CNN Prima News Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin

Výpis příspěvků ke štítku „Usáma bin Ládin“

Šéf Hamásu si užíval útoky v televizi z Kataru, přežil i atentát. Kdo je Ismáíl Haníja?

Zatímco palestinský Hamás útočil na Izrael, jeho vůdce Ismáíl Haníja vše sledoval z bezpečí své kanceláře v Kataru. Nejspíš se přitom škodolibě radoval z nejkrvavějšího útoku na Izrael v historii, píše Daily Mail. Haníja, jenž vyrůstal v uprchlickém táboře v Gaze, se k Hamásu přidal během vysokoškolských studií. Pod jeho vedením se hnutí podařilo získat kontrolu nad Pásmem Gazy.

Záběry, které svět nikdy nezapomene: Před 22 lety teroristé šokovali Američany

Kouř linoucí se z nejvyšších budov v New Yorku, lidé, kteří před uhořením volí skok z výšky, a pak už jen trosky. Když teroristé z al-Káidy 11. září 2001 unesli čtveřici letadel, aby s nimi při sebevražedných útocích zničili významné budovy v USA, otřásli tím celým světem. Akce ozbrojenců za sebou nechala tisíce mrtvých, nesmazatelně se vryla do paměti Američanů a dalších a hlavně rozpoutala válku s terorismem. Podívejte se na záběry, které tehdy obletěly celý svět.

CNN: Smrt přišla z nebe. Šéfa Al-Káidy Zavahrího zabil dron na balkoně v Kábulu

Při americké protiteroristické operaci v Afghánistánu byl v neděli pomocí bezpilotního letounu zabit 71letý lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí. Potvrdil to dnes americký prezident Joe Biden krátce poté, co americká média s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že Zavahrí byl zabit při operaci Ústřední zpravodajské služby (CIA). Tálibán hrubě porušil dohodu z Dauhá tím, že v Afghánistánu poskytl útočiště lídrovi teroristické skupiny Al-Káida, podle agentury Reuters to uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Nástupce bin Ládina je po smrti. Zemřel při americkém útoku v Afghanistánu, píší média

První muž teroristické organizace Al-Káida Ajman az-Zaváhirí zemřel během útoku USA v Afghánistánu, informuje britská televize Sky News. Podle americké stanice CNN šlo o útok drony, agentura Reuters informuje o akci CIA. 71letý Zaváhirí byl osobním lékařem Usámy bin Ládina. Po jeho smrti v roce 2011 se stal tváří militantní islamistické organizace.

Kubišova neteř: Honzíček byl zbojník s dvojkou z mravů. Škrtil spolužáky, tátu měl divocha

Jana Kubiše měli ve škole za pěkné kvítko, patřilo k němu rošťáctví a nahánění děvčat. Jenže ševcův syn z Dolních Vilémovic u Třebíče to v životě neměl lehké – dávno před tím, než poslal do pekla nacistického tyrana Reinharda Heydricha, mu jako malému brzy zemřela maminka, vyrůstal v chudobě, musel se obejít bez táty zavřeného za choulostivý přečin. Dnes stojí před Janovým rodným domem busta. A hrdinova neteř se synovcem pro CNN Prima NEWS vyprávějí, že se rodina dočkala mnohé bolesti nejen za války, ale i po ní.

Založil tým, který dopadl bin Ládina. Zemřel legendární „slovenský Chuck Norris“

V americké armádě a námořnictvu je legendou. Roku 1980 Richard Marcinko, muž se slovenskými kořeny, založil světoznámou jednotku SEAL Team 6, která v roce 2011 dopadla a zabila Usámu bin Ládina. Na kontě měl řadu akcí, ať už válečných, nebo záchranných. I proto si u našich východních sousedů vysloužil přirovnání k Chucku Norrisovi, pro kterého nic nebylo nemožné. O vánočních svátcích však jeho rodina sdílela smutnou zprávu. Marcinko 25. prosince zemřel, bylo mu 81 let.

Nové detaily k 11. září. FBI odtajnila spis, popisuje kontakt únosců se spolupracovníky

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument zabývající se logistickou podporou pro dva saúdskoarabské únosce při útocích z 11. září 2001. Šestnáctistránkový výpis popisuje kontakt únosců se saúdskoarabskými spolupracovníky ve Spojených státech, ale neposkytuje žádné důkazy, že by se na útocích saúdskoarabská vláda podílela, napsala dnes agentura AP.