reklama

Útok hackerů na nemocnici. Lidem chodí z VFN podvodné zprávy o výsledku na koronavirus

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) řeší problémy s hackery. Ti jejím jménem rozesílají SMS zprávy nebo e-maily s výsledkem laboratorních testů na COVID-19. A to i v případě, že na nich dotyční vůbec nebyli. Situaci řeší Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

reklama

V době pandemie se, podle očekávání odborníků na kyberbezpečnost, množí útoky hackerů. Jednomu takovému teď čelí Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). „Možná i vám už přišla SMS zpráva nebo mail s výsledkem testu na COVID-19, přestože jste na testech vůbec nebyli. Jde o falešné a podvržené informace, které poškozují testované lidi a straší ty, kteří na žádném testování ani nebyli,“ uvádí nemocnice ve facebookovém příspěvku.

Na testech jsem nebyl, dostal jsem však výsledek

Jedním z těch, který e-mail od hackerů obdržel, je i Jindřich Skácel. „Na testech jsem nebyl, e-mail dorazil z čista jasna. O to více to bylo podezřelé. Díky tomu bylo jasné, že se jedné o podvod,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Skácel.

Podle něj je ale možné, že pokud falešný e-mail dojde někomu, kdo na testech byl, že může být opravdu zmaten, zvlášť pokud člověk není IT znalý. „Co mě ale potěšilo, jsou komentáře od lidí pod příspěvkem, kteří si všimli (podezřelého) jména odesílatele. Jsem rád, že mají vysoké povědomí o phisingu (podvodná technika používaná na internetu pozn.red.),“ doplnil.

Nemocnice proto zveřejnila podrobný postup, jak komunikace probíhá a také fotografii SMS zprávy, která je oficiální. „Před samotným vyšetřením vyplníte dotazník, uvedete své telefonní číslo a na něj vám v řádu hodin (až 48 po odběru vzorku) přijde formou SMS zpráva o výsledku. Bude obsahovat vaše jméno a výsledek: NEGATIVNÍ/POZITIVNÍ,“ popisuje VFN. Upozorňuje také, že jakékoliv jiné zprávy jsou smyšlené.

❗️POZOR NA PODVODNÉ ZPRÁVY O VÝSLEDKU TESTOVÁNÍ NA COVID-19!!! ❗️Množí se hackerské útoky na nemocnice a další...

Posted by Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN on Monday, October 26, 2020
Rád bych všechny upozornil, aby na odkazy neklikali, riskují tím zavlečení škodlivého softwaru na své přístroje

Falešná zpráva pak může o to víc zmást ty, kteří na testech právě ve VFN byli. „Upozorňujeme všechny, kteří jsou testováni na COVID-19 v našem odběrovém centru, aby byli obezřetní a dbali informací a pokynů, které jim byly řečeny na odběrovém místě o tom, jakým způsobem budou o výsledku testu informováni a na nic jiného nereagovali,“ doplnilo vedení.

Nemocnice rozesílají pouze SMS zprávy, nikdy odkazy

Podle odborníků je právě krize vhodnou dobou pro hackery. „V těchto krizových dnech se dalo očekávat, že internetoví podvodníci a hackeři se opět budou snažit situace využít ve svůj prospěch. Množí se například případy podvodných e-mailů, které se snaží vzbudit dojem reálné komunikace o testování na přítomnost koronaviru v těle,“ popisuje expert na kyberbezpečnost Karel Obluk.

Emaily se často tváří jako odeslané z nemocnice a adresáta se snaží nalákat ke kliknutí na falešný odkaz s výsledky testu. „Rád bych všechny upozornil, aby na odkazy neklikali, riskují tím zavlečení škodlivého softwaru na své přístroje a s tím spojené nepříjemnosti v podobně ztráty dat nebo citlivých informací,“ apeluje Obluk a dodává, že testovací laboratoře výsledky testů vždy posílají SMS zprávu a nikdy je nebudou schovávat pod jakýkoliv odkaz.

Tagy:
e-mail Všeobecná fakultní nemocnice laboratoř VFN hacker koronavirus COVID-19 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost sms Karel Obluk

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama