reklama

V Česku chybí traktoristi. Špinavá a smradlavá práce, vzkazují mladí

V českém zemědělství chybí dohromady až 20 tisíc traktoristů, dojiček nebo krmivářů. Jedná se až o pětinu všech zaměstnanců v tomto oboru. Příčinou je zejména odchod pracovníků do důchodu, místo kterých nepřichází nikdo z mladé generace.

reklama

Traktorista Jaroslav Chýla má být v důchodu už 10 let, místo toho ale stejně jako jeho další kolegové přesluhuje. Za to, že nepřicházejí mladí náhradníci, podle něj může představa malého výdělku. „Peníze jsou dost pod úrovní. Traktory jsou moderní, mají klimatizace, je v nich všechno. Ale samozřejmě vyžaduje to víc hodin práce,“ říká Chýla s tím, že šéf by měl už konečně přijmout někoho nového.

Jenže předseda zemědělského družstva v Nečíně Jan Koukolíček nedokáže s nedostatkem traktoristů už roky nic dělat. Když do družstva mladá krev dorazí, po pár letech nad zemědělstvím zlomí hůl.

„Není nic smutnějšího, než když si někoho tři roky vychováváme a pak nám odejde jinam,“ stěžuje si Koukolíček. Nedostatek nových traktoristů neřeší jen v Nečíně. V zemědělství chybí celkově pětina zaměstnanců. Podle Agrární komory České republiky je průměrný věk pracovníků v zemědělství kolem 50 let.

„Je to špinavá a smradlavá práce,“ říká jeden z dotázaných mladíků. „Naše zájmy jsou trochu jiné, radši bychom chtěli pracovat v sektoru služeb. Chtěl bych být ekonom,“ dodává další. „Co by tě na tom lákalo? No třeba starání se o dobytek nebo ježdění kombajnem,“ hledá pozitiva jedna z dotázaných.

V kravínech naopak chybí dojiči a dojičky, které se nejčastěji nahrazují pomocí ze zahraničí. „Máme dva zaměstnance z Ukrajiny. Jsme za ně rádi, jsou šikovní,“ říká Koukolíček. Nepříznivé vyhlídky by mohl změnit přístup školství. Malé děti v rámci výuky více jezdily na exkurze do družstev a na pole.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan byl ve velké předvolební debatě na CNN Prima NEWS nejpřesvědčivějším hostem ze všech osmi pozvaných lídrů. Rozhodli o tom diváci CNN Prima NEWS. Kousek za Rakušanem skončil šéf ODS Petr Fiala. Třetí místo patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejméně hlasů od diváků dostal předseda komunistů Vojtěch Filip.

reklama

Domácí zpravodajství

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

reklama