Užijte si poslední příjemný den, příští týden přijde horko. Kdy bude vedro největší?

Kdo nemá rád tropy, neděle je pro něj na nějakou dobu poslední možností, jak si užít příjemného počasí. Od pondělí se totiž v Česku začne opět skokově oteplovat. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do odvolání navíc stále platí výstraha před požáry.

Na neděli předpovídají meteorologové jasnou až polojasnou oblohu, během dne zejména v severovýchodní polovině území může být až oblačno. Nejvyšší teploty vyšplhají 20 až 24 °C, při déletrvajícím slunečním svitu ale klidně k 27 °. Vát má slabý a mírný severozápadní až severní vítr o rychlosti 2 až 5 m/s.

V noci na pondělí klesnou teploty k 11 až 7 °C a dočkáme se slabého proměnlivého větru do 3 m/s. V pondělí by mělo být opět jasno nebo polojasno, jen na severu a severovýchodě republiky oblačno. Rtuť na teploměrech ukáže maximálně 25 až 29 °C. Český hydrometeorologický ústav pak pro jižní Moravu vydal až do odvolání výstrahu před požáry, prozatím s nízkým stupněm nebezpečí.

Od pondělí se tedy začne postupně oteplovat a do Česka dorazí opět tropy. „Začne k nám proudit teplý vzduch od jihu. Zdá se, že nejteplejší den bude čtvrtek. Tam zatím předpovídáme teploty mezi 31 až 35 °C, v nížinách dokonce 37 °C. Naštěstí se zdá, že by tropy neměly mít dlouhého trvání. Dorazit by měla studená fronta,“ sdělila ve vysílání CNN Prima NEWS meteoroložka Michaela Valachová s tím, že ochlazení přijde nejspíše koncem příštího pracovního týdne.

A jak bychom se měli v takovém počasí chovat? Vysoké teploty představují obrovskou zátěž na lidský organismus, proto nezapomínejme na děti, zvířata a starší lidi. Rozhodně bychom se měli vyvarovat zvýšené fyzické zátěže.

„Nedoporučuji také sportovat během odpoledne, kdy jsou ty teploty nejvyšší a zároveň může být i dusno. Měli bychom dodržovat pitný režim. Pozor bychom si měli dávat také v autě, které necháme zaparkované na parkovišti. Tam může teplota přesahovat i 50 °C,“ apelovala Valachová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.