Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo východ Slovenska, se v zemi může kdykoliv opakovat. Vědci to sdělili TV Markíze a webu Nový čas. Za jednu z nejrizikovějších oblastí označili tektonicky aktivní okolí Trnavy, kde před 100 lety byly zaznamenány mimořádně silné otřesy.
„Na Slovensku je několik oblastí, ve kterých mohou vzniknout zemětřesení pátého stupně či silnější. Nevíme však, kdy a kde,“ řekl geofyzik Peter Moczo webu Nový Čas v reakci na pondělní zemětřesení. Podle odborníků je téměř jisté, že Slovensko čekají další otřesy.
ČTĚTE TAKÉ: Ničivé zemětřesení srovnalo se zemí řadu afghánských obcí. Úřady hlásí přes tisíc obětí
Geologové a seismologové upozorňují zejména na místa, kde jev v minulosti proběhl. Rizikovou oblastí je podle nich Trnava, kterou před sto lety zasáhlo zemětřesení asi 32krát silnější než to pondělní. „Kdyby tam zítra došlo k silnějšímu jevu, nepřekvapí nás to,“ sdělil seismolog Kristián Csicsay TV Markíze. „Hromadí se tam energie, jelikož dlouho k žádným otřesům nedošlo,“ vysvětlil.
„Mezi oblasti s rizikem minimálně pětistupňového zemětřesení patří Dobrá Voda v Malých Karpatách, okolí Žiliny, střední Slovensko, Komárno a nedávno aktivní východní Slovensko,“ informoval Moczo.
Východní Slovensko zasáhlo v pondělí večer zemětřesení o síle pěti stupňů. Otřesy byly cítit v Prešovském a Košickém kraji a na některých místech způsobily menší škody na budovách. „K jevu došlo kvůli pohybu zemské desky na zlomu, který se táhne od Svidníka do Stredy nad Bodrogom,“ popsal geolog Stanislav Jacko TV Markíze. Pravděpodobně se jednalo o nejsilnější zemětřesení na Slovensku za posledních 80 let.