reklama

Útok hackerů na nemocnici. Lidem chodí z VFN podvodné zprávy o výsledku na koronavirus

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) řeší problémy s hackery. Ti jejím jménem rozesílají SMS zprávy nebo e-maily s výsledkem laboratorních testů na COVID-19. A to i v případě, že na nich dotyční vůbec nebyli. Situaci řeší Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

reklama

V době pandemie se, podle očekávání odborníků na kyberbezpečnost, množí útoky hackerů. Jednomu takovému teď čelí Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). „Možná i vám už přišla SMS zpráva nebo mail s výsledkem testu na COVID-19, přestože jste na testech vůbec nebyli. Jde o falešné a podvržené informace, které poškozují testované lidi a straší ty, kteří na žádném testování ani nebyli,“ uvádí nemocnice ve facebookovém příspěvku.

Na testech jsem nebyl, dostal jsem však výsledek

Jedním z těch, který e-mail od hackerů obdržel, je i Jindřich Skácel. „Na testech jsem nebyl, e-mail dorazil z čista jasna. O to více to bylo podezřelé. Díky tomu bylo jasné, že se jedné o podvod,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Skácel.

Podle něj je ale možné, že pokud falešný e-mail dojde někomu, kdo na testech byl, že může být opravdu zmaten, zvlášť pokud člověk není IT znalý. „Co mě ale potěšilo, jsou komentáře od lidí pod příspěvkem, kteří si všimli (podezřelého) jména odesílatele. Jsem rád, že mají vysoké povědomí o phisingu (podvodná technika používaná na internetu pozn.red.),“ doplnil.

Nemocnice proto zveřejnila podrobný postup, jak komunikace probíhá a také fotografii SMS zprávy, která je oficiální. „Před samotným vyšetřením vyplníte dotazník, uvedete své telefonní číslo a na něj vám v řádu hodin (až 48 po odběru vzorku) přijde formou SMS zpráva o výsledku. Bude obsahovat vaše jméno a výsledek: NEGATIVNÍ/POZITIVNÍ,“ popisuje VFN. Upozorňuje také, že jakékoliv jiné zprávy jsou smyšlené.

❗️POZOR NA PODVODNÉ ZPRÁVY O VÝSLEDKU TESTOVÁNÍ NA COVID-19!!! ❗️Množí se hackerské útoky na nemocnice a další...

Posted by Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN on Monday, October 26, 2020
Rád bych všechny upozornil, aby na odkazy neklikali, riskují tím zavlečení škodlivého softwaru na své přístroje

Falešná zpráva pak může o to víc zmást ty, kteří na testech právě ve VFN byli. „Upozorňujeme všechny, kteří jsou testováni na COVID-19 v našem odběrovém centru, aby byli obezřetní a dbali informací a pokynů, které jim byly řečeny na odběrovém místě o tom, jakým způsobem budou o výsledku testu informováni a na nic jiného nereagovali,“ doplnilo vedení.

Nemocnice rozesílají pouze SMS zprávy, nikdy odkazy

Podle odborníků je právě krize vhodnou dobou pro hackery. „V těchto krizových dnech se dalo očekávat, že internetoví podvodníci a hackeři se opět budou snažit situace využít ve svůj prospěch. Množí se například případy podvodných e-mailů, které se snaží vzbudit dojem reálné komunikace o testování na přítomnost koronaviru v těle,“ popisuje expert na kyberbezpečnost Karel Obluk.

Emaily se často tváří jako odeslané z nemocnice a adresáta se snaží nalákat ke kliknutí na falešný odkaz s výsledky testu. „Rád bych všechny upozornil, aby na odkazy neklikali, riskují tím zavlečení škodlivého softwaru na své přístroje a s tím spojené nepříjemnosti v podobně ztráty dat nebo citlivých informací,“ apeluje Obluk a dodává, že testovací laboratoře výsledky testů vždy posílají SMS zprávu a nikdy je nebudou schovávat pod jakýkoliv odkaz.

Tagy:
e-mail Všeobecná fakultní nemocnice laboratoř VFN hacker koronavirus COVID-19 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost sms Karel Obluk
Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta
360°

Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) si nedovede představit, že by se mnou seděl ve vládě. Já si nedovedu představit, že bych s ním někde seděl jako s osobou, řekl šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Předseda sociálních demokratů s ním prý má osobní problém, to samé podle Šlachty platí i naopak. Odmítl, že by někomu dělal „béčko“, jmenovitě vládě Andreje Babiše a hnutí ANO, zopakoval ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Sledujte ŽIVĚ tiskovou konferenci po jednání vlády: Budou mít očkovaní dva dny volna?
Vláda

Sledujte ŽIVĚ tiskovou konferenci po jednání vlády: Budou mít očkovaní dva dny volna?

Vláda v pátek projedná návrh, podle kterého by očkovaní státní zaměstnanci dostali dva dny placeného volna. Ministři také vyřeší, zda děti od 6 do 12 let budou muset mít i nadále předvstupní test na koronavirus, když se budou vracet s rodiči z dovolené ze zemí, které mají vysoké či velmi vysoké riziko nákazy. Sledujte tiskovou konferenci po jednání vlády plánovanou na 8 hodin živě v tomto článku.

Živě
ON-LINE osmý den olympiády: Dočkáme se další medaile? Krpálek postoupil do semifinále

Čeští sportovci vybojovali na olympijských hrách v Tokiu už čtyři medaile a další dvě mají jisté díky tenistkám. Pátek je ale dnem, kdy o dobré umístění zabojují další velké naděje na zisk cenného kovu. Finálový den čeká na obhájce zlata z Ria, judistu Lukáše Krpálka, pět let starý bronz pak bude chtít vylepšit kajakář Jiří Prskavec. V akci ale budou i atleti nebo plavci včetně české rekordmanky Barbory Seemanové.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama