V Česku je nejdražší bydlení z celé EU. Na byt potřebujeme příjmy za patnáct let

Zdražování nájemného - ilustrační foto

Na bydlení potřebujeme 15 let

Vysoké ceny se projevují i v dostupnosti bydlení. V Česku je nejhorší z celé Evropské unie. Na pořízení nemovitosti potřebujeme odkládat veškeré příjmy po dobu patnácti let. V roce 2015 přitom stačilo jen deset let. Levněji je v Polsku, v Maďarsku i u slovenských sousedů. Šampiony jsou Dánové a obyvatelé Kypru, kterým na pořízení průměrného bytu stačí jen sedm ročních příjmů domácnosti.

Třípokojový byt na Praze 4 je aktuálně v nabídce realitní kanceláře za 7 260 000 korun. Při současné výši průměrných mezd potřebuje domácnost na pořízení tohoto bytu příjmy za třináct let. Průměr za celé Česko je přitom ještě horší. „Dostupnost bydlení je u nás nejhorší v celé Evropské unii. Musíme vydat patnáct ročních platů, ze kterých nic neutratíme, na to, abychom si pořídili průměrný byt,“ uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

V Polsku rodina šetří na byt o jeden rok méně než v Česku. Maďarské rodině to trvá dvanáct let a té slovenské jen jedenáct. „Pokud bychom se přiblížili Slovensku, musely by ceny nemovitostí klesnout o 26 procent,“ dodal Navrátil.

Zájem o nemovitosti byl v minulých letech obrovský. Ceny proto každoročně trhaly rekordy. Od roku 2013 vzrostly o 78 procent. Od roku 1993 jsou dražší dokonce o 630 procent. „Je to tím, že v České republice je nejtěžší stavět. Podle studie Světové banky, která porovnává, jak těžké je získat stavební povolení, jsme na 159. místě asi ze 180 zemí, tedy hluboko pod civilizovaným světem,“ podotkl hlavní ekonom Natland Pavel Bartoň.

Realitní nákupní horečka zřejmě pomalu končí. „Zpomalení sledujeme s posledním zvýšením úrokových sazeb České národní banky,“ sdělil realitní makléř Jan Martina. „S příklonem k Západu zřejmě budeme více bydlet v nájmu,“ podotkla ředitelka aliance Šance pro budovy Šárka Tomanová

Česko má extrémně nízký podíl lidí žijících v nájemním bydlení. Jde jen o zhruba pětinu populace, zatímco průměr Evropy činí 30 procent.

Tagy: