Rozhovor s expertem o teroristických útocích Al-Káidy
Šéf Al-Káidy Ajmán Zavahrí neměl takové postavení, aby se kvůli jeho zabití zvýšila hrozba teroristického útoku, popsal v pořadu Nový den bezpečnostně-politický analytik Martin Svárovský (KDU-ČSL). Ve vysílání CNN Prima NEWS dále uvedl, jak organizace funguje a jakou roli nyní zastává USA.
Hrozba teroristického útoku nebyla podstatně zvýšena. Musíme si uvědomit, že organizace zažila svoji hvězdnou hodinu v roce 2001 při útocích na Dvojčata, ale nyní podléhala 20 letům decimace,“ uvedl v pořadu Nový den Svárovský.
Jenže podle USA zabití šéfa Al-Káidy Ajmána Zavahrího prý může vyprovokovat stoupence této teroristické sítě k útokům na americká zařízení a občany. Varovalo před tím americké ministerstvo zahraničí. Podle americké diplomacie mohou mít útoky, které teroristé plánují, řadu podob, včetně sebevražedných atentátů, vražd, únosů či pumových útoků.
Jde o „franšízu“
„Al-Káida je franšízou a zaměřuje se spíše na partnerství s džihádistickými skupinami. Decentralizovala vedení, což jí umožnilo přežít,“ popsal dále expert. Zásah proti Zavahrímu je podle něj záležitost lokálního významu.
„Byl pokračovatel Usáma bin Ládina, byť neměl takové postavení. I podle dřívějších vyjádření Al-Káida nepředstavuje nebezpečí podobné jako v roce 2001,“ ubezpečil. Naopak pro USA byl útok prý demonstrací jejich sil.
„Velká část kritizovala amerického prezidenta Joea Bidena, že rychlým stažením ze země ztratí schopnosti zásahu. Nyní ale USA prokázaly, že tuto schopnost mají,“ okomentoval s tím, že tajné jednotky při zásahu nejspíš s Talibánem nespolupracovaly.
„Musela to být ale velmi náročná operace, Zavahrího museli lokalizovat a útok načasovat. Je tak jasné, že museli mít lokální spolupracovníky, ale ne z Talibánu,“ dodal s tím, že zabití vůdce Zavahrího znamenalo pro Talibán ponížení, což dokazuje fakt, že se první dva dny snažil utajit, kdo byl obětí útoku.