reklama

Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Útočník s nožem u kostela v jihofrancouzském přímořském městě Nice zabil pravděpodobně tři lidi a několik jich zranil. Mezi oběťmi je žena s uříznutou hlavou, podle některých zdrojů agresor uřízl hlavu více lidem. Pachatel – 21letý Tunisan – byl po útoku podle starosty města Christiana Estrosiho zadržen. O pár hodin později ohrožoval další terorista nožem civilisty v Avignonu, policie ho zastřelila. Další útok se mezitím udál na francouzském konzulátu v Saúdské Arábii. Dvěma útokům pak francouzští policisté ve čtvrtek zabránili.

reklama

Ministr vnitra Gérald Darmanin potvrdil, že v Nice se odehrává policejní operace. Francouzská policie popsala místo činu jako „scénu z hororu“. Bezpečností složky vyklidily ulice a hlídají prostor před památkou.

„Potvrzuji, že všechno nasvědčuje tomu, že u baziliky Notre-Dame v Nice se odehrál teroristický útok,“ napsal starosta Estrosi. „Dost. Musíme odstranit islámský fašismus z naší země,“ dodal. Starosta později novinářům řekl, že útočník během činu i po zadržení policií provolával arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Dva lidé byli zabiti uvnitř kostela, jednou z obětí je strážník.

Pachatel činu byl 21letý migrant z Tuniska, který do Evropy přijel v září přes ostrov Lampedusa.

Poslanci Národního shromáždění v Paříži už drželi minutu ticha za oběti útoku a předseda parlamentu Richard Ferrand schůzi přerušil. Na místo tragédie míří francouzský prezident Emmanuel Macron.

Vyšetřování útoku převzala s podezřením na vraždu s teroristickým motivem protiteroristická prokuratura. V celé Francii po útoku platí nejvyšší stupeň varování před terorismem, oznámil premiér Jean Castex. Posílena bude bezpečnost budov i dopravy.

Útoky v Avignonu a na konzulátu na Blízkém východě

Krátce po útoku v Nice ohrožoval muž s nožem civilisty a policisty ve francouzském městě Avignon. Policie útočníka, který rovněž řval Alláhu akbar, zastřelila.

Mezitím došlo k incidentu také na francouzském konzulátu v Saúdské Arábii. Neznámý útočník tam ve městě Džidda pobodal strážníka, policie ho zadržela. Zraněný je podle lékařů ve stabilizovaném stavu.

Útoky mezi jinými odsoudil na Twitteru také český premiér Andrej Babiš. „Jsem naprosto zděšen barbarským útokem v Nice,“ sdělil Babiš. Česko podle premiéra stojí za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a všemi Francouzi. K útoku se vyjádřil i šéf české diplomacie: „Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast příbuzným a rodinám obětí,“ řekl České televizi ministr Petříček. Své kondolence zaslal do Francie také prezident Miloš Zeman.

Také papež i světoví politici odsoudili útok v Nice. Vyjádřili solidaritu Francii a vyzvali k jednotě v boji proti terorismu.

Dalším útokům francouzská policie zabránila

Francouzská policie navíc během čtvrtka několika dalším útokům zabránila. V centru Lyonu zadržela mladého Afghánce, který u sebe měl až 30 centimetrů dlouhý nůž. Podle francouzských médií o něm francouzská tajná služba věděla a tudíž jej monitorovala.

Ke včasnému zásahu došlo také v kantonu Sartrouville poblíž Paříže. Zde policisté zadrželi taktéž mladého muže, kterého dokonce nahlásil jeho vlastní otec. Policistům řekl, že jeho syn odešel z domu, aby udělal „to co se stalo v Nice“.

Francie jako častý terč teroristů

Francie se ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda. Následné obhajování práva na karikatury i rouhání ze strany Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa a vlády některých muslimských zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy. Zatím není jasné, zda s tím čtvrteční útok nějak souvisí.

Ve středu satirický deník Charlie Hebdo otiskl karikaturu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zatím ale není potvrzené, že by s tím souvisel čtvrteční incident v Nice.

Město na jihu Francie se stalo dějištěm teroristického útoku už v minulosti. V červenci roku 2016 do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Zahynulo tehdy 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel, policie jej zastřelila.

K tématu

Další hlavní zprávy

Hokej

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Velkým tématem posledních týdnů byla otázka, zda Filip Pešán zůstane po nepovedeném mistrovství světa v Rize trenérem české hokejové reprezentace. Český svaz ledního hokeje (ČSLH) v úterý rozhodl o tom, že na pozici hlavního kouče národního týmu nenastane žádná změna. Výkonný výbor ovšem zároveň odhlasoval, že za složení realizačního týmu a nominaci hokejistů nově ponese zodpovědnost generální manažer, kterým je Petr Nedvěd. To znamená, že Nedvěd může Pešána odvolat, když to uzná za vhodné.

Koronavirus

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Přijde nová třetí epidemie, předpovídá uznávaný slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry. Podle něj se mohou objevit mutace, které budou mít 30 až 40procentní úmrtnost. A také může přijít zoonotická chřipka, při které se lidé nebudou stíhat pohřbívat. V rozhovoru pro Nový Čas řekl, že dalším vlnám mohou státy předejít, jen pokud okamžitě zareagují na nové mutace, uzavřou hranice, vyhlásí celostátní karanténu a lidé budou opatrní a nebudou oslavovat konec epidemie. Také by se měli nechat očkovat.

Rezek o (ne)slavné penaltě: Ještěže tehdy nebyl VAR. Proč se rozhodčímu neomluvil?
Rotační výuka na školách a zavření obchodů byly nezákonné, uvedl Nejvyšší správní soud
Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal
Piráti a STAN mají 43 kandidátů na ministry. Na dopravu Půtu, na spravedlnost Michálka
reklama
reklama
Anglický fanoušek před zápasem s Čechy: Pokud se nezlepšíme, porazíte nás o dva góly

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Následky pandemie ať zaplatí bohatí, hlásá Hamáček a plánuje progresivní daň
Volný blok jde do voleb s Dělnickou stranou. Nejsou to žádní extremisté, říká Volný
Otrávím vodu, když nepropustíte vězně, hrozil obviněný Čech. Inspiroval se seriálem
Další články
reklama
reklama