Útok žraloka v Chorvatsku? Lidi vyděsily snímky predátora. Expert přišel s vysvětlením

Obyvatele Chorvatska vyděsily fotografie, které se šíří na sociálních sítích a mají údajně zachycovat útok žraloka na mořskou rybu. Podle experta Nevena Iveši z Fakulty přírodních věd Univerzity v Pule se však jedná o žraloka obrovského, který není lidem nebezpečný. Živí se totiž planktonem a malými rybami.

Neobvyklý pohled se na začátku tohoto týdne naskytl rybářům a surfařům okolo souostroví Brijuni nedaleko přímořského města Pula. Svědci incidentu podle chorvatského webu Regional Express tvrdí, že byli svědky útoku žraloka na tuňáka. Situaci zachycují i fotografie.

ČTĚTE TAKÉ: Drsné záběry z Afriky: Kosatka za pár vteřin zabila velkého bílého žraloka

Neven Iveša z Fakulty přírodních věd Univerzity v Pule se však domnívá, že snímky zachycují tvora, který člověku není nebezpečný. „Lze rozeznat ploutev, která by mohla patřit žraloku obrovskému, který byl nedávno spatřen také u Savudrije (vesnice na severu Istrijského poloostrova v Chorvatsku, pozn. red.). Tento žralok se však živí planktonem a na tuňáka rozhodně nezaútočil,“ uvedl Iveša.

Podle experta je možné, že tito mořští tvorové společně lovili. Moře je prý nyní plné malých ryb, kterými se oba druhy živí. Zejména tuňáci se v této době intenzivně vykrmují, aby se připravili na tření. „Není výjimečné, že se v jedné oblasti krmí více druhů najednou. Může to být i tento případ,“ sdělil Iveša.

Nevyloučil však, že se skutečně mohlo jednat o nebezpečného predátora pro člověka. Protože fotografie nezachycují příliš detailů, je možné, že hřbetní ploutev patří například žraloku mako. Podle Floridského muzea existuje od roku 1580 jen deset případů, kdy tento druh napadl člověka, jeden z nich skončil fatálně.

Prehistorický predátor v tomto týdnu útočil na Maledivách. Žralok tam napadl muže původem zřejmě z Ruska a málem jej připravil o nohu. Lékařům se podařilo zraněnou končetinu zachránit.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Žraloci rybářům sežrali úlovek, pak zaútočili na loď. To jsem ještě neviděl, žasl člen posádky

Tagy: