Pavel vetoval úpravu platů veřejných činitelů. Jak se to dotkne odměn politiků?

Pavel vetoval novelu o platech politiků 2

Prezident Petr Pavel vetoval spornou novelu, podle níž se mají letos zvýšit platy vrcholných politiků skoro o sedm procent a soudcům a státním zástupcům mají s ohledem na zvyšování v minulých letech prakticky stagnovat. Na webu to v pondělí oznámil odbor komunikace prezidentské kanceláře. Novelu tak dostane k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) reagoval, že politikům se do konce února vyplatí zálohy podle výše loňských mezd a že o dalších krocích bude jednat Sněmovna.

„Prezident Pavel vetoval zákon, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu,“ uvedla na sociální síti X Kancelář prezidenta republiky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pokus o vraždu veřejných médií, řekl o poplatcích expert. Vládě vytkl „trpké plody nečinnosti“

Pavel se u platové novely neztotožnil s tím, jak se zákonodárci vypořádali s nálezem Ústavního soudu, na který má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na letošní rok. V dopise předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) kritizoval i nežádoucí retroaktivitu.

Vládní platová novela je podle Pavla opět jen přechodným řešením. Jako špatné řešení ale vnímá i opoziční návrhy na zmrazení platů politiků.

Pavel rovněž považuje za potřebné, aby bylo finanční ohodnocení ústavních činitelů automaticky upraveno dle jasně stanovených kritérií. Hlava státu tedy míní stav, v němž „politici ctí nastavený automatický mechanismus a opakovaně sami neurčují své vlastní platy, populisticky je nezmrazují ani jinak ad hoc neupravují, a to ani ve volebním roce“.

Veto použil Pavel podruhé

Hlava státu podruhé využila svoji pravomoc vrátit zákon Parlamentu. V září Pavel vetoval novelu zákona, podle které by soudy přestaly rozhodovat část sporů v senátech s laickými přísedícími, dříve známými jako soudci z lidu. Sněmovna poté veto přehlasovala.

„Respektuji rozhodnutí pana prezidenta. Do konce února budeme chtít situaci řešit tak, že se vyplatí zálohy podle výše platů v minulém roce. O dalším postupu rozhodne Poslanecká sněmovna,“ napsal na sociální síti X ministr Jurečka.

Organizační výbor dolní komory Parlamentu bude ve čtvrtek svolávat březnovou řádnou schůzi, právě při té příležitosti se bude chtít problémem zabývat. „Bude možné zařadit na program vetovaný zákon. Zákonná lhůta bude splněna,“ cituje web Novinky.cz vyjádření mluvčího šéfky Sněmovny Martina Churavého.

Debaty o navyšování platů se vedly v obou parlamentních komorách. Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů vrcholných politiků do konce roku 2029. Senát k předloze nakonec nepřijal žádné usnesení. Prezident ji proto dostal k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty, která skončila v neděli.

Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Loni platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na předloňské úrovni. ÚS loni v květnu s platností od letoška zákonný koeficient zrušil kvůli snížení platů soudců. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822.

Narušení principů právního státu, zní od soudců

Nynější novela podle zástupců Soudcovské unie opakuje pro letošek vůči soudcům snížení, které ÚS zrušil. Zákon navíc podle nich působí zpětně, protože se týká lednových platů. Podle žalobců norma porušuje principy právního státu. Kritizovalo ji rovněž justiční grémium.

Novela do zákona koeficient tři vrací. Pro tento rok ale stanoví platové základny přímo. Pro vrcholné politiky a další funkcionáře jde o 101 364 korun a pro soudce o 121 685 korun. Soudcům by platy v podstatě stagnovaly, když loni se po zásahu Ústavního soudu počítaly ze základny 120 951 korun. Předloha přímo určuje pro letošek i platovou základnu pro státní zástupce, a to 109 516,5 korun. Novela dále zavádí paušální náhradu pro manžela nebo partnera prezidenta republiky. Prakticky ji bere z paušální náhrady hlavy státu.

Z výpočtu z předlohy vyplývá, že se plat například řadového zákonodárce zvýší letos o 7 100 korun na 109 500 korun měsíčně. Plat prezidenta republiky bude činit 365 000 korun, o 23 800 korun víc než loni.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ceny energií jsou neudržitelné a Evropě ujíždí vlak, tvrdí Špicar. Domácí úkol má i Česko

Tagy:
politika novela zákona Petr Pavel Pražský hrad vláda ústavní činitelé zmrazení platů úřední osoba Soudcovská unie České republiky právo veta