reklama
CNN Prima News ústavní činitelé

ústavní činitelé

Výpis příspěvků ke štítku „ústavní činitelé“

Babiš chce zmrazit platy politiků a soudců. I příští rok mají brát jako letos

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhuje pro příští rok zmrazit platy politiků na letošní úrovni, která je stejná jako loni. Očekávaný růst platů pro příští rok, který by podle něj měl představovat nejméně 5,9 procenta, pokládá za nepřijatelný. Zmrazení by se týkalo i soudců. Návrh zákona, který by růst platů zastavil, předložil Babiš jako poslanec ve Sněmovně. Musí ho schválit dolní komora, Senát a podepsat prezident. Není jisté, zda se celý legislativní proces stihne do voleb.

Sledujte ZÁZNAM: Ústavní činitelé jednali o dopadech pandemie. Vystrčila nepozvali

Na Pražském hradě proběhla schůzka ústavních činitelů ke koordinaci české zahraniční politiky. Na Twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Politici proberou dopady pandemie, novou americkou administrativu a transatlantické vztahy i spoluprací v rámci NATO. Na schůzku opět nebyl pozván druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

V bojích o Náhorní Karabach umírají civilisté. Musí skončit, apelují představitelé ČR

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach pokračovaly v noci na úterý a neustaly ani přes den. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev a prokuratura oznámili, že při arménském ostřelování přišlo o život více než dvacet civilistů a dalších několik desítek utrpělo zranění. Arménské ministerstvo zahraničí zase hlásilo, že při ostřelování arménského města Vardenis byl zabit jeden civilista. Vrcholní čeští politici na schůzce v Lánech na obě strany apelovali, aby zastavily boje a hledaly řešení konfliktu diplomatickými prostředky.

Cesta na Tchaj-wan nebyla protičínská, shodli se politici na schůzce, kam Vystrčil nesměl

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom nejvyšší ústavní činitelé na úterní schůzce v Lánech. Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval právě kvůli tomu, že Tchaj-wan navštívil.

reklama