reklama

Učitelé o testování na covid nemají zájem. Dostavit by se měli všichni, vyzývá Plaga

Možnost nechat se zdarma testovat na koronavirus by měli využít všichni učitelé. V úterý to pedagogům vzkázal ministr školství Robert Plaga. Zájem ze strany učitelů ale zatím moc velký není. Podle informací z krajů se jich chce nechat testovat jen třetina. Ministr jejich dosavadní nezájem nechce komentovat.

reklama

Testování pedagogů začalo v pátek na odběrových místech u nemocnic a zdravotnických zařízení. Mohlo by se týkat přibližně 200 tisíc učitelů, vychovatelů i dalších pedagogických pracovníků. Odběrová místa ale zatím žádnému náporu nečelí.

Například na základní škole v Praze 7 je 50 pedagogů, testovat se zatím nechalo jen deset z nich. „Vnímáme to jako určitou vstřícnost, ale upřímně řečeno, takový zájem není. Jednak se bojí, že pokud nemají příznaky, že tam něco chytnou, a jednak někteří už byli testováni,“ popisuje ředitel základní školy Bohumil Kettner.

Ministr školství vyzval učitele, aby jich ale na testy šlo co nejvíc. „Chtěl bych vybídnout všechny pedagogy, aby tuto příležitost využili,“ vzkázal jim.

V Karlovarském kraji se k dnešnímu ránu nechala otestovat asi stovka pedagogů, očekává se, že číslo poroste s tím, jak poroste počet míst, kde se budou moci nechat testovat.

Hrozí mikroohniska na školách

Lepší to není ani v dalších krajích. Ve Fakultní nemocnici Brno testovali za pátek a pondělí celkem 84 učitelů, z toho 7 jich bylo pozitivních. V jihlavské nemocnici bylo za pátek a včerejšek testováno celkem 25 učitelů a žádný výsledek nevyšel pozitivně. Na testy nechodí učitelé ve velkém ani ve Zlínském kraji.

„V našich čtyřech nemocnicích byl zájem velmi nízký, přihlásilo se 20 až 25 pedagogů, v tuto chvílí máme otestováno přes 200 pedagogů,“ popisuje mluvčí Nemocnic zlínského kraje Egon Havrlant.

Pokud se trend nezmění a učitelé na testy nebudou chodit, podle virologa mohou vzniknout mikroohniska na školách. „Zcela určitě proces šířící se nákazy ve sborovnách a třídách bude nepochybně pokračovat, a je to nepříjemná zpráva, protože jsme mohli mít situaci lépe pod kontrolou,“ myslí si virolog a ředitel Biologického centra Libor Grubhoffer.

Přednostní testování učitelů začalo v pátek a pokračovat by mělo do 18. prosince.

Tagy:
testování učitelé pandemie koronavirus COVID-19 Egon Havrlant Libor Grubhoffer testování učitelů

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama