za cedulí Nový Dražejov, vidí v příkopě klokana, je bílý, kouká na ně a skáče. Oznamovatel si stál za svým tvrzením. Policistovi zopakoval, že opravdu vidí klokana a srandu si nedělá,“ uvedla strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková.
Klokaní pěstouni: Když mláďata přijdou o mámu
V roce 2005 vzniklo v australském Alice Springs záchranné centrum pro klokany. V navazujícím azylu The Kangaroo Sanctuary Alice Springs, který se od roku 2011 rozprostírá na sedmdesáti šesti hektarech, vznikl bezpečný domov pro osiřelá mláďata i zraněné dospělé jedince. Jejich cílem je osvěta a péče o všechna zdejší divoká zvířata, ne jen klokany.
Operační důstojník vyslal na místo strakonickou policejní hlídku. „Ta však při kontrole terénu žádného vačnatce ani jiné podobné zvíře nenašla. Nebyl tam už ani oznamovatel. Co řidič viděl? Že by déjà vu? Nebo snad někomu utekl?,“ dodala Nováková.
Klokan bílý jako druh neexistuje. Tato barva ovšem není nijak výjimečná u klokanů rudokrkých, u nichž je gen pro bílou barvu přirozeně rozptýlený. V českých zoologických zahradách jsou bíle zbarvení klokani k vidění, letos se jeden narodil ve zlínské zoo.
Ačkoliv nyní si ze strakonické policie zřejmě někdo udělal legraci, uprchlí klokani opravdu po českých lesích občas běhají. Před dvěma roky takto policisté dokonce hledali rovněž bílého klokana v Říčanech u Prahy. Jeho majitelka ho nakonec vypátrala sama.