reklama

Učitelé o testování na covid nemají zájem. Dostavit by se měli všichni, vyzývá Plaga

Možnost nechat se zdarma testovat na koronavirus by měli využít všichni učitelé. V úterý to pedagogům vzkázal ministr školství Robert Plaga. Zájem ze strany učitelů ale zatím moc velký není. Podle informací z krajů se jich chce nechat testovat jen třetina. Ministr jejich dosavadní nezájem nechce komentovat.

reklama

Testování pedagogů začalo v pátek na odběrových místech u nemocnic a zdravotnických zařízení. Mohlo by se týkat přibližně 200 tisíc učitelů, vychovatelů i dalších pedagogických pracovníků. Odběrová místa ale zatím žádnému náporu nečelí.

K tématu

Například na základní škole v Praze 7 je 50 pedagogů, testovat se zatím nechalo jen deset z nich. „Vnímáme to jako určitou vstřícnost, ale upřímně řečeno, takový zájem není. Jednak se bojí, že pokud nemají příznaky, že tam něco chytnou, a jednak někteří už byli testováni,“ popisuje ředitel základní školy Bohumil Kettner.

Ministr školství vyzval učitele, aby jich ale na testy šlo co nejvíc. „Chtěl bych vybídnout všechny pedagogy, aby tuto příležitost využili,“ vzkázal jim.

V Karlovarském kraji se k dnešnímu ránu nechala otestovat asi stovka pedagogů, očekává se, že číslo poroste s tím, jak poroste počet míst, kde se budou moci nechat testovat.

Hrozí mikroohniska na školách

Lepší to není ani v dalších krajích. Ve Fakultní nemocnici Brno testovali za pátek a pondělí celkem 84 učitelů, z toho 7 jich bylo pozitivních. V jihlavské nemocnici bylo za pátek a včerejšek testováno celkem 25 učitelů a žádný výsledek nevyšel pozitivně. Na testy nechodí učitelé ve velkém ani ve Zlínském kraji.

„V našich čtyřech nemocnicích byl zájem velmi nízký, přihlásilo se 20 až 25 pedagogů, v tuto chvílí máme otestováno přes 200 pedagogů,“ popisuje mluvčí Nemocnic zlínského kraje Egon Havrlant.

Pokud se trend nezmění a učitelé na testy nebudou chodit, podle virologa mohou vzniknout mikroohniska na školách. „Zcela určitě proces šířící se nákazy ve sborovnách a třídách bude nepochybně pokračovat, a je to nepříjemná zpráva, protože jsme mohli mít situaci lépe pod kontrolou,“ myslí si virolog a ředitel Biologického centra Libor Grubhoffer.

Přednostní testování učitelů začalo v pátek a pokračovat by mělo do 18. prosince.

Tagy: testování učitelé pandemie koronavirus COVID-19 Egon Havrlant Libor Grubhoffer testování učitelů

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ vyjádření Babiše a Hamáčka: Proč vicepremiér neletí jednat o Sputniku?

Sledujte ŽIVĚ vyjádření Babiše a Hamáčka: Proč vicepremiér neletí jednat o Sputniku?

Proč vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) neodletí do Moskvy vyjednávat o dodávce vakcíny Sputnik V? Předseda sociální demokracie cestu plánoval, nesouhlasil s ní ale premiér Andrej Babiš (ANO). Hamáček tak otočil a oznámil, že po domluvě s premiérem by bylo dobré, aby se zúčastnil pondělního jednání vlády. Sledujte Hamáčkovo i Babišovo vyjádření na mimořádné sobotní tiskové konferenci, která začíná v 19:45.

Arenberger si vybral novou náměstkyni. Přichází Vašáková z Thomayerovy nemocnice
Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Volby vyhrajeme a zavřeme Babiše, hlásá Chcípl PES. Hnutí představilo program
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
Další články
reklama
reklama