Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu ve středu zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za „darebáky“.
Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře.
„Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře,“ uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje „nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu“. Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.
Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis „S Erdoganem je v soukromí velká legrace“.
Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Cama, který na Twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za „podvraťáky“.
„Navzdory zastrašování se Francie nikdy nevzdá svých zásad a hodnot, a to v první řadě svobody slova a svobody tisku," uvedl k nejnovější kontroverzi s Tureckem mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal.
Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.
V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na Twitteru a Erdogana označil za teroristu.
Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.