Sněmovna schválila růst platů politiků
Sněmovna schválila spornou novelu, podle níž letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent. Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent. Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků až do roku 2029 na loňské úrovni. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že celé Česko vidělo „papalášství vlády“. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naopak argumentoval, že bylo nutné úpravu přijmout, jinak by v budoucnu hrozil skokový nárůst mezd politiků.
Pro předlohu zvedlo ruku 67 poslanců ze 127 přítomných, proti hlasovalo 58 poslanců z ANO, SPD a Pirátské strany. Předlohu podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09.
K TÉMATU: Platy poslanců jsou marginální věc, řekl Kučera. Mělo to být dávno vyřešené, namítl Nacher
Jurečka připomněl, že řada poslanců vyrazila do Olomouce na poslední rozloučení se zesnulým zákonodárcem Milanem Ferancem (ANO). Podněty SPD proto považuje za zbytečné, jelikož vše mohlo být schváleno již během středečního jednání. „Jsme tu jen kvůli obstrukcím poslanců této strany,“ sdělil.
„Pokud bychom tento návrh nepřijali, nebylo by možné vyměřit mzdy za leden nejen poslancům, ale i ústavním soudcům,“ řekl dále Jurečka. Za důležitější však považuje, že pokud by se sáhlo ke zmrazení, došlo by v budoucnu ke skokovému navýšení finančního ohodnocení politiků. „Není to jen ad hoc řešení pro tento rok, systém vracíme k principům, které byly dohodnuté v roce 2015,“ zdůraznil ministr.
„Česko právě vidělo papalášství a aroganci vlády. Doufám, že k tomu občané přihlédnou ve volbách,“ pronesl Okamura za sněmovním pultíkem.
„Navrhovali jsme, aby se platy politiků oddělily v rámci navrhovaného zákona od mezd soudců a státních zástupců. Tak by šlo zmrazit finančního ohodnocení zákonodárců a platy zbylých ústavních činitelů by se vyvíjely nezávisle na první skupině,“ uvedl následně šéf SPD ve vysílání CNN Prima NEWS.
Omezení meziročního růstu na maximálně pět procent schválila Sněmovna podle návrhu ministra Jurečky. Úpravu zdůvodnil záporným postojem veřejnosti k razantnějšímu zvyšování platů vrcholných politiků potom, co skončí dříve schválené restrikce. Pro rok 2026 by se bez navrhovaného ohraničení mohly zvednout podle zdůvodnění asi o 13,6 procenta.
Na soudcovské platy se ohraničení vztahovat nemá. Obdobnou úpravu předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka s šestiprocentní hranicí pro meziroční růst platů ústavních činitelů Sněmovna odmítla, stejně jako jeho návrh na snížení náhrad na dopravu zákonodárců.
V souvislosti s přijetím by se soudcovské platy měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento, vyplývá z předlohy, která teď zamíří k posouzení do Senátu.
Novela poputuje do Senátu
Dolní komora přijala pozměňovací návrh Miloše Nového z vládní TOP 09, podle kterého by se poslancům a senátorům krátily platy o pětinu při zadlužení státu nad 50 procent hrubého domácího produktu. Schválila také Jurečkovy úpravy k důslednějšímu omezení platů politiků při hromadění některých funkcí, a to i na krajské a obecní úrovni.
Novela by měla být podle sněmovních úprav účinná v den následující po vyhlášení předlohy ve sbírce. Přechodné ustanovení pak má zajistit, že se podle ní budou počítat již lednové platy. Jurečka už dříve řekl, že důležitý moment pro přijetí novely je začátek února, kdy účtárny musí zpracovat lednové výplaty. Senát by ji mohl projednat patrně 28. ledna, jeho schůze začíná už příští středu.
Z výpočtu z předlohy vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil letos o 7 100 korun na 109 500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365 tisíc korun, tedy o 23 800 korun víc než loni. Vlnu kritiky vyvolal především původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent.
Mechanismus výpočtu platů
Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Loni platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na předloňské úrovni. Ústavní soud loni v květnu s platností od letoška zákonný koeficient zrušil kvůli snížení platů soudců. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822.
Novela do zákona koeficient tři vrací. Pro tento rok ale stanoví platové základny přímo. Pro vrcholné politiky a další funkcionáře jde o 101 364 korun a pro soudce o 121 685 korun. Soudcům by platy v podstatě stagnovaly, když loni se po zásahu Ústavního soudu počítaly ze základny 120 951 korun. Předloha přímo určuje pro letošek i platovou základnu pro státní zástupce, a to 109 516,5 korun. Novela dále zavádí paušální náhradu pro manžela nebo partnera prezidenta republiky. Prakticky ji bere z paušální náhrady hlavy státu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tři roky promarněných příležitostí, řekl Kalousek k vládě. Zklamaní jsou i její voliči, míní Pilip