CNN Prima News Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin

Výpis příspěvků ke štítku „Usáma bin Ládin“

CNN: Smrt přišla z nebe. Šéfa Al-Káidy Zavahrího zabil dron na balkoně v Kábulu

2. srpna 2022 05:08

Při americké protiteroristické operaci v Afghánistánu byl v neděli pomocí bezpilotního letounu zabit 71letý lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí. Potvrdil to dnes americký prezident Joe Biden krátce poté, co americká média s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že Zavahrí byl zabit při operaci Ústřední zpravodajské služby (CIA). Tálibán hrubě porušil dohodu z Dauhá tím, že v Afghánistánu poskytl útočiště lídrovi teroristické skupiny Al-Káida, podle agentury Reuters to uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Nástupce bin Ládina je po smrti. Zemřel při americkém útoku v Afghanistánu, píší média

1. srpna 2022 23:59

První muž teroristické organizace Al-Káida Ajman az-Zaváhirí zemřel během útoku USA v Afghánistánu, informuje britská televize Sky News. Podle americké stanice CNN šlo o útok drony, agentura Reuters informuje o akci CIA. 71letý Zaváhirí byl osobním lékařem Usámy bin Ládina. Po jeho smrti v roce 2011 se stal tváří militantní islamistické organizace.

Kubišova neteř: Honzíček byl zbojník s dvojkou z mravů. Škrtil spolužáky, tátu měl divocha

27. května 2022 16:43

Jana Kubiše měli ve škole za pěkné kvítko, patřilo k němu rošťáctví a nahánění děvčat. Jenže ševcův syn z Dolních Vilémovic u Třebíče to v životě neměl lehké – dávno před tím, než poslal do pekla nacistického tyrana Reinharda Heydricha, mu jako malému brzy zemřela maminka, vyrůstal v chudobě, musel se obejít bez táty zavřeného za choulostivý přečin. Dnes stojí před Janovým rodným domem busta. A hrdinova neteř se synovcem pro CNN Prima NEWS vyprávějí, že se rodina dočkala mnohé bolesti nejen za války, ale i po ní.

Založil tým, který dopadl bin Ládina. Zemřel legendární „slovenský Chuck Norris“

28. prosince 2021 15:09

V americké armádě a námořnictvu je legendou. Roku 1980 Richard Marcinko, muž se slovenskými kořeny, založil světoznámou jednotku SEAL Team 6, která v roce 2011 dopadla a zabila Usámu bin Ládina. Na kontě měl řadu akcí, ať už válečných, nebo záchranných. I proto si u našich východních sousedů vysloužil přirovnání k Chucku Norrisovi, pro kterého nic nebylo nemožné. O vánočních svátcích však jeho rodina sdílela smutnou zprávu. Marcinko 25. prosince zemřel, bylo mu 81 let.

Nové detaily k 11. září. FBI odtajnila spis, popisuje kontakt únosců se spolupracovníky

12. září 2021 09:58

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument zabývající se logistickou podporou pro dva saúdskoarabské únosce při útocích z 11. září 2001. Šestnáctistránkový výpis popisuje kontakt únosců se saúdskoarabskými spolupracovníky ve Spojených státech, ale neposkytuje žádné důkazy, že by se na útocích saúdskoarabská vláda podílela, napsala dnes agentura AP.

Děti obětí 11. září vypráví: Táta zachránil Bílý dům, když se vzbouřil teroristům

11. září 2021 18:55

Při teroristických útocích 11. září 2001 v USA zemřely téměř tři tisíce lidí. Mnoho lidí z celého světa před 20 lety ztratilo své blízké a příbuzné. Řada dětí již znovu neviděla své rodiče. Právě o těch, kteří 11. září zažili jako nejmenší a přišli o své tatínky či maminky, vychází nyní kniha. V ní děti zemřelých popisují, jak se s jejich smrtí posléze vyrovnávaly.

Tisíce lidí si připomínají oběti teroru. Čtou se jména zemřelých, Biden volá po jednotě

11. září 2021 16:12

Celý svět si v sobotu připomíná 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001. V americkém New Yorku –⁠ přímo v místě, kde stálo Světové obchodní centrum zvané Dvojčata, jsou přítomny tisíce lidí. Na vzpomínkové akci se čtou jména všech obětí, kterých celkově byly téměř tři tisíce. Události se mimo jiné účastní i americký prezident Joe Biden. Ten Američany již před tím vyzval k jednotě.

Mozek útoků z 11. září stále čeká na soud. Proces tisíciletí byl odložen kvůli covidu

10. září 2021 19:58

Byl to on, kdo vymyslel a naplánoval útoky z 11. září 2001, tvrdí Američané. Chálid Šajch Muhammad je měl začít osnovat ve druhé polovině 90. let společně s Usámou bin Ládinem. Ten byl zastřelen v roce 2011 ve své rezidenci nedaleko Islámábádu. Muhammad byl dopaden o celých osm let dříve. Později byl převezen na americkou základnu na kubánském Guantánamu, kde byl podroben tvrdému mučení. Jeden z nejvyšších představitelů al-Káidy tam nyní ještě stále čeká na soud.