reklama

Učitelé o testování na covid nemají zájem. Dostavit by se měli všichni, vyzývá Plaga

Možnost nechat se zdarma testovat na koronavirus by měli využít všichni učitelé. V úterý to pedagogům vzkázal ministr školství Robert Plaga. Zájem ze strany učitelů ale zatím moc velký není. Podle informací z krajů se jich chce nechat testovat jen třetina. Ministr jejich dosavadní nezájem nechce komentovat.

reklama

Testování pedagogů začalo v pátek na odběrových místech u nemocnic a zdravotnických zařízení. Mohlo by se týkat přibližně 200 tisíc učitelů, vychovatelů i dalších pedagogických pracovníků. Odběrová místa ale zatím žádnému náporu nečelí.

K tématu

Například na základní škole v Praze 7 je 50 pedagogů, testovat se zatím nechalo jen deset z nich. „Vnímáme to jako určitou vstřícnost, ale upřímně řečeno, takový zájem není. Jednak se bojí, že pokud nemají příznaky, že tam něco chytnou, a jednak někteří už byli testováni,“ popisuje ředitel základní školy Bohumil Kettner.

Ministr školství vyzval učitele, aby jich ale na testy šlo co nejvíc. „Chtěl bych vybídnout všechny pedagogy, aby tuto příležitost využili,“ vzkázal jim.

V Karlovarském kraji se k dnešnímu ránu nechala otestovat asi stovka pedagogů, očekává se, že číslo poroste s tím, jak poroste počet míst, kde se budou moci nechat testovat.

Hrozí mikroohniska na školách

Lepší to není ani v dalších krajích. Ve Fakultní nemocnici Brno testovali za pátek a pondělí celkem 84 učitelů, z toho 7 jich bylo pozitivních. V jihlavské nemocnici bylo za pátek a včerejšek testováno celkem 25 učitelů a žádný výsledek nevyšel pozitivně. Na testy nechodí učitelé ve velkém ani ve Zlínském kraji.

„V našich čtyřech nemocnicích byl zájem velmi nízký, přihlásilo se 20 až 25 pedagogů, v tuto chvílí máme otestováno přes 200 pedagogů,“ popisuje mluvčí Nemocnic zlínského kraje Egon Havrlant.

Pokud se trend nezmění a učitelé na testy nebudou chodit, podle virologa mohou vzniknout mikroohniska na školách. „Zcela určitě proces šířící se nákazy ve sborovnách a třídách bude nepochybně pokračovat, a je to nepříjemná zpráva, protože jsme mohli mít situaci lépe pod kontrolou,“ myslí si virolog a ředitel Biologického centra Libor Grubhoffer.

Přednostní testování učitelů začalo v pátek a pokračovat by mělo do 18. prosince.

Tagy: testování učitelé pandemie koronavirus COVID-19 Egon Havrlant Libor Grubhoffer testování učitelů

Další hlavní zprávy

360°

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Co to znamená pro plány krajů v Česku? Mají kapacity, vlastní kampaně i registry, ale namísto vakcín prázdné mrazáky. Co bude dál? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama