V Budapešti dojezdily poslední legendární autobusy Ikarus. Čechy vozily přes třicet let

Ve své domovině se se silnicemi rozloučil autobus, který byl tři desetiletí neodmyslitelným koloritem našich silnic. Maďarské kloubové vozy Ikarus se prosadily po celém světě včetně USA, kde sloužily třeba v San Franciscu. Dnes už slavný výrobce neexistuje.

Studené podzimní ráno, mlhavé kulisy šedivého sídliště. Lidský dav smýká nohama po proklatě vysokých olezlých schodech do rachotícího červeného autobusu s kloubem. Uvnitř čpí směsice vlhkosti a nafty, popraskanou pryží na točně proniká dovnitř zima a hustý černý dým z výfuku. Masa těl s sebou během jízdy smýká ze strany na stranu, v jedné ruce tašku do práce, druhá křečovitě drží mastnou tyč.

Tak nějak zažívaly své cesty Ikarem 280 do města nebo do zaměstnání statisíce Čechoslováků celá 70. a 80. léta. A vlastně i většinu devadesátých. Teď se tato legenda MHD definitivně odebrala na odpočinek i ve své rodné zemi, tedy v Maďarsku.

Legenda zpoza železné opony

Vývoj autobusů Ikarus řady 200 byl zahájen v roce 1966 a první prototyp v zájezdové verzi (Ikarus 250) opustil výrobní závod o rok později. Nová vozidla byla vyvíjena s cílem uspokojit poptávku širokého spektra budoucích zákazníků napříč východní Evropou. Postupně se ale prosadily i na Západě a svého času maďarské stroje tvořily 3/4 všech kloubových autobusů na světě.

Maďarská „harmonika“ zamířila do Sovětského svazu, Polska, ale i do Turecka, Číny, Venezuely, Tuniska, Íránu či Tanzanie. Netrvalo dlouho a Ikarus měl v rukou dvě třetiny světového trhu s kloubovými autobusy. Zájem o něj měli i za Atlantikem. V osmdesátých letech vznikla série 243 exemplářů ve spolupráci s americkou společností Crown. Provozovány byly v Portlandu, Houstonu či San Francisku.

Ještě předtím, začátkem 70. let, napumpovalo Maďarsko do zrození nového mamutího závodu 200 miliónů forintů, což v té době představovalo zhruba 40 % investičních prostředků dané pětiletky pro celou zemi. Vložené prostředky se ovšem bohatě vrátily. V letech 1967 až 1970 vzniklo celkem 12 prototypů řady 200 v různých provedeních a od roku 1970 naběhla sériová produkce u zájezdového modelu Ikarus 250.

Městské vozy Ikarus 260 (krátký autobus) a 280 (kloubový autobus) se sériově vyráběly od roku 1973, předsériové už o dva roky dříve. Na evropských silnicích tedy vydržely v aktivní službě neuvěřitelných 50 let. A to nemluvíme o trolejbusech se stejnou karoserií, které se ještě do důchodu nechystají.

U budapešťského dopravního podniku (BKV) se prostřídalo více než 4 000 vozů Ikarus 260 a 280 v různých modifikacích. Na sólo provedení připadalo 2 393 vozů, článkových vozů bylo 1 697. Konec legendárních autobusů byl podle webu Českloslovenský dopravák původně avizován už v roce 2012 v souvislosti s plánovaným výběrovým řízením na dodávku nových autobusů, dopravní podnik se ale v té době potýkal s vážnou ekonomickou situací a z plánovaného obřího nákupu nových autobusů sešlo. Na pravidelných linkách tak končí vozy vyrobené mezi lety 1986 a 1998 teprve v těchto dnech za velkého zájmu dopravních fanoušků i běžných cestujících.

Starý známý

K významným odběratelům klubových Ikarů patřilo i tehdejší Československo. A dokonce ke zcela prvním. V rámci dobrých vztahů s tehdejší Maďarskou lidovou republikou (MLR) a díky blízkosti výrobních závodů, nastoupily první dovezené kusy v roce 1974 do služeb bratislavského DP, Praha následovala až začátkem roku 1977.

Později se uřvané autobusy s přezdívkou „čabajka“ nebo „harmonika“ rozšířily i do mnoha měst prakticky v celé federaci. Řidiči měli Ikary vcelku v oblibě pro jejich spolehlivost, Československo ale kvůli snížení nákladů zpočátku objednávalo pouze verze s nejslabším motorem a manuální převodovkou. V kopcovitém terénu našeho hlavního města měli maďarské stroje co dělat. Obsluhovat bylo navíc třeba taky tvrdou spojku i řadící páku.

Jen pražský dopravní podnik provozoval 612 těchto autobusů a bratislavský dokonce 761. Přestože jejich dodávky skončily již v roce 1991, sloužily ještě dlouhá léta. V Praze byl vyřazen poslední exemplář v roce 1999, ale třeba v Karlových Varech nebo Bratislavě dokonce až v roce 2008. Přitom plánovaná životnost těchto strojů byla šest až osm let. Jenže ani po skončení služby nezamířily do šrotu. Ještě stále si dokázaly najít nové zákazníky v rozvojových zemích či v nových zemích, které vznikly po rozpadu Sovětského svazu. Ostatně úplně poslední vyrobený stroj zamířil do Tádžikistánu.

Tagy: