Expert: Teroristické útoky od Al-Káidy? Hrozba se nezvýšila, hvězdný byl „jen“ rok 2001

Šéf Al-Káidy Ajmán Zavahrí neměl takové postavení, aby se kvůli jeho zabití zvýšila hrozba teroristického útoku, popsal v pořadu Nový den bezpečnostně-politický analytik Martin Svárovský (KDU-ČSL). Ve vysílání CNN Prima NEWS dále uvedl, jak organizace funguje a jakou roli nyní zastává USA.

Hrozba teroristického útoku nebyla podstatně zvýšena. Musíme si uvědomit, že organizace zažila svoji hvězdnou hodinu v roce 2001 při útocích na Dvojčata, ale nyní podléhala 20 letům decimace,“ uvedl v pořadu Nový den Svárovský.

Jenže podle USA zabití šéfa Al-Káidy Ajmána Zavahrího prý může vyprovokovat stoupence této teroristické sítě k útokům na americká zařízení a občany. Varovalo před tím americké ministerstvo zahraničí. Podle americké diplomacie mohou mít útoky, které teroristé plánují, řadu podob, včetně sebevražedných atentátů, vražd, únosů či pumových útoků.

Jde o „franšízu“

„Al-Káida je franšízou a zaměřuje se spíše na partnerství s džihádistickými skupinami. Decentralizovala vedení, což jí umožnilo přežít,“ popsal dále expert. Zásah proti Zavahrímu je podle něj záležitost lokálního významu.

„Byl pokračovatel Usáma bin Ládina, byť neměl takové postavení. I podle dřívějších vyjádření Al-Káida nepředstavuje nebezpečí podobné jako v roce 2001,“ ubezpečil. Naopak pro USA byl útok prý demonstrací jejich sil.

„Velká část kritizovala amerického prezidenta Joea Bidena, že rychlým stažením ze země ztratí schopnosti zásahu. Nyní ale USA prokázaly, že tuto schopnost mají,“ okomentoval s tím, že tajné jednotky při zásahu nejspíš s Talibánem nespolupracovaly.

„Musela to být ale velmi náročná operace, Zavahrího museli lokalizovat a útok načasovat. Je tak jasné, že museli mít lokální spolupracovníky, ale ne z Talibánu,“ dodal s tím, že zabití vůdce Zavahrího znamenalo pro Talibán ponížení, což dokazuje fakt, že se první dva dny snažil utajit, kdo byl obětí útoku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.