reklama

Učitelé o testování na covid nemají zájem. Dostavit by se měli všichni, vyzývá Plaga

Možnost nechat se zdarma testovat na koronavirus by měli využít všichni učitelé. V úterý to pedagogům vzkázal ministr školství Robert Plaga. Zájem ze strany učitelů ale zatím moc velký není. Podle informací z krajů se jich chce nechat testovat jen třetina. Ministr jejich dosavadní nezájem nechce komentovat.

reklama

Testování pedagogů začalo v pátek na odběrových místech u nemocnic a zdravotnických zařízení. Mohlo by se týkat přibližně 200 tisíc učitelů, vychovatelů i dalších pedagogických pracovníků. Odběrová místa ale zatím žádnému náporu nečelí.

Například na základní škole v Praze 7 je 50 pedagogů, testovat se zatím nechalo jen deset z nich. „Vnímáme to jako určitou vstřícnost, ale upřímně řečeno, takový zájem není. Jednak se bojí, že pokud nemají příznaky, že tam něco chytnou, a jednak někteří už byli testováni,“ popisuje ředitel základní školy Bohumil Kettner.

Ministr školství vyzval učitele, aby jich ale na testy šlo co nejvíc. „Chtěl bych vybídnout všechny pedagogy, aby tuto příležitost využili,“ vzkázal jim.

V Karlovarském kraji se k dnešnímu ránu nechala otestovat asi stovka pedagogů, očekává se, že číslo poroste s tím, jak poroste počet míst, kde se budou moci nechat testovat.

Hrozí mikroohniska na školách

Lepší to není ani v dalších krajích. Ve Fakultní nemocnici Brno testovali za pátek a pondělí celkem 84 učitelů, z toho 7 jich bylo pozitivních. V jihlavské nemocnici bylo za pátek a včerejšek testováno celkem 25 učitelů a žádný výsledek nevyšel pozitivně. Na testy nechodí učitelé ve velkém ani ve Zlínském kraji.

„V našich čtyřech nemocnicích byl zájem velmi nízký, přihlásilo se 20 až 25 pedagogů, v tuto chvílí máme otestováno přes 200 pedagogů,“ popisuje mluvčí Nemocnic zlínského kraje Egon Havrlant.

Pokud se trend nezmění a učitelé na testy nebudou chodit, podle virologa mohou vzniknout mikroohniska na školách. „Zcela určitě proces šířící se nákazy ve sborovnách a třídách bude nepochybně pokračovat, a je to nepříjemná zpráva, protože jsme mohli mít situaci lépe pod kontrolou,“ myslí si virolog a ředitel Biologického centra Libor Grubhoffer.

Přednostní testování učitelů začalo v pátek a pokračovat by mělo do 18. prosince.

Tagy:
testování učitelé pandemie koronavirus COVID-19 Egon Havrlant Libor Grubhoffer testování učitelů
Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

O rasistickém hučení na Spartě píší i ve Skotsku a vytahují i Kúdelu. Beauguel se naštval

Měla to být oslava fotbalu, Sparta chtěla zaskočit ve 3. předkole Ligy mistrů silné Monako a přiblížit se účasti v základní skupině milionářské soutěže, ve které absentuje už 16 let. Prestižní zápas měl ale hned několik kaněk. Zaprvé prohra 0:2, zadruhé rasistické hučení několika fanoušků Letenských, které zase jednou Českou republiku „proslavilo“ v zahraničí.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

Když fotbalistům během dovolené chutná. Neymar překvapil fanoušky svým břichem

Náročná sezona se mu protáhla skrze mistrovství Jižní Ameriky s názvem Copa América až do července. Až pak mohla superstar klubu Paris Saint-Germain vyrazit na dovolenou, kterou strávila s přáteli na španělském ostrově Ibiza. Z ní se na internetu objevily fotky, které odhalují, že Brazilec není v nejlepší fyzické formě. Fanoušci se do něj kvůli tomu trefují, stejně jako před pár týdny do jeho krajana a fotbalisty Arsenalu Williana.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

reklama